reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Niewłaściwa stawka VAT na fakturze – konsekwencje

Niewłaściwa stawka VAT na fakturze – konsekwencje

Zastosowanie w wystawionej fakturze nieprawidłowej stawki VAT wywołuje konsekwencje po stronie zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy. Efektem takiej pomyłki może być wystąpienie u sprzedawcy zaległości podatkowej. Natomiast nabywca w określonych sytuacjach może nawet utracić prawo do odliczenia podatku z błędnie sporządzonej faktury.

Artykuł pochodzi z

Skutki zastosowania niewłaściwej stawki VAT będą zależały każdorazowo od tego, czy została ona zawyżona czy zaniżona. Ponieważ obowiązek ustalenia prawidłowej stawki VAT spoczywa na wystawcy faktury, po dostrzeżeniu błędu powinien on sporządzić odpowiednią fakturę korygującą.

I. Zawyżenie stawki i kwoty podatku od towarów i usług

Konsekwencje dla sprzedawcy

Dostawca towaru lub świadczący usługę, który zawyżył na fakturze stawkę, a w konsekwencji również wartość podatku od towarów i usług, będzie obowiązany do odprowadzenia podatku w wykazanej kwocie. Odpowiednie regulacje w tym zakresie zawarto w art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty (art. 108 ust. 1 ustawy o VAT). Zasadę tę stosuje się odpowiednio, jeżeli podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego (art. 108 ust. 2 ustawy o VAT). Oznacza to, że pomimo zastosowania nieprawidłowej, zawyżonej stawki podatku od towarów i usług sprzedawca będzie każdorazowo obowiązany do zapłaty wyliczonej na fakturze kwoty VAT.

Błędnie wystawiona faktura może być oczywiście skorygowana, co pozwoli przywrócić właściwą stawkę podatku. Korekta jest wówczas sporządzana na podstawie art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, który stanowi, że podatnik wystawia fakturę korygującą, w przypadku gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Obniżenie podatku należnego na podstawie sporządzonej faktury korygującej będzie jednak możliwe dopiero po uzyskaniu potwierdzenia jej otrzymania przez odbiorcę.

Polecamy: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania faktury korygującej w późniejszym czasie, już po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym potwierdzenie to uzyskano (art. 29a ust. 13 ustawy o VAT).

Biuletyn VAT

Przedstawione normy co do zasady mają zastosowanie w przypadkach udzielenia opustów i obniżek cen po dokonaniu sprzedaży, zwrotu towarów i opakowań (z wyjątkiem opakowań zwrotnych) oraz zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło. Z art. 29a ust. 14 ustawy o VAT wynika jednak, że stosuje się je także, odpowiednio, w razie stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku:

● eksportu towarów,

● wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

● dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju, a także

● sprzedaży energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy (art. 29a ust. 15 ustawy o VAT).

Obowiązek ten nie dotyczy również przypadków, gdy na fakturze nie był wykazany VAT.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Tomasz Olejarz

Więcej na ten temat w artykule: Konsekwencje zastosowania na fakturze niewłaściwej stawki VAT

Artykuł wskazuje skutki zamieszczenia na fakturze niewłaściwej stawki VAT. Omawia konsekwencje pomyłki zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy oraz podpowiada, co zrobić w przypadku zaistnienia takiej nieprawidłowości.

Czytaj także:

"Czy zawyżenie stawki VAT na fakturze wyklucza możliwość odliczenia" >>

"Jakie są metody obliczania kwoty VAT podawanej na fakturze" >>

„Faktura – kiedy daje prawo do odliczenia VAT” >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama