| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Wynajem nieruchomości a VAT

Wynajem nieruchomości a VAT

Wynajem nieruchomości jest czynnością, która zasadniczo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - VAT. Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ustawy o VAT). Można wywnioskować błędnie, że osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, nie będą musiały płacić podatku VAT z tytułu najmu.

Jednak ustawa o VAT definiuje działalność gospodarczą szerzej niż ustawa o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej. W myśl przepisów ustawy o VAT przez działalność gospodarczą rozumie się również wykorzystywanie towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem wykorzystanie nieruchomości dla celów zarobkowych spowoduje, że osoba fizyczna może stać się płatnikiem VAT. I nie musi mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej, gdyż dla celów VAT będzie on podatnikiem VAT.

Istnieją jednak możliwości, by uniknąć podatku przy wynajmie nieruchomości - zwolnienia z VAT.

1) Zwolnienie z VAT, jeśli jest cel mieszkalny

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 zwolnione z podatku VAT są usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.  Nie jest tu istotne kto dokonuje wynajmu mieszkania czy osoba prywatna czy firma, lecz na jakie cele. Jeżeli osoba fizyczna wynajmuje mieszkanie innej osobie z przeznaczeniem na cele mieszkalne, taka usługa będzie zwolniona z podatku VAT.

Natomiast, jeżeli podatnik wynajmuje mieszkanie tej samej osobie jednak na cele prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, wtedy on będzie musiał odprowadzić podatek VAT. Inne cele bowiem rodzą obowiązek podatkowy.

Wynajem miejsc parkingowych dla klientów - odliczanie VAT

2) Zwolnienie z VAT z uwagi na wysokość sprzedaży

Osoba wynajmująca nieruchomość ma prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego przewidzianego w ustawie o VAT na podstawie art. 113. ust. 1.  Od podatku VAT zwalnia się podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 150.000,00 zł.

Przykład 1

Osoba fizyczna w 2014 roku wynajmowała cały rok halę produkcyjną i wysokość czynszu nie przekroczyła 150.000,00 zł, może zatem skorzystać z tego zwolnienia.

Jeżeli osoba ta oprócz wynajmu hali świadczy np. usługi budowlane (jest podmiotem gospodarczym), musi przychody z tego tytułu również uwzględnić w limicie. Jeżeli łączna kwota przychodów z najmu i świadczenia usług nie przekroczy limitu (np. 100 tys. zł z usług i 45 tys. z najmu), nie musi ona rejestrować się jako podatnik VAT i odprowadzać tego podatku.

Czy wynajem mieszkania dla pracowników jest dla nich przychodem

Przykład 2

Osoba fizyczna 1 grudnia 2014 r. zaczęła wynajmować mieszkanie innej osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą z przeznaczeniem na biuro. Przychód z tytułu najmu wyniósł 8.000,00 zł.
Osoba ta nie może skorzystać ze zwolnienia opisanego w pkt.1) natomiast ma prawo do zwolnienia opisanego w pkt.2).

Ponieważ rozpoczęła najem w ciągu roku, limit zwolnienia z uwagi na wysokość sprzedaży, ustala się proporcjonalnie do czasu, tj. 150.000,00 zł : 365 dni x 31 dni grudnia = 12.739,70 zł.

Autor: Marzena Lepianka, Główna Księgowa
Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" Sp.z o.o.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »