reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

Gdzie powinna zostać opodatkowana usługa wynajmu samochodu? Ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady dotyczące określenia miejsca świadczenia usługi wynajmu samochodu.

W art. 28b i 28c ustawy o VAT zawarto ogólne zasady określania miejsca świadczenia usług. W świetle tych przepisów, jeżeli usługa świadczona jest na rzecz podatnika, wówczas miejscem  świadczenia usługi jest państwo, na terytorium którego siedzibę ma usługobiorca.

Jeżeli natomiast usługa jest świadczona na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem, wtedy miejscem świadczenia jest państwo siedziby usługodawcy. Jednakże dla usługi wynajmu samochodów przewidziano szczególne regulacje zawarte w art. 28j ustawy o VAT.

Na gruncie art. 28j ustawy o VAT istotne znaczenie ma fakt czy wynajem samochodu będzie miał charakter krótkoterminowy. Za wynajem krótkoterminowy rozumie się ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni, a w przypadku jednostek pływających - przez okres nieprzekraczający 90 dni. Z powyższego wynika, że z wynajmem krótkoterminowym samochodu będziemy mieli do czynienia gdy zostanie on wynajęty na okres maksymalnie 30 dni.

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Oznacza to, że usługa krótkoterminowego wynajmu samochodu będzie opodatkowane w państwie, w którym samochód został oddany do  dyspozycji najemcy.

„Moto” Sp. z o.o. zajmuje się wynajmem samochodów osobowych w Warszawie. Spółka wynajęła samochód osobowy marki Renault na rzecz firmy francuskiej na okres 15 dni, w czasie których przedstawiciele firmy francuskiej prowadzili negocjacje handlowe w Warszawie. Z uwagi na okres wynajmu – nieprzekraczający 30 dni, usługa będzie wynajmem krótkoterminowym. Miejscem jej świadczenia będzie terytorium Polski, ponieważ samochód został oddany do dyspozycji firmie francuskiej w Warszawie. Usługa będzie więc podlegać opodatkowaniu na terytorium Polski (polskim podatkiem VAT) według krajowych stawek. Na Spółce ciąży obowiązek zapłaty podatku VAT.     

Powyżej opisana i zobrazowana przykładem reguła znajdzie także zastosowanie gdy usługobiorcą będzie osoba fizyczna. Również wtedy, jeżeli najem będzie krótkoterminowy, miejscem świadczenia usługi będzie miejsce, w którym samochód zostanie oddany do dyspozycji najemcy.

Jeżeli najem samochodu nie będzie miał charakteru krótkoterminowego, czyli samochód zostanie oddany do ciągłego używania na okres przekraczający 30 dni, na rzecz podmiotu będącego podatnikiem, wtedy zastosowanie znajdzie reguła ogólna z art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z tą zasadą, przypomnijmy miejscem świadczenia usług będzie kraj siedziby usługobiorcy.

„Auto – K” Sp. z o.o. z poprzedniego przykładu wynajęła firmie niemieckiej samochód marki Opel na okres 60 dni (nieprzerywanego korzystania). Z uwagi na fakt, ze wynajem ten przekracza okres 30 dni nie będzie miał charakteru krótkoterminowego. Miejscem świadczenia usługi będzie kraj siedziby usługobiorcy, czyli Niemcy. „Auto – K” Sp. z o.o. świadcząc usługę wynajmu dokonało tzw. eksportu usług. Natomiast na Spółce niemieckiej ciąży obowiązek zapłaty podatku z tytułu importu usług według niemieckich stawek.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W przypadku jednak gdy najem niemający charakteru krótkoterminowego świadczony będzie na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem nie znajdzie zastosowania reguła ogólna z art. 28c ustawy o VAT (miejsce świadczenia w państwie siedziby usługodawcy).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama