REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT
Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie powinna zostać opodatkowana usługa wynajmu samochodu? Ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady dotyczące określenia miejsca świadczenia usługi wynajmu samochodu.

W art. 28b i 28c ustawy o VAT zawarto ogólne zasady określania miejsca świadczenia usług. W świetle tych przepisów, jeżeli usługa świadczona jest na rzecz podatnika, wówczas miejscem  świadczenia usługi jest państwo, na terytorium którego siedzibę ma usługobiorca.

Autopromocja

Jeżeli natomiast usługa jest świadczona na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem, wtedy miejscem świadczenia jest państwo siedziby usługodawcy. Jednakże dla usługi wynajmu samochodów przewidziano szczególne regulacje zawarte w art. 28j ustawy o VAT.

Na gruncie art. 28j ustawy o VAT istotne znaczenie ma fakt czy wynajem samochodu będzie miał charakter krótkoterminowy. Za wynajem krótkoterminowy rozumie się ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni, a w przypadku jednostek pływających - przez okres nieprzekraczający 90 dni. Z powyższego wynika, że z wynajmem krótkoterminowym samochodu będziemy mieli do czynienia gdy zostanie on wynajęty na okres maksymalnie 30 dni.

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Oznacza to, że usługa krótkoterminowego wynajmu samochodu będzie opodatkowane w państwie, w którym samochód został oddany do  dyspozycji najemcy.

„Moto” Sp. z o.o. zajmuje się wynajmem samochodów osobowych w Warszawie. Spółka wynajęła samochód osobowy marki Renault na rzecz firmy francuskiej na okres 15 dni, w czasie których przedstawiciele firmy francuskiej prowadzili negocjacje handlowe w Warszawie. Z uwagi na okres wynajmu – nieprzekraczający 30 dni, usługa będzie wynajmem krótkoterminowym. Miejscem jej świadczenia będzie terytorium Polski, ponieważ samochód został oddany do dyspozycji firmie francuskiej w Warszawie. Usługa będzie więc podlegać opodatkowaniu na terytorium Polski (polskim podatkiem VAT) według krajowych stawek. Na Spółce ciąży obowiązek zapłaty podatku VAT.     

Powyżej opisana i zobrazowana przykładem reguła znajdzie także zastosowanie gdy usługobiorcą będzie osoba fizyczna. Również wtedy, jeżeli najem będzie krótkoterminowy, miejscem świadczenia usługi będzie miejsce, w którym samochód zostanie oddany do dyspozycji najemcy.

Jeżeli najem samochodu nie będzie miał charakteru krótkoterminowego, czyli samochód zostanie oddany do ciągłego używania na okres przekraczający 30 dni, na rzecz podmiotu będącego podatnikiem, wtedy zastosowanie znajdzie reguła ogólna z art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z tą zasadą, przypomnijmy miejscem świadczenia usług będzie kraj siedziby usługobiorcy.

„Auto – K” Sp. z o.o. z poprzedniego przykładu wynajęła firmie niemieckiej samochód marki Opel na okres 60 dni (nieprzerywanego korzystania). Z uwagi na fakt, ze wynajem ten przekracza okres 30 dni nie będzie miał charakteru krótkoterminowego. Miejscem świadczenia usługi będzie kraj siedziby usługobiorcy, czyli Niemcy. „Auto – K” Sp. z o.o. świadcząc usługę wynajmu dokonało tzw. eksportu usług. Natomiast na Spółce niemieckiej ciąży obowiązek zapłaty podatku z tytułu importu usług według niemieckich stawek.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W przypadku jednak gdy najem niemający charakteru krótkoterminowego świadczony będzie na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem nie znajdzie zastosowania reguła ogólna z art. 28c ustawy o VAT (miejsce świadczenia w państwie siedziby usługodawcy).


W takiej sytuacji, na gruncie art. 28j ust. 3 ustawy o VAT miejscem świadczenia będzie kraj siedziby/miejsca zamieszkania usługobiorcy. Nie oznacza to jednak, ze usługobiorca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT. Obowiązek ten będzie ciążył na usługodawcy, co będzie wiązało się z koniecznością rejestracji jako podatnik w kraju siedziby/miejsca zamieszkania usługobiorcy.

Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA