REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT
Wynajem samochodów - opodatkowanie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie powinna zostać opodatkowana usługa wynajmu samochodu? Ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady dotyczące określenia miejsca świadczenia usługi wynajmu samochodu.

W art. 28b i 28c ustawy o VAT zawarto ogólne zasady określania miejsca świadczenia usług. W świetle tych przepisów, jeżeli usługa świadczona jest na rzecz podatnika, wówczas miejscem  świadczenia usługi jest państwo, na terytorium którego siedzibę ma usługobiorca.

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli natomiast usługa jest świadczona na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem, wtedy miejscem świadczenia jest państwo siedziby usługodawcy. Jednakże dla usługi wynajmu samochodów przewidziano szczególne regulacje zawarte w art. 28j ustawy o VAT.

Na gruncie art. 28j ustawy o VAT istotne znaczenie ma fakt czy wynajem samochodu będzie miał charakter krótkoterminowy. Za wynajem krótkoterminowy rozumie się ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni, a w przypadku jednostek pływających - przez okres nieprzekraczający 90 dni. Z powyższego wynika, że z wynajmem krótkoterminowym samochodu będziemy mieli do czynienia gdy zostanie on wynajęty na okres maksymalnie 30 dni.

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Oznacza to, że usługa krótkoterminowego wynajmu samochodu będzie opodatkowane w państwie, w którym samochód został oddany do  dyspozycji najemcy.

„Moto” Sp. z o.o. zajmuje się wynajmem samochodów osobowych w Warszawie. Spółka wynajęła samochód osobowy marki Renault na rzecz firmy francuskiej na okres 15 dni, w czasie których przedstawiciele firmy francuskiej prowadzili negocjacje handlowe w Warszawie. Z uwagi na okres wynajmu – nieprzekraczający 30 dni, usługa będzie wynajmem krótkoterminowym. Miejscem jej świadczenia będzie terytorium Polski, ponieważ samochód został oddany do dyspozycji firmie francuskiej w Warszawie. Usługa będzie więc podlegać opodatkowaniu na terytorium Polski (polskim podatkiem VAT) według krajowych stawek. Na Spółce ciąży obowiązek zapłaty podatku VAT.     

Powyżej opisana i zobrazowana przykładem reguła znajdzie także zastosowanie gdy usługobiorcą będzie osoba fizyczna. Również wtedy, jeżeli najem będzie krótkoterminowy, miejscem świadczenia usługi będzie miejsce, w którym samochód zostanie oddany do dyspozycji najemcy.

Jeżeli najem samochodu nie będzie miał charakteru krótkoterminowego, czyli samochód zostanie oddany do ciągłego używania na okres przekraczający 30 dni, na rzecz podmiotu będącego podatnikiem, wtedy zastosowanie znajdzie reguła ogólna z art. 28b ustawy o VAT. Zgodnie z tą zasadą, przypomnijmy miejscem świadczenia usług będzie kraj siedziby usługobiorcy.

„Auto – K” Sp. z o.o. z poprzedniego przykładu wynajęła firmie niemieckiej samochód marki Opel na okres 60 dni (nieprzerywanego korzystania). Z uwagi na fakt, ze wynajem ten przekracza okres 30 dni nie będzie miał charakteru krótkoterminowego. Miejscem świadczenia usługi będzie kraj siedziby usługobiorcy, czyli Niemcy. „Auto – K” Sp. z o.o. świadcząc usługę wynajmu dokonało tzw. eksportu usług. Natomiast na Spółce niemieckiej ciąży obowiązek zapłaty podatku z tytułu importu usług według niemieckich stawek.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W przypadku jednak gdy najem niemający charakteru krótkoterminowego świadczony będzie na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem nie znajdzie zastosowania reguła ogólna z art. 28c ustawy o VAT (miejsce świadczenia w państwie siedziby usługodawcy).


W takiej sytuacji, na gruncie art. 28j ust. 3 ustawy o VAT miejscem świadczenia będzie kraj siedziby/miejsca zamieszkania usługobiorcy. Nie oznacza to jednak, ze usługobiorca będzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT. Obowiązek ten będzie ciążył na usługodawcy, co będzie wiązało się z koniecznością rejestracji jako podatnik w kraju siedziby/miejsca zamieszkania usługobiorcy.

Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA