Ulga na złe długi została zmodyfikowana
REKLAMA
REKLAMA
W nowelizacji odstąpiono od obowiązku korekty odliczenia VAT przez podmioty znajdujące się w upadłości lub likwidacji. Dostawcy, którzy nie otrzymali zapłaty za swój towar lub usługę, nie skorygują należnego VAT w odniesieniu do dostaw wykonanych na rzecz kontrahentów będących w procesie likwidacji lub upadłości.
REKLAMA
Jakie zmiany od 1 lipca 2015 r. czekają podatników w rozliczaniu ulgi na złe długi
Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Wierzyciel
Zgodnie z art. 89a. ustawy VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.
Żeby z tego przepisu skorzystać muszą być spełnione następujące warunki:
a) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
b) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
- wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
- dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
c) od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Zgodnie z art. 89a. ust. 3 ustawy o VAT korekta może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.
Wierzyciel obowiązany jest wraz z deklaracją podatkową (VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D), w której dokonuje korekty, zawiadomić o tej korekcie właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wraz z podaniem kwot korekty oraz danych dłużnika (w załączniku VAT-ZD).
W przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty, należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części; zgodnie z brzmieniem art. 89a. ust. 4 ustawy VAT.
Dłużnik
REKLAMA
W art. 89b po ust. 1a ustawy został dodany ust. 1b, który jednoznacznie stwierdza, że nie będzie obowiązku korekty odliczonego VAT, gdy dłużnik w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150 dzień od dnia upływu terminu płatności, jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Musi pamiętać, że w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Przepis ma zastosowanie, jeżeli dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności. W przypadku częściowego uregulowania należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności. W przypadku uregulowania należności po dokonaniu tej korekty podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.
Odwrotne obciążenie VAT u dostawcy - procedura weryfikacji transakcji i nabywcy
Dłużnik składając deklarację VAT do US za ten okres, w którym dokonuje korekty na zwiększenie podatku naliczonego, zaznacza ten fakt w polu „informacje dodatkowe” deklaracji.
Naruszenie zasad skorygowania podatku naliczonego wiąże się z konsekwencjami. Naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustali bowiem dodatkowe zobowiązanie w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur, który nie został skorygowany.
Zarówno wierzyciel jak i dłużnik muszą pamiętać też o stosownych wpisach w rejestrach nabyć i dostaw VAT z danego bieżącego okresu.
Prezes Zarządu
Główna Księgowa
Marzena Lepianka
Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" Sp.z o.o.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat