Zmiany w uldze na złe długi od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja wyłącza obowiązek dokonywania korekty podatku naliczonego przez dłużników pozostających w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. W przypadku gdy dłużnik będzie pozostawał w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji wyłączony zostanie obowiązek dokonania przez niego korekty podatku naliczonego. Zmiana polega na dodaniu ust. 1 b w art. 89b ustawy o VAT. Zmiana zapewnia symetrię, ponieważ wierzyciel w takim przypadku nie będzie również zmuszony do dokonania stosownej korekty. Proponowana nowelizacja spowoduje obniżenie kosztów postępowania upadłościowego, gdyż po jej wprowadzeniu niezapłacony podatek VAT będzie podlegał zgłoszeniu do masy upadłości.
REKLAMA
Jak prawidłowo korzystać z ulgi na złe długi
W zakresie stosowania instytucji ulgi na złe długi proponuje się również odstąpić od warunku dotyczącego braku możliwości skorzystania z ulgi na złe długi przez wierzyciela w przypadku istnienia między nim a dłużnikiem powiązań o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikającym ze stosunku pracy – art. 1 pkt. 4 projektu. Oznacza to uchylenie art. 89a ust. 7 ustawy o VAT). Istnienie powyższych powiązań nie będzie więcej przeszkodą w możliwości zastosowania tej instytucji.
Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet
W projektowanych przepisach proponuje się również doprecyzowanie przepisu określających sytuację, w której podatnik zwolniony od podatku VAT jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej tylko wskutek wystąpienia obowiązku dokonania korekty uprzednio obliczonego podatku naliczonego (w przypadku nieuregulowania należności w ustawowo wskazanym terminie) – art. 1 pkt 8 projektu. Aktualnie w przypadku wystąpienia u podatnika VAT zwolnionego z obowiązku dokonania korekty odliczonego (w chwili posiadania przez tego podatnika statusu podatnika VAT czynnego) podatku naliczonego podatnik ten zobowiązany jest tylko do wpłaty tego podatku na podstawie art. 103 ust. 1 ustawy o VAT. Wiążący prawnie przepis art. 99 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT zostanie zatem uzupełniony o przypadek wskazany w art. 89 b ust. 1 ustawy o VAT.
Ulga na złe długi - w jakim terminie dokonywać korekty?
Nowe regulacje wejdą w życie z dniem 1 lipca 2015 r. z wyjątkiem art. 1 pkt 3-5, 8,9, pkt 10 lit., a w zakresie art. 99 ust. 7 pkt 2 i pkt 17 oraz art. 5 stanie się wiążącym prawem z dniem 1 stycznia 2016 r.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat