| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Tax Free – kiedy podróżnym należy się zwrot VAT?

Tax Free – kiedy podróżnym należy się zwrot VAT?

Podróżni spoza Unii Europejskiej, którzy zakupili w polskim sklepie pamiątkę z wakacji mają prawo do zwrotu podatku VAT po spełnieniu kilku warunków. Jakie to warunki? Kto może dokonać zwrotu?

Komu należy się zwrot VAT?

Zgodnie z art. 126 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwrot podatku za zakupione towary przysługuje osobom fizycznym, które nie zamieszkują obszaru Unii Europejskiej. Zwrot podatku jest możliwy kiedy podróżny zakupi produkt i wywiezie go poza granice Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał on zakupu. Dodatkowo, towar powinien być przewożony w stanie nienaruszonym w bagażu osobistym. Żeby ubiegać się o zwrot, kwota zakupów musi opiewać na kwotę co najmniej 200 złotych.

Odliczenie VAT od opłat za przejazd autostradą

Sprzedawca i zwrot VAT – jakie zasady?

Sprzedawca ma prawo do zwrotu podatku VAT podróżnemu o ile spełnia kilka warunków. Przede wszystkim musi być on zarejestrowany jako podatnik VAT i prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących, a także wykazać obrót w wysokości powyżej 400 tysięcy złotych za ubiegły rok podatkowy.

Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Sprzedawca zobligowany jest również do złożenia w urzędzie skarbowym pisma informującego o miejscu, w którym podróżny dokonujący u niego zakupu może odebrać podatek oraz o podmiotach, z którymi ma zawarte umowy o zwrot podatku. Sklep dodatkowo powinien być specjalnie oznaczony, a wewnątrz powinna być dostępna informacja w czterech językach na temat warunków uzyskania zwrotu.

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Jak organy podatkowe sprawdzają zasadność zwrotu VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK