reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Przemieszczeniu towaru do magazynu położonego w innym kraju UE

Przemieszczeniu towaru do magazynu położonego w innym kraju UE

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy przemieszczeniu własnego towaru do magazynu położonego w innym kraju Unii Europejskiej?

W ramach prowadzonej działalności przemieszczamy towary z naszego magazynu w Polsce do ma­gazynu zlokalizowanego na terytorium Niemiec. Przemieszczenie to stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Jesteśmy w Niemczech zarejestrowani do VAT, gdyż zgodnie z niemieckimi przepisami nie możemy dla przemieszczeń naszych wyrobów skorzystać z uproszczonego sposobu opodatkowania, przewidzianego dla transakcji w składzie konsygnacyj­nym. W jakiej dacie powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych czynności?

W opisanej w pytaniu sytuacji, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w związku z ich przemieszczeniem do magazynu na terenie Niemiec powstanie u Państwa w dniu wy­stawienia faktury VAT, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

W związku z tym, jeśli przemieszczenie własnych towarów zrównane z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów zostanie udokumentowane fakturą VAT, obowiązek wykazania tej trans­akcji w deklaracji VAT-7 oraz w deklaracji podsumowującej powstanie w miesiącu, w którym faktura ta została wystawiona. W przypadku gdyby faktura taka nie została wystawiona, obowiązek wykazania dostawy w ww. deklaracjach powstanie w miesiącu następującym po miesiącu, w którym została doko­nana dostawa.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu WDT

PODSTAWA PRAWNA:

art. 13 ust. 3, art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama