Czy fakturę ujmuje się dla różnych podatków w jednym momencie
REKLAMA
REKLAMA
Nie
REKLAMA
RadosŁaw Żuk
Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej
Podatnik posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego w dacie otrzymania faktury, jednak pod warunkiem, iż usługa została wykonana, czego nie można powiedzieć o usłudze ogłoszeniowej realizowanej przez cały rok. Jednakże podatnik może przedmiotową fakturę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w dacie otrzymania faktury.
Na mocy art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Trzeba jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.
REKLAMA
Natomiast w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jednocześnie - w myśl art. 22 ust. 6b cytowanej ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu w przypadku podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Wobec powyższego, co do zasady, momentem ujęcia kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będzie data jego poniesienia, czyli data wystawienia faktury. Niemniej jednak w myśl art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są zobowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Sposób prowadzenia oraz szczegółowe warunki, jakim powinna odpowiadać podatkowa księga przychodów i rozchodów, zawiera rozporządzenie ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z par. 17 ust. 2 rozporządzenia, zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się, z zastrzeżeniem par. 20 i par. 30 tego rozporządzenia, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego w przypadku, gdy podatnik otrzymał fakturę w terminie późniejszym niż widniejąca na niej data wystawienia, a w międzyczasie dokonał już innych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy też podsumował miesiąc, w którym faktura została wystawiona, winien dokonać jej wpisu w dniu faktycznego otrzymania faktury.
(AP)
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 22i ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat