REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedajemy maszyny za granicę, tj. dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu. Ostatnio do ich uruchomienia wysłaliśmy do Indii osobę prowadzącą działalność w kraju. Po powrocie obciążyła nas fakturą VAT. Czy możemy VAT zawarty w fakturze odliczyć, czy też może powinna ona wystawić nam fakturę bez VAT?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Nie, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT, ponieważ firma powinna była wystawić fakturę bez podatku.

UZASADNIENIE

Na początku należy ustalić, czy w tym przypadku dochodzi rzeczywiście do wewnątrzwspólnotowej dostawy i eksportu towarów, czy jest to dostawa z montażem opodatkowana w kraju, gdzie usługa ma miejsce. Jeżeli będzie to dostawa wraz z montażem, nie będzie możliwości rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy lub eksportu towarów. O tym, jak należy opodatkować transakcję, decyduje miejsce świadczenia. Przepisy uzależniają ustalenie miejsca dostawy od tego, czy towary są instalowane lub montowane.

Jeżeli w wyniku umowy Państwa firma ma tylko dostarczyć towar, bez jego montażu, będzie miała zastosowanie zasada, według której miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Czyli w naszym przypadku będzie to Polska. W przypadku gdy towar jest transportowany za granicę, rozliczamy to jako wewnątrzwspólnotową dostawę lub eksport towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy natomiast towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejscem świadczenia jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Jednocześnie należy podkreślić, że nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

WAŻNE!

Za montaż nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru.

Dlatego dostawę maszyn do Indii będzie można rozliczać jako eksport, w przypadku gdy:

• usługa montażu polega na dokonaniu prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru,

• usługa montażu została wykonana na podstawie umowy zawartej po dokonanej dostawie maszyny i nie była przedmiotem pierwotnej umowy, której nie można zaliczyć do prostych czynności montażowych.

Jeśli przesłanki te nie są spełnione, nie można rozliczyć VAT od eksportu towarów, a w przypadku dostawy do kraju UE - jako wewnątrzwspólnotowej dostawy. Potwierdzają to również organy podatkowe.

REKLAMA

Jak czytamy w piśmie z 4 sierpnia 2006 r. nr PP/443-16/2/064 Urzędu Skarbowego w Bochni: „Na marginesie nadmienia się, że w przypadku dostawy towarów z montażem nie ma zastosowania mechanizm eksportu towarów oraz nie ma też znaczenia, czy montaż wykonywany jest przez dostawcę towarów, czy też przez podmiot działający na jego rzecz, gdyż wskazane przez ustawodawcę miejsce świadczenia dla takiej dostawy oznacza, iż czynność taka jest opodatkowana w kraju przeznaczenia towarów jako dostawa krajowa (Rosja)”.

Gdy daną transakcję będziemy rozliczać jako dostawę wraz z montażem, miejsce świadczenia będzie się znajdować w kraju, gdzie maszyny są montowane. Gdy w związku z dostawą maszyn przysługuje prawo do odliczenia VAT, należy tę transakcję wykazać w poz. 21. Wystawiamy również fakturę bez stawki i kwoty podatku.

Natomiast sposób fakturowania dostawy maszyny powinien wynikać z posiadanych dokumentów dotyczących danej transakcji, które określają jej charakter oraz przedmiot sprzedaży - czy jest to sprzedaż towaru i usługi, czy też wyłącznie towaru. Gdy umowa z kontrahentem określa osobno dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie usług, wówczas faktura powinna to odzwierciedlać (patrz m.in. pismo z 23 czerwca 2006 r. nr 1473/WV/443/554/51/2006/JZ Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu).

Natomiast sposób rozliczenia świadczonej na Państwa rzecz usługi montażu jest błędny. Świadczone na Państwa rzecz usługi należy bowiem zaliczyć do usług na majątku ruchomym. Gdy nie można ich zaliczyć do usług wewnątrzwspólnotowych (taka sytuacja ma miejsce w Państwa przypadku), miejsce ich świadczenia znajduje się w kraju, gdzie usługa jest faktycznie świadczona. Dlatego osoba, która świadczy usługi montażu na Państwa rzecz, powinna wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku, gdy nie jest zarejestrowana w Indiach jako podatnik podatku o podobnych charakterze.

Sposób rozliczenia może więc wyglądać następująco:

I. Dostawę rozliczamy jako eksport towarów:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

(1) Polska firma A rozlicza eksport towarów ze stawką 0%, gdyż miejscem dostawy jest Polska, i wystawi fakturę na rzecz firmy indyjskiej B;

(2) Polska firma C wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku na rzecz firmy A. Firma A nie odlicza VAT z takiej faktury;

II. Dostawę rozliczamy w kraju, w którym odbywa się montaż:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

(1) Polska firma A wystawi fakturę bez stawki i kwoty podatku na rzecz firmy indyjskiej B i rozlicza tę transakcję w poz. 21 deklaracji. Miejscem dostawy są Indie.

(2) Polska firma C wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku na rzecz firmy A. Firma A, która nie odlicza VAT z takiej faktury, ponieważ miejscem świadczenia tych usług są również Indie.

• art. 22 ust. 1, art. 27 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA