REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedajemy maszyny za granicę, tj. dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu. Ostatnio do ich uruchomienia wysłaliśmy do Indii osobę prowadzącą działalność w kraju. Po powrocie obciążyła nas fakturą VAT. Czy możemy VAT zawarty w fakturze odliczyć, czy też może powinna ona wystawić nam fakturę bez VAT?

RADA

Autopromocja

Nie, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT, ponieważ firma powinna była wystawić fakturę bez podatku.

UZASADNIENIE

Na początku należy ustalić, czy w tym przypadku dochodzi rzeczywiście do wewnątrzwspólnotowej dostawy i eksportu towarów, czy jest to dostawa z montażem opodatkowana w kraju, gdzie usługa ma miejsce. Jeżeli będzie to dostawa wraz z montażem, nie będzie możliwości rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy lub eksportu towarów. O tym, jak należy opodatkować transakcję, decyduje miejsce świadczenia. Przepisy uzależniają ustalenie miejsca dostawy od tego, czy towary są instalowane lub montowane.

Jeżeli w wyniku umowy Państwa firma ma tylko dostarczyć towar, bez jego montażu, będzie miała zastosowanie zasada, według której miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Czyli w naszym przypadku będzie to Polska. W przypadku gdy towar jest transportowany za granicę, rozliczamy to jako wewnątrzwspólnotową dostawę lub eksport towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy natomiast towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejscem świadczenia jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Jednocześnie należy podkreślić, że nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

WAŻNE!

Za montaż nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru.

Dlatego dostawę maszyn do Indii będzie można rozliczać jako eksport, w przypadku gdy:

• usługa montażu polega na dokonaniu prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru,

• usługa montażu została wykonana na podstawie umowy zawartej po dokonanej dostawie maszyny i nie była przedmiotem pierwotnej umowy, której nie można zaliczyć do prostych czynności montażowych.

Jeśli przesłanki te nie są spełnione, nie można rozliczyć VAT od eksportu towarów, a w przypadku dostawy do kraju UE - jako wewnątrzwspólnotowej dostawy. Potwierdzają to również organy podatkowe.

Jak czytamy w piśmie z 4 sierpnia 2006 r. nr PP/443-16/2/064 Urzędu Skarbowego w Bochni: „Na marginesie nadmienia się, że w przypadku dostawy towarów z montażem nie ma zastosowania mechanizm eksportu towarów oraz nie ma też znaczenia, czy montaż wykonywany jest przez dostawcę towarów, czy też przez podmiot działający na jego rzecz, gdyż wskazane przez ustawodawcę miejsce świadczenia dla takiej dostawy oznacza, iż czynność taka jest opodatkowana w kraju przeznaczenia towarów jako dostawa krajowa (Rosja)”.

Gdy daną transakcję będziemy rozliczać jako dostawę wraz z montażem, miejsce świadczenia będzie się znajdować w kraju, gdzie maszyny są montowane. Gdy w związku z dostawą maszyn przysługuje prawo do odliczenia VAT, należy tę transakcję wykazać w poz. 21. Wystawiamy również fakturę bez stawki i kwoty podatku.

Natomiast sposób fakturowania dostawy maszyny powinien wynikać z posiadanych dokumentów dotyczących danej transakcji, które określają jej charakter oraz przedmiot sprzedaży - czy jest to sprzedaż towaru i usługi, czy też wyłącznie towaru. Gdy umowa z kontrahentem określa osobno dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie usług, wówczas faktura powinna to odzwierciedlać (patrz m.in. pismo z 23 czerwca 2006 r. nr 1473/WV/443/554/51/2006/JZ Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu).

Autopromocja

Natomiast sposób rozliczenia świadczonej na Państwa rzecz usługi montażu jest błędny. Świadczone na Państwa rzecz usługi należy bowiem zaliczyć do usług na majątku ruchomym. Gdy nie można ich zaliczyć do usług wewnątrzwspólnotowych (taka sytuacja ma miejsce w Państwa przypadku), miejsce ich świadczenia znajduje się w kraju, gdzie usługa jest faktycznie świadczona. Dlatego osoba, która świadczy usługi montażu na Państwa rzecz, powinna wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku, gdy nie jest zarejestrowana w Indiach jako podatnik podatku o podobnych charakterze.

Sposób rozliczenia może więc wyglądać następująco:

I. Dostawę rozliczamy jako eksport towarów:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

(1) Polska firma A rozlicza eksport towarów ze stawką 0%, gdyż miejscem dostawy jest Polska, i wystawi fakturę na rzecz firmy indyjskiej B;

(2) Polska firma C wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku na rzecz firmy A. Firma A nie odlicza VAT z takiej faktury;

II. Dostawę rozliczamy w kraju, w którym odbywa się montaż:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

(1) Polska firma A wystawi fakturę bez stawki i kwoty podatku na rzecz firmy indyjskiej B i rozlicza tę transakcję w poz. 21 deklaracji. Miejscem dostawy są Indie.

(2) Polska firma C wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku na rzecz firmy A. Firma A, która nie odlicza VAT z takiej faktury, ponieważ miejscem świadczenia tych usług są również Indie.

• art. 22 ust. 1, art. 27 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA