| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem

Jak rozliczyć dostawę towarów wraz z montażem

Sprzedajemy maszyny za granicę, tj. dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu. Ostatnio do ich uruchomienia wysłaliśmy do Indii osobę prowadzącą działalność w kraju. Po powrocie obciążyła nas fakturą VAT. Czy możemy VAT zawarty w fakturze odliczyć, czy też może powinna ona wystawić nam fakturę bez VAT?


RADA

Nie, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT, ponieważ firma powinna była wystawić fakturę bez podatku.

UZASADNIENIE

Na początku należy ustalić, czy w tym przypadku dochodzi rzeczywiście do wewnątrzwspólnotowej dostawy i eksportu towarów, czy jest to dostawa z montażem opodatkowana w kraju, gdzie usługa ma miejsce. Jeżeli będzie to dostawa wraz z montażem, nie będzie możliwości rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowej dostawy lub eksportu towarów. O tym, jak należy opodatkować transakcję, decyduje miejsce świadczenia. Przepisy uzależniają ustalenie miejsca dostawy od tego, czy towary są instalowane lub montowane.

Jeżeli w wyniku umowy Państwa firma ma tylko dostarczyć towar, bez jego montażu, będzie miała zastosowanie zasada, według której miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Czyli w naszym przypadku będzie to Polska. W przypadku gdy towar jest transportowany za granicę, rozliczamy to jako wewnątrzwspólnotową dostawę lub eksport towarów.

Gdy natomiast towary są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejscem świadczenia jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Jednocześnie należy podkreślić, że nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

WAŻNE!

Za montaż nie uznaje się prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru.

Dlatego dostawę maszyn do Indii będzie można rozliczać jako eksport, w przypadku gdy:

• usługa montażu polega na dokonaniu prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru,

• usługa montażu została wykonana na podstawie umowy zawartej po dokonanej dostawie maszyny i nie była przedmiotem pierwotnej umowy, której nie można zaliczyć do prostych czynności montażowych.

Jeśli przesłanki te nie są spełnione, nie można rozliczyć VAT od eksportu towarów, a w przypadku dostawy do kraju UE - jako wewnątrzwspólnotowej dostawy. Potwierdzają to również organy podatkowe.

Jak czytamy w piśmie z 4 sierpnia 2006 r. nr PP/443-16/2/064 Urzędu Skarbowego w Bochni: „Na marginesie nadmienia się, że w przypadku dostawy towarów z montażem nie ma zastosowania mechanizm eksportu towarów oraz nie ma też znaczenia, czy montaż wykonywany jest przez dostawcę towarów, czy też przez podmiot działający na jego rzecz, gdyż wskazane przez ustawodawcę miejsce świadczenia dla takiej dostawy oznacza, iż czynność taka jest opodatkowana w kraju przeznaczenia towarów jako dostawa krajowa (Rosja)”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK