REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować sprzedaż lokali mieszkalnych, parkingu i drogi dojazdowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy całość sprzedaży przez dewelopera lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w działce, na której oprócz budynku mieszkalnego znajduje się parking i droga dojazdowa, należy opodatkować stawką 7%, czy opodatkować oddzielnie lokal z przypadającym mu udziałem w gruncie i oddzielnie udział w działce, na której znajduje się infrastruktura? Co w przypadku garaży znajdujących się w budynku?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Całość sprzedaży może być opodatkowana stawką 7%, ponieważ sprzedawany jest lokal wraz udziałem w gruncie. Stawkę 7% można zastosować również, gdy garaż lub miejsce parkingowe znajdują się w budynku i sprzedawane są jednym aktem notarialnym. Według organów podatkowych należy wyodrębnić wartość lokalu i przypadający mu udział w gruncie od wartości parkingu i drogi i opodatkować je odpowiednio stawkami 7 i 22%.

UZASADNIENIE

Przy sprzedaży budynków i lokali udział w gruncie (prawo użytkowania wieczystego gruntów) podlega opodatkowaniu taką samą stawką VAT jaka ma zastosowanie do dostawy budynku (budowli lub jej części). W przypadku bowiem, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy o VAT).

Sprzedaż lokalu mieszkalnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2008 r. również sprzedaż lokali mieszkalnych jest opodatkowana stawką 7%. Stawka 7% ma jednak zastosowanie wyłącznie do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych (art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT i § 5 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego).

Sprzedaż miejsc parkingowych i garaży

Problem powstaje, gdy wraz z mieszkaniem jest sprzedawane miejsce postojowe lub garażowe czy garaże. Jednak skutki ich sprzedaży są uzależnione od wielu czynników.

1. Garaże i miejsca parkingowe w budynku sprzedawane odrębnym aktem

7-proc. stawki VAT nie można zastosować do sprzedaży lokali użytkowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych lub mieszkaniach wraz z udziałem gruntu ich dotyczących.

REKLAMA

Dotyczy to przede wszystkim garaży wolno stojących, miejsc postojowych w garażach podziemnych, naziemnych i innych lokali użytkowych wybudowanych w ramach obiektu budownictwa mieszkaniowego, np. lokali przeznaczonych na działalność gospodarczą lub usługową.

Według organów podatkowych sprzedaż garaży znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych (najczęściej w podziemiach tych budynków), ale stanowiących oddzielne lokale użytkowe i będących przedmiotem oddzielnej sprzedaży na podstawie dwu odrębnych aktów notarialnych, też należy opodatkować stawką 22%. Stanowisko takie wyraził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji wydanej 7 grudnia 2007 r. (nr 1401/PV-I/4407/14-9/07/AŁ), powołując się w niej na wyrok Sądu Najwyższego z 7 marca 2003 r. (sygn. akt III RN 29/02).

Również sądy administracyjne w takim przypadku uznają, że należy zastosować stawkę 22%.

WAŻNE!

Sprzedaż garaży na podstawie odrębnych aktów notarialnych musi być opodatkowana stawką 22%.

2. Garaże i miejsca parkingowe w budynku sprzedawane wraz lokalem

Największe kontrowersje budzi sytuacja, gdy sprzedaż miejsc garażowych i postojowych dokonywana jest łącznie z mieszkaniem na podstawie jednego aktu notarialnego. Organy skarbowe stoją na stanowisku, że nie stanowią one części przynależnych do mieszkania i podlegają również opodatkowaniu VAT stawką 22%. Ich zdaniem forma sprzedaży nie może mieć wpływu na zasady opodatkowania VAT. Należy wówczas wyodrębnić ułamkową część wartości miejsca garażowego (postojowego) wraz z częścią przynależnego mu gruntu i opodatkować je stawką 22%, a pozostałą część stawką 7%. Pogląd taki wyraził m.in.: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów w piśmie z 3 stycznia 2007 r. nr 1438/443/321-129/2006/AF, Izba Skarbowa w Kielcach w decyzji z 31 października 2007 r., nr PP1/443-108/07, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach w piśmie z 11 czerwca 2007 r., nr OG-005/41/2007/PP/443-23/07, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim w piśmie z 15 maja 2007 r., nr USIII/2-443/199/27/J/2007 (aktualne również w obecnym stanie prawnym).

Podatnicy, którzy nie obawiają się konfliktu z urzędem skarbowym, mogą do całości sprzedaży zastosować stawkę 7%.

 

 

Sądy uznają bowiem, że w takim przypadku miejsce postojowe sprzedawane wraz z mieszkaniem (na podstawie jednego aktu notarialnego) podlega opodatkowaniu tą samą stawką VAT co mieszkanie, czyli 7%. Wynika to z braku możliwości sprzedaży miejsc postojowych (garażowych) w oderwaniu od sprzedawanego lokalu, gdyż nie stanowią one samodzielnego lokalu użytkowego. Stanowisko takie przedstawił przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 19 września 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 1052/07), WSA w Poznaniu w wyroku z 15 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Po 1206/07). Podobnie orzekł NSA w wyroku z 22 czerwca 2005 r. (sygn. akt I FSK 103/05).

3. Garaże i miejsca parkingowe znajdujące się poza budynkiem, stanowiące odrębną własność

Z całą pewnością nie można zastosować stawki 7% przy sprzedaży garaży (wolno stojących) lub miejsc parkingowych położonych poza budynkami mieszkalnymi. Ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką podstawowa 22% wraz z udziałem gruntu.

WAŻNE!

Sprzedaż miejsc parkingowych położonych poza budynkami mieszkalnymi jest opodatkowana stawką 22%.

4. Miejsca parkingowe i garaże znajdujące się poza budynkiem, sprzedawane razem z lokalem, gdy nie została zniesiona współwłasność

W takim przypadku można do całości sprzedaży zastosować stawkę 7%. Wynika to z braku możliwości sprzedaży miejsc postojowych (garażowych) w oderwaniu od sprzedawanego lokalu, gdyż nie stanowią one samodzielnego lokalu użytkowego. „Miejsca postojowe znajdujące się poza budynkiem, przypisane danemu lokalowi, przy niezniesionej współwłasności nieruchomości pomiędzy lokatorami również nie mogą być przedmiotem odrębnych umów przenoszących wyłączne prawo do danego miejsca wobec tego, że wszyscy lokatorzy mają w częściach ułamkowych do niego prawo. Z punktu widzenia przepisów podatkowych oznacza to, iż sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc postojowych, znajdujących się w danym budynku lub poza budynkiem, podlegać będzie jednej stawce podatku od towarów i usług, właściwej dla lokalu mieszkalnego(por. T. Sławińska: Sprzedaż garaży, miejsc parkingowych i piwnic przez podmiot prowadzący działalność w zakresie budownictwa mieszkaniowego artykuł dyskusyjny, „Doradztwo podatkowe” 2002, nr 12, s. 31)” (wyrok z 9 maja 2008 r. WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 363/08).

Urzędy skarbowe również w tym przypadku uznają, że sprzedaż udziału należy również opodatkować stawką 22%.

Sprzedaż udziału gruntu w drodze dojazdowej przypisanej do lokalu

REKLAMA

Taka sama sytuacja powstaje w przypadku sprzedaży udziału w drodze dojazdowej do wybudowanego osiedla domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Zdaniem organów podatkowych podlega on opodatkowaniu stawką 22%. Droga zaliczana jest bowiem do budowli, które opodatkowane są stawką 22%. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Katowicach w piśmie z 8 maja 2008 r. nr IBPP1/443-186/08/AL/KAN-1089/08, KAN-4496/08.

Natomiast Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w piśmie z 26 kwietnia 2005 r. nr 1471/NUR1/443-72/05/AB napisał, że: „Wobec powyższego należy stwierdzić, że budowle stanowiące infrastrukturę towarzyszącą nie są obiektami budownictwa mieszkaniowego (lub ich częściami) o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b. Udział we współwłasności jest prawem przysługującym współwłaścicielowi. Zgodnie z art. 199 kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) do rozporządzenia rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Zatem sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości obejmującej budowle stanowiące infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu wraz z trwale związanym z nimi gruntem jest odpłatnym świadczeniem usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i zgodnie z art. 41 ust. 1 podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawka podstawową 22%”.

Stanowisko to również jest błędne, ponieważ sprzedaż udziału w drodze, która jest przypisana do lokalu, powinna być opodatkowana według stawki 7%.

Jak powinni postąpić podatnicy

Gdy zdecydujemy się na zastosowanie do całości sprzedaży stawki 7%, w przypadku kontroli prawdopodobnie organy podatkowe zakwestionują takie postępowanie. Jednak mamy bardzo duże szanse na to, że wygramy. Można również wystąpić o interpretację, przedstawiając swoje stanowisko, że można stosować stawkę 7%. Gdy organy podatkowe nie uznają naszej racji, możemy wnieść skargę do WSA.

Jeżeli firma nie chce konfliktu z urzędem skarbowym, powinna zastosować dwie stawki opodatkowania:

• 7% do sprzedaży lokalu mieszkalnego i przypadającego do niego udziału w działce,

• 22% do sprzedaży miejsca postojowego i przypadającego mu udziału w działce oraz udziału w drodze dojazdowej.

Wykaz stawek VAT stosowanych przy sprzedaży garaży i miejsc parkingowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 12-12c, art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

• § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 541

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

REKLAMA