REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy producent powinien rozliczać montaż wyprodukowanych przez siebie towarów

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy zamontowanie wyprodukowanej przez siebie (firmę) konstrukcji: drzwi, okna lub przeszklonej fasady, na nadbudowanym obiekcie, gdzie odbieranie prac dokonywane jest na podstawie protokołu odbioru prac, stanowi usługę budowlaną lub budowlano-montażową, od której obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy o VAT, czy jest to dostawa towarów? Kiedy należy rozliczyć VAT?

rada

Autopromocja

Termin rozliczenia VAT jest uzależniony od tego, jak zostanie sklasyfikowana transakcja wykonana przez producenta. Jeśli jako dostawa towarów, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7 dnia od dnia wydania towarów. Jeżeli będzie to usługa, obowiązek podatkowy powstanie tak jak dla usług budowlanych, czyli z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Sposób sklasyfikowania wykonywanych przez firmę czynności zależy od tego, czy świadczenie zostanie uznane za dostawę towarów, czy za świadczenie usług. W praktyce możliwe są trzy różne sytuacje, czyli uznanie tych usług za:

• dostawę towaru wraz z jego montażem, fakturowaną jako dostawa,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dostawę towaru i świadczenie usługi, fakturowane jako dwie odrębne czynności,

• świadczenie usługi wraz z materiałami budowlanymi wykonawcy, fakturowane jako usługa.

Rozliczenie usług montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak z tego wynika, montaż towarów przez producenta traktowany jest przez organy podatkowe jako dostawa towarów. Dlatego gdy nie chcemy konfliktu z urzędem skarbowym, obowiązek podatkowy będziemy ustalać według zasad przewidzianych dla dostawy towarów.

Sposób fakturowania powinien być zgodny z przedmiotem wykonanych czynności wskazanych na fakturze. Dla dostawy towaru będzie to dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia, od dnia jego wydania towarów. W przypadku towarów montowanych za dzień wydania towarów należy uznać dzień ich montażu, jeśli wcześniej nie są wydawane kupującemu. Jeżeli przed montażem zostanie wpłacona zaliczka, obowiązek podatkowy powstanie u producenta z chwilą jej zapłaty

Przykład

Producent okien podpisał umowę na montaż 50 okien w szkole. Montaż odbył się 3 lipca i w tym dniu została wystawiona faktura, jednak zaliczka 50% została wpłacona 29 czerwca. Dlatego obowiązek podatkowy powstał dwukrotnie: w czerwcu od wpłaconej zaliczki i w lipcu.

Wykazanie w fakturze zarówno dostawy towaru, jak i świadczenia usługi skutkuje obowiązkiem ustalenia dla każdej z tych czynności odrębnego momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT i rozliczenia go. Dla usługi budowlano-montażowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy). Fakturę w takim przypadku wystawia się najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem.

Problem powstaje, gdy na fakturze dokumentowana jest dostawa towarów i usługa montażu, ponieważ dla każdej z tych czynności termin dokumentowania jest inny. Dla pierwszej czynności faktura powinna być wystawiona 7 dnia od dnia wydania towarów i nie wcześniej niż w dniu jej wydania. Natomiast dla drugiej czynności jest to najpóźniej dzień powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem. Nie ma jednak potrzeby wystawiania dwóch faktur. Wystarczy że faktura zostanie wystawiona najpóźniej 7 dnia od dnia wydania towarów, czyli ich montażu. Gdy wcześniej zostanie dokonana zapłata, faktura powinna być wystawiona w dniu jej wpłaty. Mimo wystawienia jednej faktury, każdą czynność rozliczamy odrębnie.

Autopromocja

Przykład

Producent okien podpisał umowę na sprzedaż i montaż okien w szkole. Montaż odbył się 3 lipca, jednak zaliczka 50% na poczet dostawy i montażu została wpłacona 29 czerwca. Pozostała zapłata nastąpiła 15 lipca. Dlatego fakturę należy wystawić w dniu wpłaty zaliczki. Drugą fakturę należy wystawić najpóźniej 10 lipca.

• art. 8 ust. 3 ust. 2, art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA