reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy producent powinien rozliczać montaż wyprodukowanych przez siebie towarów

Kiedy producent powinien rozliczać montaż wyprodukowanych przez siebie towarów

Czy zamontowanie wyprodukowanej przez siebie (firmę) konstrukcji: drzwi, okna lub przeszklonej fasady, na nadbudowanym obiekcie, gdzie odbieranie prac dokonywane jest na podstawie protokołu odbioru prac, stanowi usługę budowlaną lub budowlano-montażową, od której obowiązek podatkowy powstaje na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy o VAT, czy jest to dostawa towarów? Kiedy należy rozliczyć VAT?


rada

Termin rozliczenia VAT jest uzależniony od tego, jak zostanie sklasyfikowana transakcja wykonana przez producenta. Jeśli jako dostawa towarów, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7 dnia od dnia wydania towarów. Jeżeli będzie to usługa, obowiązek podatkowy powstanie tak jak dla usług budowlanych, czyli z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Sposób sklasyfikowania wykonywanych przez firmę czynności zależy od tego, czy świadczenie zostanie uznane za dostawę towarów, czy za świadczenie usług. W praktyce możliwe są trzy różne sytuacje, czyli uznanie tych usług za:

• dostawę towaru wraz z jego montażem, fakturowaną jako dostawa,

• dostawę towaru i świadczenie usługi, fakturowane jako dwie odrębne czynności,

• świadczenie usługi wraz z materiałami budowlanymi wykonawcy, fakturowane jako usługa.

Rozliczenie usług montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak z tego wynika, montaż towarów przez producenta traktowany jest przez organy podatkowe jako dostawa towarów. Dlatego gdy nie chcemy konfliktu z urzędem skarbowym, obowiązek podatkowy będziemy ustalać według zasad przewidzianych dla dostawy towarów.

Sposób fakturowania powinien być zgodny z przedmiotem wykonanych czynności wskazanych na fakturze. Dla dostawy towaru będzie to dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia, od dnia jego wydania towarów. W przypadku towarów montowanych za dzień wydania towarów należy uznać dzień ich montażu, jeśli wcześniej nie są wydawane kupującemu. Jeżeli przed montażem zostanie wpłacona zaliczka, obowiązek podatkowy powstanie u producenta z chwilą jej zapłaty

Przykład

Producent okien podpisał umowę na montaż 50 okien w szkole. Montaż odbył się 3 lipca i w tym dniu została wystawiona faktura, jednak zaliczka 50% została wpłacona 29 czerwca. Dlatego obowiązek podatkowy powstał dwukrotnie: w czerwcu od wpłaconej zaliczki i w lipcu.

Wykazanie w fakturze zarówno dostawy towaru, jak i świadczenia usługi skutkuje obowiązkiem ustalenia dla każdej z tych czynności odrębnego momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT i rozliczenia go. Dla usługi budowlano-montażowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy). Fakturę w takim przypadku wystawia się najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem.

Problem powstaje, gdy na fakturze dokumentowana jest dostawa towarów i usługa montażu, ponieważ dla każdej z tych czynności termin dokumentowania jest inny. Dla pierwszej czynności faktura powinna być wystawiona 7 dnia od dnia wydania towarów i nie wcześniej niż w dniu jej wydania. Natomiast dla drugiej czynności jest to najpóźniej dzień powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem. Nie ma jednak potrzeby wystawiania dwóch faktur. Wystarczy że faktura zostanie wystawiona najpóźniej 7 dnia od dnia wydania towarów, czyli ich montażu. Gdy wcześniej zostanie dokonana zapłata, faktura powinna być wystawiona w dniu jej wpłaty. Mimo wystawienia jednej faktury, każdą czynność rozliczamy odrębnie.

Przykład

Producent okien podpisał umowę na sprzedaż i montaż okien w szkole. Montaż odbył się 3 lipca, jednak zaliczka 50% na poczet dostawy i montażu została wpłacona 29 czerwca. Pozostała zapłata nastąpiła 15 lipca. Dlatego fakturę należy wystawić w dniu wpłaty zaliczki. Drugą fakturę należy wystawić najpóźniej 10 lipca.

• art. 8 ust. 3 ust. 2, art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama