Kiedy producent powinien rozliczać montaż wyprodukowanych przez siebie towarów
REKLAMA
REKLAMA
rada
REKLAMA
Termin rozliczenia VAT jest uzależniony od tego, jak zostanie sklasyfikowana transakcja wykonana przez producenta. Jeśli jako dostawa towarów, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7 dnia od dnia wydania towarów. Jeżeli będzie to usługa, obowiązek podatkowy powstanie tak jak dla usług budowlanych, czyli z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Szczegóły w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Sposób sklasyfikowania wykonywanych przez firmę czynności zależy od tego, czy świadczenie zostanie uznane za dostawę towarów, czy za świadczenie usług. W praktyce możliwe są trzy różne sytuacje, czyli uznanie tych usług za:
• dostawę towaru wraz z jego montażem, fakturowaną jako dostawa,
• dostawę towaru i świadczenie usługi, fakturowane jako dwie odrębne czynności,
• świadczenie usługi wraz z materiałami budowlanymi wykonawcy, fakturowane jako usługa.
Rozliczenie usług montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jak z tego wynika, montaż towarów przez producenta traktowany jest przez organy podatkowe jako dostawa towarów. Dlatego gdy nie chcemy konfliktu z urzędem skarbowym, obowiązek podatkowy będziemy ustalać według zasad przewidzianych dla dostawy towarów.
Sposób fakturowania powinien być zgodny z przedmiotem wykonanych czynności wskazanych na fakturze. Dla dostawy towaru będzie to dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia, od dnia jego wydania towarów. W przypadku towarów montowanych za dzień wydania towarów należy uznać dzień ich montażu, jeśli wcześniej nie są wydawane kupującemu. Jeżeli przed montażem zostanie wpłacona zaliczka, obowiązek podatkowy powstanie u producenta z chwilą jej zapłaty
Przykład
Producent okien podpisał umowę na montaż 50 okien w szkole. Montaż odbył się 3 lipca i w tym dniu została wystawiona faktura, jednak zaliczka 50% została wpłacona 29 czerwca. Dlatego obowiązek podatkowy powstał dwukrotnie: w czerwcu od wpłaconej zaliczki i w lipcu.
REKLAMA
Wykazanie w fakturze zarówno dostawy towaru, jak i świadczenia usługi skutkuje obowiązkiem ustalenia dla każdej z tych czynności odrębnego momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT i rozliczenia go. Dla usługi budowlano-montażowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy). Fakturę w takim przypadku wystawia się najpóźniej w dniu powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem.
Problem powstaje, gdy na fakturze dokumentowana jest dostawa towarów i usługa montażu, ponieważ dla każdej z tych czynności termin dokumentowania jest inny. Dla pierwszej czynności faktura powinna być wystawiona 7 dnia od dnia wydania towarów i nie wcześniej niż w dniu jej wydania. Natomiast dla drugiej czynności jest to najpóźniej dzień powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dni przed jego powstaniem. Nie ma jednak potrzeby wystawiania dwóch faktur. Wystarczy że faktura zostanie wystawiona najpóźniej 7 dnia od dnia wydania towarów, czyli ich montażu. Gdy wcześniej zostanie dokonana zapłata, faktura powinna być wystawiona w dniu jej wpłaty. Mimo wystawienia jednej faktury, każdą czynność rozliczamy odrębnie.
Przykład
Producent okien podpisał umowę na sprzedaż i montaż okien w szkole. Montaż odbył się 3 lipca, jednak zaliczka 50% na poczet dostawy i montażu została wpłacona 29 czerwca. Pozostała zapłata nastąpiła 15 lipca. Dlatego fakturę należy wystawić w dniu wpłaty zaliczki. Drugą fakturę należy wystawić najpóźniej 10 lipca.
• art. 8 ust. 3 ust. 2, art. 19 ust. 13 pkt 2d ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 130, poz. 826
Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat