REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż towaru w kraju unijnemu nabywcy jest WDT

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy można uznać, że dostawa jest WDT, gdy towar sprzedany kontrahentowi z UE nie jest do niego dostarczony, lecz pozostaje w naszym magazynie? Wystawiamy fakturę sprzedaży, na której kontrahent podpisuje, że towar otrzymał, lecz faktycznie zostaje u nas. Nabywca sprzeda go z naszego magazynu, jak będzie miał zamówienie. Czy w takim razie ten towar jest opodatkowany w Polsce, a jeśli tak, to czy stawka VAT wynosi 0%, czy 22%?

RADA

Autopromocja

Niestety nie. Dokonana dostawa nie spełnia przesłanek uznania jej za WDT z prawem do opodatkowania 0-proc. stawką VAT. Firma powinna uznać tę dostawę za krajową i zastosować do jej opodatkowania stawki krajowe.

UZASADNIENIE

Państwa firma nie może zastosować stawki 0%, gdyż nie dochodzi w tym przypadku do wewnątrzwspólnotowej dostawy. Natomiast tylko wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) podlega opodatkowaniu 0-proc. stawką VAT. Aby jednak daną dostawę można było uznać za WDT, należy spełnić określone przez ustawodawcę warunki.

Warunki uznania dostawy za WDT są następujące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w wyniku dostawy musi mieć miejsce wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego kraju Wspólnoty (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT);

• wywóz towarów z terytorium kraju musi być dokonywany w wykonaniu czynności określonych przepisem art. 7 ustawy, czyli m.in. dostawa towarów;

• zarówno dostawca, jak i nabywca muszą posiadać status podatnika VAT UE;

• w celu udokumentowania dokonanej WDT dostawca musi posiadać odpowiednie dokumenty określone w art. 42 ustawy.

Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika, że dostawa dokonana na rzecz unijnego nabywcy nie spełnia warunków wymaganych do uznania jej za WDT, przede wszystkim dlatego, że towar nie opuszcza terytorium kraju. Firma nie może zatem posiadać odpowiednich dokumentów ją potwierdzających. Fakt, że nabywcą towarów jest unijny kontrahent, nie ma znaczenie. Dostawę taką należy uznać za krajową. Miejsce jej świadczenia (opodatkowania) firma powinna określić na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Dostawa towarów, które nie są transportowane ani wysyłane, opodatkowana jest w miejscu, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Miejscem opodatkowania przedmiotowej dostawy jest Polska. Firma powinna zatem do jej opodatkowania zastosować stawki VAT właściwe dla sprzedaży krajowej.

WAŻNE!

Miejscem opodatkowania dostawy na rzecz unijnego nabywcy towarów, które nie są transportowane ani wysyłane do innego kraju UE, jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Podlega ona opodatkowaniu VAT według stawek krajowych.

• art. 13, art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

    Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

    Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

    Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

    Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

    Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

    Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

    Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

    System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

    Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

    "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

    Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

    Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

    Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

    Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

    Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

    Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

    Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

    Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

    Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

    REKLAMA