REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zmiany zaszły w zawartości oświadczeń nabywców oleju opałowego

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Wielu z nas uczestniczy w obrocie olejem opałowym, zarówno jako kupujący a czasami jako sprzedający. Powinniśmy zatem mieć świadomość tego, że przy zawieraniu transakcji sprzedaży takiego oleju obowiązkowo musimy wypełnić oświadczenie dla celów podatku akcyzowego.

Bez takiego oświadczenia nie możemy kupić ani litra oleju opałowego po normalnej cenie, a więc wypełniamy je, gdyż inaczej każdy sprzedawca każe sobie zapłacić ok. 2 zł więcej za litr tego oleju.

Autopromocja

Dzieje się to dlatego, że zgodnie z art. 89 ustawy o podatku akcyzowym tylko uzyskanie przez sprzedawcę oświadczenia nabywcy tego oleju o jego przeznaczeniu (że będzie zużyty do celów opałowych), pozwala mu na zastosowanie do danej transakcji sprzedaży obniżonej (mniejszej) stawki podatku akcyzowego.

Jeżeli więc sprzedawca nie chce dopłacać później urzędowi celnemu dodatkowej akcyzy w przypadku stwierdzenia podczas kontroli braku tych oświadczeń, musi obowiązkowo je odebrać od kupującego i dodatkowo sprawdzić jego tożsamość.

Nie każde jednak oświadczenie jest wystarczające – oświadczenie takie może co prawda mieć dowolną szatę graficzna, ale obowiązkowo musi zawierać elementy, które wymienione zostały w ustawie o podatku akcyzowym. Pamiętać należy, iż zakres tych danych jest różny w zależności od tego, czy olej kupuje ktoś, kto prowadzi działalność gospodarczą, czy też jest to osoba fizyczna nieprowadząca takiej działalności.

Co więcej – zgodnie z ustawą akcyzową, jak kupujący nie chce pokazać dowodu osobistego (lub innego dokumentu tożsamości), albo nie zamieści w oświadczeniu wszystkich danych, bądź też życzy sobie dostarczenia oleju pod inny adres, niż wskazał w oświadczeniu lub chce faktycznie kupić inną ilość i rodzaj oleju, niż wpisał do oświadczenia, to w takich wypadkach sprzedawca ma ustawowy obowiązek odmówić sprzedaży tego oleju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od niedawna, tj. od 1 września 2010 r. sprzedawca zamiast odmawiać sprzedaży oleju, może sprzedać go nam za wyższą cenę, tj. po doliczeniu do niej ok. 1,60 zł akcyzy i odpowiednim zwiększeniu VAT-u.

Pamiętać również należy, iż od tego samego dnia, tj. od 1 września 2010 r., zwiększył się zakres danych, które musimy wpisać do oświadczenia. W chwili obecnej ponownie (po ponad 1,5 roku „spokoju”) musimy ze sobą na zakupy wziąć dokument tożsamości oraz NIP lub PESEL. Ewentualnie możemy podać dane zamieszkującej z nami pełnoletniej osoby, jeżeli to ona będzie odbierać towar.

Jeżeli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą, to w oświadczeniu musimy dopisać pełne dane teleadresowe firmy oraz NIP lub REGON.

Tak więc, szykując się do kupowania oleju opałowego na zimę (która podobno ma być bardzo sroga), musimy wziąć ze sobą do sklepu o wiele więcej dokumentów, niż potrzebowaliśmy w zeszłym sezonie grzewczym.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Ponieważ wszyscy sprzedawcy raczej będą chcieli uniknąć dodatkowego domiaru akcyzy ze strony urzędu celnego, to zapewne nie uda nam się nigdzie zakupić oleju bez wylegitymowania się i podania numerów NIP, PESEL czy REGON, a więc zaciśnijmy zęby i nie złośćmy się na nich, gdyż to nie jest ich wina.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

REKLAMA