reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Jak w 2011 roku rozliczyć akcyzę od papierosów z banderolami z 2010 roku?

Jak w 2011 roku rozliczyć akcyzę od papierosów z banderolami z 2010 roku?

W 2010 r. Podatnik nabył papierosy od dostawcy z innego państwa UE, które zostały prawidłowo oznaczone znakami akcyzy ważnymi w 2010 r.

Zgodnie z art. 136 ust. 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst pierwotny: Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm. tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.) podatnik tak oznaczone wyroby mógł sprzedawać do końca lutego 2011 r., natomiast po tej dacie konieczne było naniesienie legalizacyjnych znaków akcyzy na każde opakowanie papierosów w celu ich sprzedaży.

Pytanie

Czy od 1 marca 2011 r. jest możliwa (bez konieczności zapłaty dodatkowych kwot podatku akcyzowego) sprzedaż przez podatnika wyrobów tytoniowych z naniesionymi na nie legalizacyjnymi znakami akcyzy w cenie maksymalnej ceny detalicznej nadrukowanej na opakowaniu powiększonej o wartość legalizacyjnej banderoli, tj. 1,30 zł na opakowanie?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 136 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe mogą być nanoszone wyłącznie znaki akcyzy z nadrukowanym rokiem wytworzenia odpowiadającym rozpoczynającemu się rokowi kalendarzowemu.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Stosownie do art. 136 ust. 6 ww. ustawy, znaki akcyzy naniesione na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych lub na wyroby tytoniowe w danym roku kalendarzowym zachowują ważność do ostatniego dnia lutego następnego roku kalendarzowego.

Nabycie w 2010 r. od dostawcy z innego państwa UE papierosów wymagało oznaczenia ich prawidłowymi znakami akcyzy. Znaki te utraciły swoją ważność z ostatnim dniem lutego 2011 r. i dlatego po tej dacie konieczne będzie naniesienie legalizacyjnych znaków akcyzy na każde opakowanie papierosów w celu ich sprzedaży.

W myśl art. 8 ust. 5 ustawy, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również sprzedaż lub oferowanie na sprzedaż papierosów lub tytoniu do palenia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, z odpłatnością powyżej maksymalnej ceny detalicznej, w tym w połączeniu z innym towarem lub usługą lub w połączeniu z przyznaniem nabywcy nieodpłatnej premii w postaci innych towarów lub usług, a w przypadku papierosów lub tytoniu do palenia oznaczonych jednocześnie podatkowymi oraz legalizacyjnymi znakami akcyzy, jeżeli odpłatność przekracza kwotę równą sumie maksymalnej ceny detalicznej i kwoty 1,30 zł, stanowiącej należność za legalizacyjne znaki akcyzy.

Zatem Podatnik może dokonywać sprzedaży, bez konieczności zapłaty dodatkowych kwot podatku akcyzowego, wyrobów tytoniowych z naniesionymi na nie legalizacyjnymi znakami akcyzy w cenie maksymalnej ceny detalicznej nadrukowanej na opakowaniu powiększonej o wartość legalizacyjnej banderoli, tj. 1,30 zł na opakowanie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama