Czy wszystkie papierosy podlegają akcyzie?
REKLAMA
REKLAMA
O braku opodatkowania akcyzą decyduje bowiem fakt, że te wyroby nie wypełniają przesłanek, które decydują o uznaniu „papierosów ziołowych” za papierosy (wyroby tytoniowe) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku akcyzowym.
REKLAMA
Bowiem są produkty, które nie zawierają tytoniu, ale wypełniają przesłanki określone w art. 98 ust. 2, 3 lub 5 ustawy o podatku akcyzowym i traktuje się je jako papierosy i tytoń do palenia, które podlegają akcyzie.
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), dalej zwanej ustawą, wyroby akcyzowe są to wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
Natomiast w pozycji 42 załącznika nr 1 - Wykaz wyrobów akcyzowych - do ustawy wskazano, iż wyrobami akcyzowymi są papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki bez względu na kod CN.
Przepis art. 98 ust. 1 ustawy stanowi, że do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy zalicza się bez względu na kod CN: papierosy; tytoń do palenia; cygara i cygaretki.
Za papierosy ustawa o podatku akcyzowym ( art. 98 ust. 2) uznaje:
- tytoń zrolowany nadający się do palenia w tej postaci, który nie jest cygarami ani cygaretkami w rozumieniu ust. 4 tego artykułu;
- tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest umieszczany w tutkach z bibuły papierosowej;
- tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest owijany w bibułę papierosową.
Produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz poza tym spełniające kryteria ustalone w ust. 2, 3 lub 5, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia.
Jednakże nie traktuje się jako wyrobów tytoniowych produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych (art. 98 ust. 8 ustawy).
Z ww. przepisów wynika, że co do zasady, za papierosy uważa się wyroby zawierające tytoń zrolowany. Ale za papierosy uważa się również produkty, które składają się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń. Zatem akcyzie mogą podlegać produkty, które nie zawierają tytoniu lecz wypełniają kryteria określone w przepisie art. 98 ust. 2 ustawy.
Z opodatkowania akcyzą są natomiast wyłączone wyroby, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu
Takie właściwości mają tzw. “papierosy ziołowe”. Papierosy te nie zawierają w swoim składzie tytoniu, a zawierają substancje o działaniu leczniczym i terapeutycznym oraz są przeznaczone do wykorzystywania w celach medycznych.
REKLAMA
Decydujące (dla wyłączenia tych wyrobów z opodatkowania akcyzą) jest nie to, że nie zawierają tytoniu, a to, że nie wypełniają dyspozycji art. 98 ust. 2 ustawy, czyli nie są wyrobem zrolowanym wyprodukowanym w określony tym przepisie sposób, a dodatkowo, że są mają cel medyczny (terapeutyczny).
Podobnie argumentuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W uzasadnieniu wyroku z 30 marca 2006 r. w sprawie C-495/04, A.C. Smith-Koolhoven przeciwko Staatssecretaris van Financiën, Trybunał wskazał, iż w przypadku „leczniczych papierosów ziołowych” oferowanych jako środek pomocniczy dla osób chcących rzucić palenie produkty te muszą zawierać w swym składzie substancje, których spalanie i wdychanie powodować będzie skutki medyczne o charakterze leczniczym lub zapobiegawczym. Wymienione substancje, to substancje których spalanie i wdychanie powoduje wystąpienie naukowo udowodnionych skutków medycznych o charakterze leczniczym lub zapobiegawczym.
Zatem lecznicze działanie takich papierosów ziołowych nie może wynikać z subiektywnego przekonania sprzedawcy, lecz powinno być zweryfikowane i udokumentowane przez właściwe w takich sprawach podmioty.
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lipca 2011 r. (nr ITPP3/443-116/11/JK)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat