REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić czy przesyłka wyrobów akcyzowych dotarła do odbiorcy zagranicznego?

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Jak sprawdzić czy przesyłka wyrobów akcyzowych dotarła do odbiorcy zagranicznego?
Jak sprawdzić czy przesyłka wyrobów akcyzowych dotarła do odbiorcy zagranicznego?

REKLAMA

REKLAMA

Brak potwierdzenia dostarczenia do odbiorcy zagranicznego przesyłki wyrobów akcyzowych bywa bardzo bolesny dla wysyłającego. Jeżeli bowiem dokonał wysyłki w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, to urząd celny będzie kazał mu zapłacić pełną akcyzę krajową, a jeżeli wysyłka ta odbywała się z zapłaconą akcyzą, to urząd ten nie odda nam akcyzy zapłaconej w kraju.

Autopromocja

Ponieważ obydwie powyższe sytuacje są niewątpliwie bolesne dla kieszeni, próbujemy zrobić wszystko co tylko jest możliwe, aby pozyskać potwierdzenie, że towar dojechał do odbiorcy. Czasami nie udaje nam się uzyskać potwierdzenia. Pomimo świadomości, że w zasadzie zrobiliśmy wszystko co tylko było możliwe, załamani idziemy zapłacić akcyzę…

Poczekajmy jednak chwileczkę – w takiej sytuacji powinniśmy pamiętać o pewnym unijnym przepisie, który stworzono dla osób i podmiotów znajdujących się w tak pozornie beznadziejnej sytuacji. Chodzi o art. 24 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 2073/2004 z dnia 16 listopada 2004 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych.

Zgodnie z tą regulacją (zapomnianą w zasadzie przez wszystkich), jeżeli nadawca wyczerpał wszelkie dostępne środki otrzymania dowodu potwierdzającego, zakończenie procedury przemieszczenia towarów, zarówno w zawieszeniu akcyzy jak i po zapłaconej akcyzie, może poprosić swój urząd celny o wypełnienie tzw. komunikatu MVS i przesłanie go do zagranicznej administracji celnej, w celu potwierdzenia dostarczenia wyrobów.

Polecamy: serwis VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Koszty

Komunikat MVS jest przesyłany drogą elektroniczną za pośrednictwem Biura Łącznikowego ds. Akcyzy (ELO) i tą też drogą wróci odpowiedź zagranicznej administracji celnej, która sama zapuka do drzwi naszego kontrahenta, gdyż w myśl powyższego przepisu właściwe władze państwa członkowskiego muszą dołożyć wszelkich starań, aby udzielić odpowiedzi na każdy komunikat MVS.

Wystąpienie do naczelnika urzędu celnego o sporządzenie takiego wniosku daje również dodatkową, małą korzyść, tj. możliwość zawieszenia postępowania, co również ma swoje plusy.

Pamiętać jednak należy o tym, że udzielenie pomocy w powyższym trybie w żaden sposób nie zwalnia nadawcy przesyłki z obowiązków podatkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA