Jak sprawdzić czy przesyłka wyrobów akcyzowych dotarła do odbiorcy zagranicznego?
REKLAMA
REKLAMA
Brak potwierdzenia dostarczenia do odbiorcy zagranicznego przesyłki wyrobów akcyzowych bywa bardzo bolesny dla wysyłającego. Jeżeli bowiem dokonał wysyłki w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, to urząd celny będzie kazał mu zapłacić pełną akcyzę krajową, a jeżeli wysyłka ta odbywała się z zapłaconą akcyzą, to urząd ten nie odda nam akcyzy zapłaconej w kraju.
REKLAMA
Ponieważ obydwie powyższe sytuacje są niewątpliwie bolesne dla kieszeni, próbujemy zrobić wszystko co tylko jest możliwe, aby pozyskać potwierdzenie, że towar dojechał do odbiorcy. Czasami nie udaje nam się uzyskać potwierdzenia. Pomimo świadomości, że w zasadzie zrobiliśmy wszystko co tylko było możliwe, załamani idziemy zapłacić akcyzę…
Poczekajmy jednak chwileczkę – w takiej sytuacji powinniśmy pamiętać o pewnym unijnym przepisie, który stworzono dla osób i podmiotów znajdujących się w tak pozornie beznadziejnej sytuacji. Chodzi o art. 24 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 2073/2004 z dnia 16 listopada 2004 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych.
Zgodnie z tą regulacją (zapomnianą w zasadzie przez wszystkich), jeżeli nadawca wyczerpał wszelkie dostępne środki otrzymania dowodu potwierdzającego, zakończenie procedury przemieszczenia towarów, zarówno w zawieszeniu akcyzy jak i po zapłaconej akcyzie, może poprosić swój urząd celny o wypełnienie tzw. komunikatu MVS i przesłanie go do zagranicznej administracji celnej, w celu potwierdzenia dostarczenia wyrobów.
Polecamy: serwis VAT
Polecamy: serwis Koszty
REKLAMA
Komunikat MVS jest przesyłany drogą elektroniczną za pośrednictwem Biura Łącznikowego ds. Akcyzy (ELO) i tą też drogą wróci odpowiedź zagranicznej administracji celnej, która sama zapuka do drzwi naszego kontrahenta, gdyż w myśl powyższego przepisu właściwe władze państwa członkowskiego muszą dołożyć wszelkich starań, aby udzielić odpowiedzi na każdy komunikat MVS.
Wystąpienie do naczelnika urzędu celnego o sporządzenie takiego wniosku daje również dodatkową, małą korzyść, tj. możliwość zawieszenia postępowania, co również ma swoje plusy.
Pamiętać jednak należy o tym, że udzielenie pomocy w powyższym trybie w żaden sposób nie zwalnia nadawcy przesyłki z obowiązków podatkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat