reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza od samochodów – pośrednictwo przy sprzedaży

Akcyza od samochodów – pośrednictwo przy sprzedaży

Firma prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi. Jedną z wykonywanych czynności jest pośrednictwo w sprzedaży samochodów. Firma kojarzy nabywcę ze sprzedawcą, a jego wynagrodzeniem jest prowizja jaką otrzymuje od sprzedawcy samochodu z tytułu doprowadzenia do zawarcia umowy kupna - sprzedaży samochodu. Czy pośrednictwo przy ww. umowie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 100 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst pierwotny: Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm. tekst jednolity: Dz. U.
z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1.      import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

2.      nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

3.      pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:

a.       wyprodukowanego na terytorium kraju,

b.      od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa
w pkt 1 albo 2.

W przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, następująca po sprzedaży, o której mowa w art. 100 ust. 1 pkt 3, jeżeli wcześniej akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości - a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

Polecamy: Zwrot akcyzy za samochód sprowadzony z UE

Polecamy: Kto powinien zapłacić akcyzę przy sprzedaży komisowej samochodu?

W odniesieniu do samochodu osobowego podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje opisanych powyżej czynności (art. 102 ust. 1 cyt. ustawy).

Jeżeli przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju dokonał inny podmiot niż podmiot, który nabył prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która nabyła prawo rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel (art. 102 ust. 2 ww. ustawy).

Jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem, to podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która wystąpiła o rejestrację tego samochodu na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (art. 102 ust. 3 ww. ustawy).

Zatem podmiot zajmujący się pośrednictwem w sprzedaży samochodów osobowych, jeżeli nie dokonuje żadnej z ww. czynności, czyli nie dokonuje importu, nabycia wewnątrzwspólnotowego ani nie jest stroną umowy sprzedaży samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju, nie jest podatnikiem z tytułu tych czynności.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama