reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > NIP PL można używać także do transakcji krajowych

NIP PL można używać także do transakcji krajowych


Zarejestrowany podatnik VAT PL, który posiada numer NIP PL, może wpisywać go (oprócz faktur dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych) również na fakturach dotyczących obrotu krajowego

Wiele atramentu i tuszu do drukarek zużyto już na opisanie negatywnych skutków braku zarówno posiadania, jak i wpisania do faktur dokumentujących transakcje wewnątrzwspólnotowe tzw. NIP PL, tj. numeru identyfikacyjnego podatnika VAT PL, czyli jego numeru NIP poprzedzonego literami „PL”.

Podmioty dokonujące zarówno transakcji krajowych, jak i wewnątrzwspólnotowych, będące zarejestrowanymi podatnikami VAT PL, częstokroć muszą bacznie przyglądać się wystawianym przez siebie fakturom, aby przypadkiem nie zapomnieć w odpowiednim miejscu dopisać ww. literek „PL”.

W szczególności dotyczy to przypadku faktur wystawianych dla równie operatywnych kontrahentów, dla których część faktur musi być wystawionych jako faktury na transakcje krajowe a część na transakcje wewnątrzwspólnotowe.

Konieczność pilnowania powyższego oznacza albo bardziej skomplikowany system księgowy (a w szczególności program do wystawiania faktur) albo więcej skrupulatnej pracy dla pracowników, co i tak, i tak wiąże się z różnymi zwiększonymi kosztami.

Pojawia się w związku z tym pytanie „Czy nie mogłoby być prościej ?”.

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest równie banalna, jak i ono samo. Czyli, że można jednak prościej. Zarejestrowany podatnik VAT PL, który posiada numer NIP PL, może wpisywać go również i na fakturach dotyczących obrotu krajowego, co nie będzie błędem.

Powyższe wynika z analizy treści § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Polecamy: VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

W przepisie tym pan Minister, przy wymienianiu elementów jakie musi zawierać faktura sprzedaży, posłużył się jednoznacznym sformułowaniem „co najmniej”, a więc pozwolił na to, aby faktury mogły zawierać również i inne zapisy, w tym i przedrostek „PL’ przed numerem NIP.

Ponieważ zatem ani rozporządzenie (nawet po uwzględnieniu jego ostatnich zmian w Dz.U. Nr 255 z dnia 30 grudnia 2010 r.), ani też sama ustawa o podatku VAT nie przewidują negatywnych konsekwencji posługiwania się numerem NIP z prefiksem PL w obrocie krajowym, to tym samym można tak czynić. Stosowanie zaś jednego numeru NIP na wszystkich wystawianych fakturach na pewno ułatwi nam działanie.

Zauważyć jednocześnie należy, iż za takim postępowaniem opowiedział się również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej w imieniu Ministra Finansów indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IPPP1/443-53/08-2/AP z dnia 8 lutego 2008 r.

Interpretacja ta co prawda wydana została w oparciu o obowiązujące ówcześnie rozporządzenie z dnia 25 maja 2005 r., opublikowane w Dz.U. Nr 95, poz. 798 ze zm., ale ww. obecne rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. oraz brzmienie ustawy VAT od 1 stycznia 2011 r. jest w tym zakresie niezmienione.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama