reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem

Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem


Minister Finansów nie ustaje w ulepszaniu ustawy o VAT. W najnowszym projekcie zmian (projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 10 grudnia 2010 r.) pojawia się nowe brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwanej jako ustawy o VAT). Być może znowelizowana regulacja ostatecznie rozwiąże ciągły spór, jaki toczy się pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami w zakresie dokonywanych nieodpłatnych świadczeń.

Problem wynika z odmiennej interpretacji ww. przepisu na gruncie ustawy o VAT, mianowicie czy nieodpłatne wydanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, czy też nie.

W obowiązującym stanie prawnym – wbrew stanowisku organów podatkowych – sądy jednolicie orzekają, iż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nawet jeśli podatnik odliczył podatek przy nabyciu ww. towarów – nie podlega opodatkowaniu. W tym miejscu, należy wskazać, iż przedmiotowe uregulowanie jest de facto sprzeczne z art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE. Jednakże wadliwa implementacja normy unijnej do porządku prawnego nie może szkodzić podatnikom. Ministerstwa Finansów, w uzasadnieniu do powołanej nowelizacji wskazuje, iż rezygnacja z zapisu odnoszącego się do istnienia związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonywanych nieodpłatnych przekazań wyeliminuje wszelkie wątpliwości interpretacyjne związane z tym przepisem.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r.), przez dostawę towarów (...) rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (…). Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (ust. 3).

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

W absolutnej większości wyroków WSA zajmują stanowisko, zgodnie z którym, nieodpłatne wydania towarów nie podlega opodatkowaniu, jeśli jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wykładnia literalna art. 7 ust 2 ustawy o VAT, poparta analizą wyroków sądów administracyjnych (np. NSA z 23 marca 2009 r. o sygn. I FPS 6/08, WSA w Warszawie z 8 lipca 2009 r. (sygn. III SA/Wa 594/09), wskazuje, iż:

- jakiekolwiek nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością nie podlega opodatkowaniu, niezależnie od faktu czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części,
- nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością, co do zasady, podlega opodatkowaniu, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części, natomiast
- nieodpłatne przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek nie podlega opodatkowaniu nawet jeśli następuje bez związku z prowadzoną działalnością, niezależnie od faktu czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

przekazanie towarów w VAT 2011
przekazanie towarów w VAT 2011

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama