REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem

Dawid Zarębski
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
przekazanie towarów w VAT 2011
przekazanie towarów w VAT 2011

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów nie ustaje w ulepszaniu ustawy o VAT. W najnowszym projekcie zmian (projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 10 grudnia 2010 r.) pojawia się nowe brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwanej jako ustawy o VAT). Być może znowelizowana regulacja ostatecznie rozwiąże ciągły spór, jaki toczy się pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami w zakresie dokonywanych nieodpłatnych świadczeń.

Problem wynika z odmiennej interpretacji ww. przepisu na gruncie ustawy o VAT, mianowicie czy nieodpłatne wydanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, czy też nie.

Autopromocja

W obowiązującym stanie prawnym – wbrew stanowisku organów podatkowych – sądy jednolicie orzekają, iż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nawet jeśli podatnik odliczył podatek przy nabyciu ww. towarów – nie podlega opodatkowaniu. W tym miejscu, należy wskazać, iż przedmiotowe uregulowanie jest de facto sprzeczne z art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE. Jednakże wadliwa implementacja normy unijnej do porządku prawnego nie może szkodzić podatnikom. Ministerstwa Finansów, w uzasadnieniu do powołanej nowelizacji wskazuje, iż rezygnacja z zapisu odnoszącego się do istnienia związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonywanych nieodpłatnych przekazań wyeliminuje wszelkie wątpliwości interpretacyjne związane z tym przepisem.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r.), przez dostawę towarów (...) rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (…). Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (ust. 3).

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W absolutnej większości wyroków WSA zajmują stanowisko, zgodnie z którym, nieodpłatne wydania towarów nie podlega opodatkowaniu, jeśli jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wykładnia literalna art. 7 ust 2 ustawy o VAT, poparta analizą wyroków sądów administracyjnych (np. NSA z 23 marca 2009 r. o sygn. I FPS 6/08, WSA w Warszawie z 8 lipca 2009 r. (sygn. III SA/Wa 594/09), wskazuje, iż:

- jakiekolwiek nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością nie podlega opodatkowaniu, niezależnie od faktu czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części,
- nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością, co do zasady, podlega opodatkowaniu, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części, natomiast
- nieodpłatne przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek nie podlega opodatkowaniu nawet jeśli następuje bez związku z prowadzoną działalnością, niezależnie od faktu czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części.

Zgodnie natomiast z treścią projektowanego przepisu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów.

Przepis ustępu 3 pozostanie bez zmian.

Powołana zmiana brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, polegać będzie na usunięciu sformułowania: „na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem” i skutkować będzie rzeczywiście koniecznością opodatkowania każdego nieodpłatnego przekazania towarów, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku, z wyłączeniem prezentów o małej wartości, drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz próbek.

X sp. z o.o. (producent porcelany) przekazuje serwis kawowy na potrzeby reprezentacji i reklamy. Jest to serwis posiadający logo Spółki. Jego przekazanie stanowi prezent gwiazdkowy dla klientów, którzy dokonali największej ilości zakupów od Spółki. Przy jego produkcji Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z obecnymi uregulowaniami, czynność przekazania nie podlega opodatkowaniu, ponieważ nastąpiło ono na cele związane z przedsiębiorstwem.

Y sp. z o.o. w ramach programu lojalnościowego przekazuje nieodpłatnie nagrody i prezenty w kwocie 250 zł dla jednego kontrahenta. Przekazanie przez Podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Jeśli omawiany projekt nowelizacji wejdzie w życie, powyższe czynności będą podlegać opodatkowaniu na gruncie ustawy o VAT na równi z odpłatną dostawą towarów.

W związku z prezentowaną zmianą straci zatem na znaczeniu dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych, umożliwiające nieopodatkowanie wydań towarów, które miały miejsce w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Na chwilę obecną planowana data wejścia w życie nowelizowanego przepisu to 1 lutego 2011 r. Czy ustawodawca dotrzyma terminu wprowadzenia tego jeszcze nie wiadomo.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT i proces legislacyjny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  REKLAMA