REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć w VAT przekazanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem

Dawid Zarębski
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
przekazanie towarów w VAT 2011
przekazanie towarów w VAT 2011

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów nie ustaje w ulepszaniu ustawy o VAT. W najnowszym projekcie zmian (projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 10 grudnia 2010 r.) pojawia się nowe brzmienie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej zwanej jako ustawy o VAT). Być może znowelizowana regulacja ostatecznie rozwiąże ciągły spór, jaki toczy się pomiędzy organami podatkowymi a podatnikami w zakresie dokonywanych nieodpłatnych świadczeń.

Problem wynika z odmiennej interpretacji ww. przepisu na gruncie ustawy o VAT, mianowicie czy nieodpłatne wydanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, czy też nie.

REKLAMA

Autopromocja

W obowiązującym stanie prawnym – wbrew stanowisku organów podatkowych – sądy jednolicie orzekają, iż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nawet jeśli podatnik odliczył podatek przy nabyciu ww. towarów – nie podlega opodatkowaniu. W tym miejscu, należy wskazać, iż przedmiotowe uregulowanie jest de facto sprzeczne z art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE. Jednakże wadliwa implementacja normy unijnej do porządku prawnego nie może szkodzić podatnikom. Ministerstwa Finansów, w uzasadnieniu do powołanej nowelizacji wskazuje, iż rezygnacja z zapisu odnoszącego się do istnienia związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonywanych nieodpłatnych przekazań wyeliminuje wszelkie wątpliwości interpretacyjne związane z tym przepisem.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r.), przez dostawę towarów (...) rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (…). Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (ust. 3).

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W absolutnej większości wyroków WSA zajmują stanowisko, zgodnie z którym, nieodpłatne wydania towarów nie podlega opodatkowaniu, jeśli jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Wykładnia literalna art. 7 ust 2 ustawy o VAT, poparta analizą wyroków sądów administracyjnych (np. NSA z 23 marca 2009 r. o sygn. I FPS 6/08, WSA w Warszawie z 8 lipca 2009 r. (sygn. III SA/Wa 594/09), wskazuje, iż:

- jakiekolwiek nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z prowadzoną działalnością nie podlega opodatkowaniu, niezależnie od faktu czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części,
- nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością, co do zasady, podlega opodatkowaniu, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części, natomiast
- nieodpłatne przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek nie podlega opodatkowaniu nawet jeśli następuje bez związku z prowadzoną działalnością, niezależnie od faktu czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części.

Zgodnie natomiast z treścią projektowanego przepisu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów.

Przepis ustępu 3 pozostanie bez zmian.

Powołana zmiana brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, polegać będzie na usunięciu sformułowania: „na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem” i skutkować będzie rzeczywiście koniecznością opodatkowania każdego nieodpłatnego przekazania towarów, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku, z wyłączeniem prezentów o małej wartości, drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz próbek.

X sp. z o.o. (producent porcelany) przekazuje serwis kawowy na potrzeby reprezentacji i reklamy. Jest to serwis posiadający logo Spółki. Jego przekazanie stanowi prezent gwiazdkowy dla klientów, którzy dokonali największej ilości zakupów od Spółki. Przy jego produkcji Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z obecnymi uregulowaniami, czynność przekazania nie podlega opodatkowaniu, ponieważ nastąpiło ono na cele związane z przedsiębiorstwem.

Y sp. z o.o. w ramach programu lojalnościowego przekazuje nieodpłatnie nagrody i prezenty w kwocie 250 zł dla jednego kontrahenta. Przekazanie przez Podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Jeśli omawiany projekt nowelizacji wejdzie w życie, powyższe czynności będą podlegać opodatkowaniu na gruncie ustawy o VAT na równi z odpłatną dostawą towarów.

W związku z prezentowaną zmianą straci zatem na znaczeniu dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych, umożliwiające nieopodatkowanie wydań towarów, które miały miejsce w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Na chwilę obecną planowana data wejścia w życie nowelizowanego przepisu to 1 lutego 2011 r. Czy ustawodawca dotrzyma terminu wprowadzenia tego jeszcze nie wiadomo.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT i proces legislacyjny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA