Kiedy nabywca może wystawić notę korygującą do faktury?
REKLAMA
REKLAMA
Kwestię wystawiania not korygujących normuje obecnie § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 68, poz. 360).
REKLAMA
Polecamy produkt: Ściągi księgowego – PDF
Zgodnie z ust. 1 ww. artykułu, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12 ww. rozporządzenia, może wystawić fakturę zwaną notą korygującą.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!
W konsekwencji, nabywca może w drodze noty korygującej zmienić wszystkie dane ujęte w otrzymanej od wystawcy faktury VAT, za wyjątkiem następujących danych:
a) miary i ilości sprzedanych towarów lub zakresu wykonanych usług;
b) ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto);
c) wartości towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
d) stawki podatku VAT;
e) sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
f) kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
g) kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
Co istotne, poza przypadkiem tzw. sukcesji podatkowej (vide: art. 93 i nast. Ordynacji podatkowej) w orzecznictwie organów podatkowych wyklucza się możliwość całkowitej zmiany nabywcy poprzez wystawienie noty korygującej (np. zmiana nabywcy z podmiotu A na podmiot B) (vide m.in.: interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 30.09.2009 r. (ILPP`/443-798/09-2/BP).
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Przechodząc do informacji, jakie powinny być zawarte w treści noty korygującej, należy wskazać, że tego rodzaju dokument powinna zawierać:
- numer kolejny i datę jej wystawienia;
- imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury (bądź faktury korygującej) oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej;
- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;
- numer kolejny faktury, do której nota się odnosi;
- dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży;
- wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.
Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet
Poza powyższymi wymogami przepisy rozporządzenia nakazują, aby dokument ten był opatrzony sformułowaniem: "NOTA KORYGUJĄCA” (vide: § 15 ust. 3 i 5 ww. rozporządzenia).
Notę korygującą, wraz z jej kopią, nabywca obowiązany jest przesłać do podmiotu, który wystawił fakturę zawierającą błędne dane, przy czym akceptacja treści ww. noty powinna zostać udokumentowana poprzez złożenie (ze strony wystawcy faktury) podpisu przez osobę uprawnioną do wystawienia faktur (vide: § 15 ust. 2 i 4 ww. rozporządzenia).
Na zakończenie wypada wspomnieć, że otrzymanie faktury VAT z oczywistym błędem (np. sp. aukcyjna zamiast sp. akcyjna), który nie stwarza żadnych istotnych wątpliwości co do stron transakcji (sprzedawcy, nabywcy), jej rodzaju i przedmiotu, oraz kwot z nią związanych, nie skutkuje po stronie nabywcy obowiązkiem wystawienia noty korygującej.
Nabywca, który otrzymał taką fakturę, zachowując prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w niej określonego, ma prawo do wystawienia noty korygującej, co oznacza, iż decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do niego.
Na tego rodzaju przypadki zwraca uwagę w swym orzecznictwie Minister Finansów. Tytułem przykładu, jak wskazano interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2009 r. (IBPP2/443-726/09/WN): “(...)Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że jeżeli faktycznie faktury, o których mowa we wniosku są prawidłowe pod względem materialnoprawnym (a zatem nabywcą jest bezsprzecznie Wnioskodawca), wówczas stwierdzając, że zawierają one nieaktualny adres nabywcy, Wnioskodawca zgodnie z § 15 pkt 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów ma prawo, a nie obowiązek do skorygowania danych zawierających pomyłki dotyczące adresu nabywcy (...)”.
Bartosz Nowodworski, ECDDP Sp. z o.o.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat