reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Odliczanie VAT przy WNT po 1 kwietnia 2013 r.

Odliczanie VAT przy WNT po 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. zmienione zostaną zasady odliczania lub zwrotu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie z nowym, obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r., art. 88 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego kwota podatku naliczonego z tytułu WNT, w przypadku opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 25 ust. 2, na terytorium kraju z powodu podania numeru VAT UE, w sytuacji gdy towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Kiedy otrzymane faktury nie dają prawa do odliczenia VAT

Przepis ten obejmuje tylko sytuacje, w których podatnik, dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego za wynagrodzeniem na terytorium kraju, podał na potrzeby tej transakcji numer VAT UE. Zgodnie z art. 25 tej ustawy, w takiej sytuacji niezależnie od tego, gdzie zostanie zakończona wysyłka, nabycie wawnątrzwspólnotowe będzie miało miejsce (a zatem powinno być też opodatkowane) na terytorium kraju.

VAT 2013 - najważniejsze zmiany

Jeżeli nabywany wewnątrzwspólnotowo i wysłany towar (wcześniej czy później) znajdzie się na terytorium kraju - przepis ten nie znajdzie zastosowania i podatnik, niezależnie od daty dokonania tego nabycia, będzie miał prawo do odliczenia.


Inaczej będzie natomiast w przypadku, gdy wysyłka towaru, pomimo podania polskiego VAT UE, zakończy się w innym kraju UE (przykładowo: WNT maszyny z Francji przez Niemcy do Polski, na potrzeby transakcji podano polski nr VAT UE; towar jednak zamiast do Polski pozostaje w Niemczech, bo np. podatnik uznał, że będzie wykorzystywał ją do prowadzenia działalności na terytorium tego kraju).

VAT 2013 – przemieszczenie towarów niebędących WNT

W takim przypadku czynność taka, jakkolwiek będzie uważana za WNT, nie będzie rodziła prawa do odliczenia.

Ustawodawca wyszedł tu z założenia, że towar taki nie będzie faktycznie wykorzystywany na terytorium kraju do czynności opodatkowanych (za to będzie, odwołując się do naszego przykładu, wykorzystywany np. w Niemczech), a przez to - nie ma podstaw celowościowych do umożliwienia odliczania tego podatku na terytorium kraju.

Jarosław Szajkowski, konsultant podatkowy
Instytut Studiów Podatkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama