Odliczanie VAT przy WNT po 1 kwietnia 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z nowym, obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r., art. 88 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego kwota podatku naliczonego z tytułu WNT, w przypadku opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 25 ust. 2, na terytorium kraju z powodu podania numeru VAT UE, w sytuacji gdy towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
REKLAMA
Kiedy otrzymane faktury nie dają prawa do odliczenia VAT
Przepis ten obejmuje tylko sytuacje, w których podatnik, dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego za wynagrodzeniem na terytorium kraju, podał na potrzeby tej transakcji numer VAT UE. Zgodnie z art. 25 tej ustawy, w takiej sytuacji niezależnie od tego, gdzie zostanie zakończona wysyłka, nabycie wawnątrzwspólnotowe będzie miało miejsce (a zatem powinno być też opodatkowane) na terytorium kraju.
VAT 2013 - najważniejsze zmiany
Jeżeli nabywany wewnątrzwspólnotowo i wysłany towar (wcześniej czy później) znajdzie się na terytorium kraju - przepis ten nie znajdzie zastosowania i podatnik, niezależnie od daty dokonania tego nabycia, będzie miał prawo do odliczenia.
Inaczej będzie natomiast w przypadku, gdy wysyłka towaru, pomimo podania polskiego VAT UE, zakończy się w innym kraju UE (przykładowo: WNT maszyny z Francji przez Niemcy do Polski, na potrzeby transakcji podano polski nr VAT UE; towar jednak zamiast do Polski pozostaje w Niemczech, bo np. podatnik uznał, że będzie wykorzystywał ją do prowadzenia działalności na terytorium tego kraju).
VAT 2013 – przemieszczenie towarów niebędących WNT
W takim przypadku czynność taka, jakkolwiek będzie uważana za WNT, nie będzie rodziła prawa do odliczenia.
Ustawodawca wyszedł tu z założenia, że towar taki nie będzie faktycznie wykorzystywany na terytorium kraju do czynności opodatkowanych (za to będzie, odwołując się do naszego przykładu, wykorzystywany np. w Niemczech), a przez to - nie ma podstaw celowościowych do umożliwienia odliczania tego podatku na terytorium kraju.
Jarosław Szajkowski, konsultant podatkowy
Instytut Studiów Podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat