REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury VAT przesyłane drogą elektroniczną

Anna Snochowska
Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi
Ceret Grzywaczewska – Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa
e-faktury, faktury VAT przesyłane elektronicznie
e-faktury, faktury VAT przesyłane elektronicznie

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonowania e-faktur z pewnością ułatwia przedsiębiorcom życie. Jednak trzeba dokładnie znać i stosować zasady przesyłania i przechowywania takich faktur, by nie mieć problemów podczas kontroli podatkowej lub skarbowej.

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 249 poz. 1661) zliberalizowało dotychczasowe wymagania w zakresie przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych.

Autopromocja

Pomimo niedoskonałości regulacji, wywołującej liczne wątpliwości interpretacyjne, korzystne dla podatników interpretacje organów podatkowych sprzyjają stopniowemu wzrostowi popularności e-faktur. Są one postrzegane jako sposób na optymalizację kosztów, ochronę środowiska, oszczędność czasu a także jako nieunikniony rezultat postępu technologicznego.

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

VAT 2013 - najważniejsze zmiany w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów

Warunki przesyłania e-faktur

Zgodnie z §4 ww. rozporządzenia faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej, jeżeli zachowana jest autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autentyczność pochodzenia faktury oznacza pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury, natomiast przez integralność treści faktury rozumie się, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna ona zawierać.

Zapewnienie powyższych warunków gwarantuje w szczególności użycie bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub użycie elektronicznej wymiany danych (EDI).

Powyższe metody mają jedynie charakter przykładowy, co oznacza, że rozporządzenie umożliwia przesyłania faktur za pomocą wszelkich dostępnych środków elektronicznych zapewniających ich autentyczność i integralność, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tego sposobu przesyłania faktur przez odbiorcę.

Puste faktury, a korekta deklaracji VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Faktura VAT – techniczne aspekty wystawiania

Wprowadzona dowolność wzbudzała wątpliwości, czy wybrana przez przedsiębiorcę metoda przesyłania e-faktur zostanie uznana przez organy podatkowe za zapewniającą autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury.

Z wydawanych w tym zakresie interpretacji wynika, iż organy podatkowe stawiają przedsiębiorcom jedynie wymóg stosowania odpowiednich środków zaradczych dla zachowania autentyczności i integralności pochodzenia faktur, na przykład poprzez zapisane w umowie procedury czy zastosowanie trudnego w edytowaniu formatu pliku.

Obecnie możliwe jest zatem wystawianie i przesyłanie e-faktur w dowolnym formacie elektronicznym (tj. PDF, doc. i innym formacie udostępnianym na serwerze wystawcy), w tym przesyłanie faktur e-mailem. Nie ma przeciwwskazań,  aby podatnicy przesyłali w formie elektronicznej faktury, które zostały wystawione w formie papierowej.

Akceptacja przesyłania e-faktury

Warunkiem koniecznym przesyłania i udostępniania faktur elektronicznych jest również uzyskanie uprzedniej zgody odbiorcy faktury na jej przesyłanie drogą elektroniczną.

W przypadku cofnięcia akceptacji wystawca traci prawo do przesyłania odbiorcy e-faktur od dnia następującego po dniu, w którym otrzymał powiadomienie o cofnięciu akceptacji. Strony mogą również uzgodnić inny termin utraty przez wystawcę prawa do przesyłania faktur w formie elektronicznej, nie dłuższy jednak niż 30 dni.

W myśl obowiązujących przepisów zarówno akceptacja jak i jej cofnięcie mogą być dokonane w formie pisemnej lub elektronicznej, lecz sposoby ich wyrażania nie zostały bliżej określone.

Przechowywanie e-faktur

Faktury przesłane drogą elektroniczną mogą być przechowywane w podziale na okresy rozliczeniowe w dowolny sposób, który ma zapewnić:

- autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego,

- łatwe ich odszukanie,

- bezzwłoczny dostęp do faktur organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Dopuszczalne jest przechowywanie w formie papierowej faktur otrzymanych od kontrahentów w formacie elektronicznym, bez konieczności przechowywania ich w postaci elektronicznej w formacie PDF lub jako pliki graficzne (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6.09.2011r. nr IBPP2/443-863/11/WN).

Odliczenie podatku naliczonego od faktur korygujących "in plus"

Moment rozliczenia faktury VAT korygującej przychody


Faktury korygujące

Wystawianie faktur korygujących oraz duplikatów faktur nie zostało uregulowane w ww. rozporządzeniu z 17 grudnia 2010 r. przez co wywołało największe trudności interpretacyjne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2012 r. (nr IPPP1/443-164/12-4/Igo) wyjaśnił, iż podatnicy mają prawo do wystawiania papierowych faktur korygujących oraz not korygujących do elektronicznych faktur VAT.

Organy podatkowe zezwalają zatem na wystawianie faktur korygujących oraz duplikatów e-faktur zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej, niezależnie od tego w jakiej formie została wystawiona faktura pierwotna.

Proponowane zmiany od 2013 roku

W celu dostosowania polskich przepisów do zmian wprowadzonych przez dyrektywę Rady 2010/45/UE z dnia 13.07.2010r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania (Dz. Urz. UE L nr 189/1)  przewiduje się nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług.

Projekt zmian z 10.08.2012 r. zakłada dodatkowe uproszczenie procedur oraz zrównanie od 1.01.2013r. faktur elektronicznych z papierowymi. Zmiany mają zachęcić podatników do szerszego wykorzystywania faktur elektronicznych oraz przyczynić się do niezbędnego ujednolicenia system e-fakturowania na poziomie całej Unii Europejskiej.

Wystawianie faktur VAT od 2013 roku – zapoznaj się z nowymi zasadami

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA