Nie można żądać wynagrodzenia za wystawienie duplikatu

REKLAMA
Przepis § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68 poz. 360) stanowi, że jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej.
Zasadę tą stosuje się odpowiednio do faktur i faktur korygujących przesłanych w formie elektronicznej.
Polecamy: Odliczenie podatku naliczonego z duplikatu faktury VAT
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia. Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca.
W przypadku faktur i faktur korygujących przesłanych w formie elektronicznej duplikat faktury i faktury korygującej sprzedawca przesyła nabywcy, zachowując je jednocześnie w swojej dokumentacji. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do not korygujących.
Na podstawie powołanego przepisu został wprowadzony obowiązek wystawiania faktur. Jednocześnie ustawodawca nie wprowadził żadnego przepisu, który byłby podstawą do tego, aby za wystawienie duplikatu pobierać wynagrodzenie.
Nie ma jednak także przepisu, który nakazywałby przesłać wystawiony duplikat do podmiotu zainteresowanego jego pozyskaniem na koszt wystawcy duplikatu.
Stąd część podatników wystawiających duplikat żąda otrzymania zwrotu równowartości kosztów wysłania duplikatu za pośrednictwem poczty albo kuriera.
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: