| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Moment rozliczenia faktury VAT korygującej przychody

Moment rozliczenia faktury VAT korygującej przychody

Obecnie, organy podatkowe prezentują jednolite stanowisko, zgodnie z którym faktury korygujące przychody, bez względu na przyczynę uzasadniającą korektę przychodów, powinny być rozliczane w okresie rozpoznania przychodu należnego. Poprzednio, w pewnych przypadkach organy zgadzały się na rozliczanie faktur korygujących w dacie ich wystawienia. Czy obecnie prezentowane stanowisko jest prawidłowe?

Przychodami są, oprócz otrzymanych pieniędzy czy wartości pieniężnych  również przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Datę powstania przychodu należnego wyznacza jedno spośród trzech zdarzeń, które nastąpiło najwcześniej, tj. wydanie towaru, wystawienie faktury bądź uregulowanie należności. Ustawa o CIT nie wyznacza natomiast żadnych reguł dotyczących momentu pomniejszenia lub zwiększenia przychodów o wartość wykazaną na fakturze korygującej.

W związku z tym, pojawiają się wątpliwości czy faktura korygująca powinna być rozliczana "na bieżąco" w dacie jej wystawienia czy też "wstecz" w dacie rozpoznania przychodu należnego.

Wedle obecnego stanowiska organów podatkowych, bez względu na przyczynę, która była powodem korekty przychodów, faktura korygująca powinna być rozliczana w dacie rozpoznanie przychodu pierwotnego. 

Faktura korygująca nie zmienia daty powstania pierwotnego przychodu. Służy jedynie określeniu tego przychodu w prawidłowej wysokości. Faktura ta nie stanowi odrębnego zdarzenia gospodarczego, ale ściśle odnosi się do zdarzenia, które miało już miejsce w przeszłości.

Polecamy: Obniżenie podatku a otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Polecamy: Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Tytułem przykładu, poniżej zostały wymienione interpretacje podatkowe, w których organy uznały, że faktura korygująca powinna być rozliczona "wstecz". Interpretacje te podzielono ze względu na przyczynę korekty wskazaną w stanie faktycznym:

1. błędne określenie ceny: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2011r., sygn. IPPB5/423-778/10-3/DG;

2. zmniejszenie ceny towaru lub usługi: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 października 2011r., sygn. IBPBI/2/423-1224/11/MS;

3. reklamacja: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2011r., sygn. IPPB5/423-778/10-3/DG;

4. udzielenie rabatu: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2011r., sygn. ILPB3/423-854/10-4/KS, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 lipca 2011r., sygn. IBPBI/2/423-437/11/AP;

5. zwrot towarów: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 października 2011, sygn. ILPB3/423-306/11-2/MM, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 sieprnia 2011r., sygn. IPPB3/423-464/11-2/MC.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »