Moment rozliczenia faktury VAT korygującej przychody
REKLAMA
REKLAMA
Przychodami są, oprócz otrzymanych pieniędzy czy wartości pieniężnych również przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
REKLAMA
Datę powstania przychodu należnego wyznacza jedno spośród trzech zdarzeń, które nastąpiło najwcześniej, tj. wydanie towaru, wystawienie faktury bądź uregulowanie należności. Ustawa o CIT nie wyznacza natomiast żadnych reguł dotyczących momentu pomniejszenia lub zwiększenia przychodów o wartość wykazaną na fakturze korygującej.
W związku z tym, pojawiają się wątpliwości czy faktura korygująca powinna być rozliczana "na bieżąco" w dacie jej wystawienia czy też "wstecz" w dacie rozpoznania przychodu należnego.
Wedle obecnego stanowiska organów podatkowych, bez względu na przyczynę, która była powodem korekty przychodów, faktura korygująca powinna być rozliczana w dacie rozpoznanie przychodu pierwotnego.
Faktura korygująca nie zmienia daty powstania pierwotnego przychodu. Służy jedynie określeniu tego przychodu w prawidłowej wysokości. Faktura ta nie stanowi odrębnego zdarzenia gospodarczego, ale ściśle odnosi się do zdarzenia, które miało już miejsce w przeszłości.
Polecamy: Obniżenie podatku a otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej
Polecamy: Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?
Tytułem przykładu, poniżej zostały wymienione interpretacje podatkowe, w których organy uznały, że faktura korygująca powinna być rozliczona "wstecz". Interpretacje te podzielono ze względu na przyczynę korekty wskazaną w stanie faktycznym:
1. błędne określenie ceny: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2011r., sygn. IPPB5/423-778/10-3/DG;
2. zmniejszenie ceny towaru lub usługi: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 października 2011r., sygn. IBPBI/2/423-1224/11/MS;
3. reklamacja: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2011r., sygn. IPPB5/423-778/10-3/DG;
4. udzielenie rabatu: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2011r., sygn. ILPB3/423-854/10-4/KS, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 lipca 2011r., sygn. IBPBI/2/423-437/11/AP;
5. zwrot towarów: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 października 2011, sygn. ILPB3/423-306/11-2/MM, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 sieprnia 2011r., sygn. IPPB3/423-464/11-2/MC.
Ze stanowiskiem organów podatkowych trudno sie jednak zgodzić. Za odmienną interpretacją przemawia to, że w niektórych przypadkach, przychód należny jest rozpoznany w prawidłowej wysokości. Podatnik nie ma możliwości przewidzenia, że sprzedany towar zostanie zareklamowany przez nabywcę albo wskutek osiągnięcia przez kontrahenta określonej wysokości obrotów zostanie udzielony mu rabat.
Polecamy: Wystawienie faktury korygującej do faktury wewnętrznej a uprawnienie do obniżenia VAT należnego
Polecamy: Do kiedy można dokonać korekty faktury VAT?
Z tego względu, przyczyny powodujące dokonanie korekty przychodów można podzielić na dwie grupy:
1. Korekta wynika z błędu istniejącego już w dacie rozpoznania przychodu pierwotnego (np. omyłkowo wpisana błędna cena bądź wartość towaru lub usługi).
2. Korekta wynika ze zdarzenia, które nastąpiło w późniejszym terminie (np. reklamacja, rabat, zwrot towarów, zmniejszenie ceny towaru lub usługi na skutek zaistnienia zdarzeń opisanych w umowie między kontrahentami).
W przypadku drugiej grupy, wydaje się zasadne aby faktury korygujące były rozliczane "na bieżąco". Zgodził się z tym również WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 2 czerwca 2010r., sygn. akt I SA/Bd 395/10:
REKLAMA
"Skoro zdarzenia uprawniające do korekty, w tym przypadku wystawienie faktury korygującej wystąpiły w roku 2009, to nie można na tej podstawie skorygować przychodów uzyskanych przez Spółkę w 2008r. Słusznie wskazała Skarżąca w skardze, iż Spółka nie mogła w okresie przed dniem 20 marca 2009r. domagać się innej kwoty należnej od kontrahenta, niż wynikająca z zawartej w listopadzie 2008r umowy i wystawionych przez nią faktur. Faktura korygująca będąca skutkiem okoliczności, które miały miejsce w innym roku podatkowym niż sprzedażi uzyskanie przychodu, powinna zostać rozliczona z przychodami tego roku, w którym została wystawiona."
Na uwagę zasługuje stanowisko WSA w Krakowie, który w wyroku z dnia 10 maja 2010r., sygn akt I SA/Kr 359/10 potwierdził, że w przypadku zwrotu towarów, udzielenia rabatu, faktura korygująca może być rozliczna w dacie jej wystawienia:
"Jeżeli zatem ustawodawcy zależałoby na powiązaniu zwrotu towarów, bonifikat i skont z określoną transakcją to wyraźnie by to zapisał. Brak określenia czasowego odnoszącego się do transakcji, co do których nastąpił zwrot towaru bądź udzielono bonifikaty albo skonta skutkuje tym, że w przypadku tych zdarzeń, bierze się pod uwagę datę faktycznego wystąpienia zwrotu towarów lub udzielenia bonifikaty bez względu na datę pierwotnej transakcji będącej podstawą do dokonania w późniejszym terminie zwrotu towaru czy udzielenia bonifikaty. Zatem faktura korygująca wystawiona w związku ze zwrotem towarów, udzielonym rabatem (bonifikata, skonto) może być rozliczna na bieżąco, tj. w dacie wystąpienia tych zdarzeń gospodarczych.
W odniesieniu do pierwszej grupy, nie ulega wątpliwości, że faktury korygujące powinny być rozliczane "wstecz". Korekta przychodów służy w takim przypadku usunięciu błędu i określeniu przychodu w prawidłowej wysokości (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 marca 2011r., sygn. akt I SA/Gl 1201/10).
Zmiana stanowiska organów podatkowych stawia podatników przed wątpliwościami w zakresie rozliczania faktur korygujących. Wobec zmian w interpretacji przepisów, pozbawia się podatnika pewności co do prawa. Zgodnie z zasadą dogodności opodatkowania podatki powinny być pobierane w najbardziej dogodnej, nieskomplikowanej formie by podatnik był w stanie ustalić oraz wpłacić podatek w odpowiedniej wysokości.
Jak się wydaje, zasada ta nie jest przestrzegana w obecnym porządku prawnym. Problemy z prawidłowym rozliczeniem faktur korygujących mogą skutkować ustaleniem wysokości podatku za dany rok podatkowy w błędnej wysokości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat