REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moment rozliczenia faktury VAT korygującej przychody

Kornelia Kazior
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Rozliczenie faktury VAT korygującej przychody
Rozliczenie faktury VAT korygującej przychody

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie, organy podatkowe prezentują jednolite stanowisko, zgodnie z którym faktury korygujące przychody, bez względu na przyczynę uzasadniającą korektę przychodów, powinny być rozliczane w okresie rozpoznania przychodu należnego. Poprzednio, w pewnych przypadkach organy zgadzały się na rozliczanie faktur korygujących w dacie ich wystawienia. Czy obecnie prezentowane stanowisko jest prawidłowe?

Przychodami są, oprócz otrzymanych pieniędzy czy wartości pieniężnych  również przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Autopromocja

Datę powstania przychodu należnego wyznacza jedno spośród trzech zdarzeń, które nastąpiło najwcześniej, tj. wydanie towaru, wystawienie faktury bądź uregulowanie należności. Ustawa o CIT nie wyznacza natomiast żadnych reguł dotyczących momentu pomniejszenia lub zwiększenia przychodów o wartość wykazaną na fakturze korygującej.

W związku z tym, pojawiają się wątpliwości czy faktura korygująca powinna być rozliczana "na bieżąco" w dacie jej wystawienia czy też "wstecz" w dacie rozpoznania przychodu należnego.

Wedle obecnego stanowiska organów podatkowych, bez względu na przyczynę, która była powodem korekty przychodów, faktura korygująca powinna być rozliczana w dacie rozpoznanie przychodu pierwotnego. 

Faktura korygująca nie zmienia daty powstania pierwotnego przychodu. Służy jedynie określeniu tego przychodu w prawidłowej wysokości. Faktura ta nie stanowi odrębnego zdarzenia gospodarczego, ale ściśle odnosi się do zdarzenia, które miało już miejsce w przeszłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Obniżenie podatku a otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Polecamy: Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Tytułem przykładu, poniżej zostały wymienione interpretacje podatkowe, w których organy uznały, że faktura korygująca powinna być rozliczona "wstecz". Interpretacje te podzielono ze względu na przyczynę korekty wskazaną w stanie faktycznym:

1. błędne określenie ceny: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2011r., sygn. IPPB5/423-778/10-3/DG;

2. zmniejszenie ceny towaru lub usługi: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 października 2011r., sygn. IBPBI/2/423-1224/11/MS;

3. reklamacja: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2011r., sygn. IPPB5/423-778/10-3/DG;

4. udzielenie rabatu: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2011r., sygn. ILPB3/423-854/10-4/KS, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 lipca 2011r., sygn. IBPBI/2/423-437/11/AP;

5. zwrot towarów: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 października 2011, sygn. ILPB3/423-306/11-2/MM, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 sieprnia 2011r., sygn. IPPB3/423-464/11-2/MC.

Ze stanowiskiem organów podatkowych trudno sie jednak zgodzić. Za odmienną interpretacją przemawia to, że w niektórych przypadkach, przychód należny jest rozpoznany w prawidłowej wysokości. Podatnik nie ma możliwości przewidzenia, że sprzedany towar zostanie zareklamowany przez nabywcę albo wskutek osiągnięcia przez kontrahenta określonej wysokości obrotów zostanie udzielony mu rabat.

Polecamy: Wystawienie faktury korygującej do faktury wewnętrznej a uprawnienie do obniżenia VAT należnego

Polecamy: Do kiedy można dokonać korekty faktury VAT?

Z tego względu, przyczyny powodujące dokonanie korekty przychodów można podzielić na dwie grupy:

1. Korekta wynika z błędu istniejącego już w dacie rozpoznania przychodu pierwotnego (np. omyłkowo wpisana błędna cena bądź wartość towaru lub usługi).

2. Korekta wynika ze zdarzenia, które nastąpiło w późniejszym terminie (np. reklamacja, rabat, zwrot towarów, zmniejszenie ceny towaru lub usługi na skutek zaistnienia zdarzeń opisanych w umowie między kontrahentami).

W przypadku drugiej grupy, wydaje się zasadne aby faktury korygujące były rozliczane "na bieżąco". Zgodził się z tym również WSA w Bydgoszczy w wyroku z dnia 2 czerwca 2010r., sygn. akt I SA/Bd 395/10:

"Skoro zdarzenia uprawniające do korekty, w tym przypadku wystawienie faktury korygującej wystąpiły w roku 2009, to nie można na tej podstawie skorygować przychodów uzyskanych przez Spółkę w 2008r. Słusznie wskazała Skarżąca w skardze, iż Spółka nie mogła w okresie przed dniem 20 marca 2009r. domagać się innej kwoty należnej od kontrahenta, niż wynikająca z zawartej w listopadzie 2008r umowy i wystawionych przez nią faktur. Faktura korygująca będąca skutkiem okoliczności, które miały miejsce w innym roku podatkowym niż sprzedażi uzyskanie przychodu, powinna zostać rozliczona z przychodami tego roku, w którym została wystawiona."

Na uwagę zasługuje stanowisko WSA w Krakowie, który w wyroku z dnia 10 maja 2010r., sygn akt I SA/Kr 359/10 potwierdził, że w przypadku zwrotu towarów, udzielenia rabatu, faktura korygująca może być rozliczna  w dacie jej wystawienia:

"Jeżeli zatem ustawodawcy zależałoby na powiązaniu zwrotu towarów, bonifikat i skont z określoną transakcją to wyraźnie by to zapisał. Brak określenia czasowego odnoszącego się do transakcji, co do których nastąpił zwrot towaru bądź udzielono bonifikaty albo skonta skutkuje tym, że w przypadku tych zdarzeń, bierze się pod uwagę datę faktycznego wystąpienia zwrotu towarów lub udzielenia bonifikaty bez względu na datę pierwotnej transakcji będącej podstawą do dokonania w późniejszym terminie zwrotu towaru czy udzielenia bonifikaty. Zatem faktura korygująca wystawiona w związku ze zwrotem towarów, udzielonym rabatem (bonifikata, skonto) może być rozliczna na bieżąco, tj. w dacie wystąpienia tych zdarzeń gospodarczych.

W odniesieniu do pierwszej grupy, nie ulega wątpliwości, że faktury korygujące powinny być rozliczane "wstecz". Korekta przychodów służy w takim przypadku usunięciu błędu i określeniu przychodu w prawidłowej wysokości (por. wyrok WSA w Gliwicach  z dnia 2 marca 2011r., sygn. akt I SA/Gl 1201/10).

Zmiana stanowiska organów podatkowych stawia podatników przed wątpliwościami w zakresie rozliczania faktur korygujących. Wobec zmian w interpretacji przepisów, pozbawia się podatnika pewności co do prawa. Zgodnie z zasadą dogodności opodatkowania podatki powinny być pobierane w najbardziej dogodnej, nieskomplikowanej formie by podatnik był w stanie ustalić oraz wpłacić podatek w odpowiedniej wysokości.

Jak się wydaje, zasada ta nie jest przestrzegana w obecnym porządku prawnym. Problemy z prawidłowym rozliczeniem faktur korygujących mogą skutkować ustaleniem wysokości podatku za dany rok podatkowy w błędnej wysokości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA