REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Patrycja Raszczuk
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Premia udokumentowana fakturą korygującą
Premia udokumentowana fakturą korygującą

REKLAMA

REKLAMA

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania „premii” nabywcom uzależnione są od tego, za co faktycznie premie te zostały wypłacone. Jeśli wypłata premii uzależniona jest jedynie od wartości osiągniętego przez nabywcę obrotu, stanowi ona w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania VAT.

Ponadto, wypłata premii stanowiącej rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu, wymaga wystawienia faktury korygującej.

REKLAMA

Autopromocja

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 listopada 2010 r. (ITPP1/443-770/10/AP).

Stan faktyczny i pytanie podatnika

Spółka jest producentem drzwi. W ramach swojej działalności planowała zawrzeć z kontrahentami umowy handlowe, określające warunki współpracy.

Umowy te przewidywały możliwość otrzymania przez hurtownie, będące nabywcami towarów produkowanych przez spółkę, premii pieniężnych, uzależnionych od poziomu dokonanych i zapłaconych w danym okresie rozliczeniowym zakupów. Premie nie miały być przy tym powiązane z żadną konkretną dostawą, zaś ich wypłata miała mieć postać procentowej kwoty liczonej od wartości dokonanych zakupów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tle tak ukształtowanego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczenie polegające na wypłacie premii tego rodzaju, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Jeśli zaś świadczenie to nie podlega opodatkowaniu, czy prawidłowym postępowaniem jest dokumentowanie go za pomocą noty księgowej wystawionej przez kupującego dla dostawcy?

Kalkulator odsetek podatkowych

Premie jako rabat, usługa, czy świadczenie poza VAT?

REKLAMA

Spółka przedstawiła własne stanowisko w sprawie, podnosząc, że premie pieniężne, w zależności od ustalonego stanu faktycznego, mogą być traktowane jako rabat, jako usługa podlegająca opodatkowaniu, bądź też jako premie nie podlegające opodatkowaniu VAT.

Zdaniem spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym świadczenie, jakie zamierza wypłacać nabywcom hurtowym towarów nie jest powiązane z żadną konkretną dostawą, a więc nie może stanowić rabatu. W związku z wypłatą nabywcy premii spółka nie uzyskuje żadnego świadczenia wzajemnego będącego usługą, a więc taka nie podlega opodatkowaniu VAT.

Tym samym, dokumentem właściwym dla formalnego udokumentowania czynności będzie nota księgowa, wystawiana dostawcy przez kupującego (otrzymującego premię).

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W interpretacji zawarł pogląd, iż słuszne jest stanowisko spółki, zgodnie z którym w przedstawionym stanie faktycznym wypłacone przez nią premie pieniężne nie będą stanowiły wynagrodzenia za usługę podlegającego opodatkowaniu VAT.

Jednakże, premie te stanowią w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT”).

Zatem wypłata przedmiotowych „premii pieniężnych” podlegać będzie regulacjom ustawy o VAT, a rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu nie może być dokumentowany jedynie przy pomocy noty księgowej, lecz wymaga wystawienia przez spółkę faktury korygującej.

Nowe przepisy będą ułatwieniem

W zaprezentowanej powyżej interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów zgodził się ze stanowiskiem spółki, iż premie pieniężne wypłacone jedynie z tytułu osiągnięcia przez kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym określonego poziomu zakupów oraz dokonania zapłaty za nie, nie stanowią wynagrodzenia za usługi świadczone przez tego kontrahenta.

Stanowisko to jest zgodne z aktualną linią orzecznictwa, zgodnie z którą czynności stanowiące opodatkowaną dostawę towaru nie mogą jednocześnie stanowić podlegającej opodatkowaniu VAT usługi polegającej na osiągnięciu określonego poziomu zakupów oraz dokonaniu zapłaty za nie. Nie można bowiem zaakceptować tezy, że w ramach transakcji już opodatkowanych mieszczą się czynności, które winny podlegać odrębnemu opodatkowaniu.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

W przedmiotowej sprawie kwestią sporną był również sposób dokumentowania udzielonych premii pieniężnych. Zdaniem spółki, w sytuacji, gdy wypłata premii uzależniona jest od osiągnięcia przez kontrahenta określonego poziomu zakupów w danym okresie rozliczeniowym, nie będzie możliwe jej powiązanie z żadną konkretną dostawą.

Tym samym taka premia nie podlega opodatkowaniu VAT i powinna ona być dokumentowana jedynie notą księgową wystawioną przez kontrahenta.

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się z powyższym stanowiskiem, uznając, iż wypłacone premie można powiązać z dostawami dokonanymi w przyjętym okresie rozliczeniowym i tym samym powinny być one traktowane jako rabat potransakcyjny podlegający regulacjom ustawy o VAT, dokumentowany za pomocą faktur korygujących.

Analogiczne stanowisko było wcześniej prezentowane przez organy skarbowe. W sytuacji, gdy wysokość wypłaconej premii pieniężnej uzależniona jest od wszystkich dostaw dokonanych w danym okresie rozliczeniowym, należy uznać, iż przyznana i wypłacona premia odnosi się proporcjonalnie do każdej z nich.

Sam sposób naliczania premii, jako procent lub kwota od wartości zakupionych towarów, powoduje, iż jest ona związana z każdą dokonaną w danym okresie dostawą i stanowi obniżenie jej wartości.

Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. zapis Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur dopuszczający możliwość wystawiania jednej, zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabat udzielony w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie.

Stanowi on istotne uproszczenie w zakresie dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych. Warto jednak zaznaczyć, iż dotyczy on wyłącznie zmniejszeń obrotu związanych z udzieleniem rabatu.

Źródło: taxonline.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA