REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Patrycja Raszczuk
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Premia udokumentowana fakturą korygującą
Premia udokumentowana fakturą korygującą

REKLAMA

REKLAMA

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania „premii” nabywcom uzależnione są od tego, za co faktycznie premie te zostały wypłacone. Jeśli wypłata premii uzależniona jest jedynie od wartości osiągniętego przez nabywcę obrotu, stanowi ona w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania VAT.

Ponadto, wypłata premii stanowiącej rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu, wymaga wystawienia faktury korygującej.

Autopromocja

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 listopada 2010 r. (ITPP1/443-770/10/AP).

Stan faktyczny i pytanie podatnika

Spółka jest producentem drzwi. W ramach swojej działalności planowała zawrzeć z kontrahentami umowy handlowe, określające warunki współpracy.

Umowy te przewidywały możliwość otrzymania przez hurtownie, będące nabywcami towarów produkowanych przez spółkę, premii pieniężnych, uzależnionych od poziomu dokonanych i zapłaconych w danym okresie rozliczeniowym zakupów. Premie nie miały być przy tym powiązane z żadną konkretną dostawą, zaś ich wypłata miała mieć postać procentowej kwoty liczonej od wartości dokonanych zakupów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tle tak ukształtowanego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczenie polegające na wypłacie premii tego rodzaju, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Jeśli zaś świadczenie to nie podlega opodatkowaniu, czy prawidłowym postępowaniem jest dokumentowanie go za pomocą noty księgowej wystawionej przez kupującego dla dostawcy?

Kalkulator odsetek podatkowych

Premie jako rabat, usługa, czy świadczenie poza VAT?

Spółka przedstawiła własne stanowisko w sprawie, podnosząc, że premie pieniężne, w zależności od ustalonego stanu faktycznego, mogą być traktowane jako rabat, jako usługa podlegająca opodatkowaniu, bądź też jako premie nie podlegające opodatkowaniu VAT.

Zdaniem spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym świadczenie, jakie zamierza wypłacać nabywcom hurtowym towarów nie jest powiązane z żadną konkretną dostawą, a więc nie może stanowić rabatu. W związku z wypłatą nabywcy premii spółka nie uzyskuje żadnego świadczenia wzajemnego będącego usługą, a więc taka nie podlega opodatkowaniu VAT.

Tym samym, dokumentem właściwym dla formalnego udokumentowania czynności będzie nota księgowa, wystawiana dostawcy przez kupującego (otrzymującego premię).

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W interpretacji zawarł pogląd, iż słuszne jest stanowisko spółki, zgodnie z którym w przedstawionym stanie faktycznym wypłacone przez nią premie pieniężne nie będą stanowiły wynagrodzenia za usługę podlegającego opodatkowaniu VAT.

Jednakże, premie te stanowią w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT”).

Zatem wypłata przedmiotowych „premii pieniężnych” podlegać będzie regulacjom ustawy o VAT, a rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu nie może być dokumentowany jedynie przy pomocy noty księgowej, lecz wymaga wystawienia przez spółkę faktury korygującej.

Autopromocja

Nowe przepisy będą ułatwieniem

W zaprezentowanej powyżej interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów zgodził się ze stanowiskiem spółki, iż premie pieniężne wypłacone jedynie z tytułu osiągnięcia przez kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym określonego poziomu zakupów oraz dokonania zapłaty za nie, nie stanowią wynagrodzenia za usługi świadczone przez tego kontrahenta.

Stanowisko to jest zgodne z aktualną linią orzecznictwa, zgodnie z którą czynności stanowiące opodatkowaną dostawę towaru nie mogą jednocześnie stanowić podlegającej opodatkowaniu VAT usługi polegającej na osiągnięciu określonego poziomu zakupów oraz dokonaniu zapłaty za nie. Nie można bowiem zaakceptować tezy, że w ramach transakcji już opodatkowanych mieszczą się czynności, które winny podlegać odrębnemu opodatkowaniu.

Autopromocja

Polecamy: Postępowanie podatkowe

W przedmiotowej sprawie kwestią sporną był również sposób dokumentowania udzielonych premii pieniężnych. Zdaniem spółki, w sytuacji, gdy wypłata premii uzależniona jest od osiągnięcia przez kontrahenta określonego poziomu zakupów w danym okresie rozliczeniowym, nie będzie możliwe jej powiązanie z żadną konkretną dostawą.

Tym samym taka premia nie podlega opodatkowaniu VAT i powinna ona być dokumentowana jedynie notą księgową wystawioną przez kontrahenta.

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się z powyższym stanowiskiem, uznając, iż wypłacone premie można powiązać z dostawami dokonanymi w przyjętym okresie rozliczeniowym i tym samym powinny być one traktowane jako rabat potransakcyjny podlegający regulacjom ustawy o VAT, dokumentowany za pomocą faktur korygujących.

Analogiczne stanowisko było wcześniej prezentowane przez organy skarbowe. W sytuacji, gdy wysokość wypłaconej premii pieniężnej uzależniona jest od wszystkich dostaw dokonanych w danym okresie rozliczeniowym, należy uznać, iż przyznana i wypłacona premia odnosi się proporcjonalnie do każdej z nich.

Sam sposób naliczania premii, jako procent lub kwota od wartości zakupionych towarów, powoduje, iż jest ona związana z każdą dokonaną w danym okresie dostawą i stanowi obniżenie jej wartości.

Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. zapis Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur dopuszczający możliwość wystawiania jednej, zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabat udzielony w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie.

Stanowi on istotne uproszczenie w zakresie dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych. Warto jednak zaznaczyć, iż dotyczy on wyłącznie zmniejszeń obrotu związanych z udzieleniem rabatu.

Źródło: taxonline.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA