reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania „premii” nabywcom uzależnione są od tego, za co faktycznie premie te zostały wypłacone. Jeśli wypłata premii uzależniona jest jedynie od wartości osiągniętego przez nabywcę obrotu, stanowi ona w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania VAT.

Ponadto, wypłata premii stanowiącej rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu, wymaga wystawienia faktury korygującej.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 listopada 2010 r. (ITPP1/443-770/10/AP).

Stan faktyczny i pytanie podatnika

Spółka jest producentem drzwi. W ramach swojej działalności planowała zawrzeć z kontrahentami umowy handlowe, określające warunki współpracy.

Umowy te przewidywały możliwość otrzymania przez hurtownie, będące nabywcami towarów produkowanych przez spółkę, premii pieniężnych, uzależnionych od poziomu dokonanych i zapłaconych w danym okresie rozliczeniowym zakupów. Premie nie miały być przy tym powiązane z żadną konkretną dostawą, zaś ich wypłata miała mieć postać procentowej kwoty liczonej od wartości dokonanych zakupów.

Na tle tak ukształtowanego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczenie polegające na wypłacie premii tego rodzaju, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Jeśli zaś świadczenie to nie podlega opodatkowaniu, czy prawidłowym postępowaniem jest dokumentowanie go za pomocą noty księgowej wystawionej przez kupującego dla dostawcy?

Kalkulator odsetek podatkowych

Premie jako rabat, usługa, czy świadczenie poza VAT?

Spółka przedstawiła własne stanowisko w sprawie, podnosząc, że premie pieniężne, w zależności od ustalonego stanu faktycznego, mogą być traktowane jako rabat, jako usługa podlegająca opodatkowaniu, bądź też jako premie nie podlegające opodatkowaniu VAT.

Zdaniem spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym świadczenie, jakie zamierza wypłacać nabywcom hurtowym towarów nie jest powiązane z żadną konkretną dostawą, a więc nie może stanowić rabatu. W związku z wypłatą nabywcy premii spółka nie uzyskuje żadnego świadczenia wzajemnego będącego usługą, a więc taka nie podlega opodatkowaniu VAT.

Tym samym, dokumentem właściwym dla formalnego udokumentowania czynności będzie nota księgowa, wystawiana dostawcy przez kupującego (otrzymującego premię).

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W interpretacji zawarł pogląd, iż słuszne jest stanowisko spółki, zgodnie z którym w przedstawionym stanie faktycznym wypłacone przez nią premie pieniężne nie będą stanowiły wynagrodzenia za usługę podlegającego opodatkowaniu VAT.

Jednakże, premie te stanowią w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT”).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama