REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Patrycja Raszczuk
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Premia udokumentowana fakturą korygującą
Premia udokumentowana fakturą korygującą

REKLAMA

REKLAMA

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania „premii” nabywcom uzależnione są od tego, za co faktycznie premie te zostały wypłacone. Jeśli wypłata premii uzależniona jest jedynie od wartości osiągniętego przez nabywcę obrotu, stanowi ona w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania VAT.

Ponadto, wypłata premii stanowiącej rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu, wymaga wystawienia faktury korygującej.

REKLAMA

Autopromocja

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 listopada 2010 r. (ITPP1/443-770/10/AP).

Stan faktyczny i pytanie podatnika

Spółka jest producentem drzwi. W ramach swojej działalności planowała zawrzeć z kontrahentami umowy handlowe, określające warunki współpracy.

Umowy te przewidywały możliwość otrzymania przez hurtownie, będące nabywcami towarów produkowanych przez spółkę, premii pieniężnych, uzależnionych od poziomu dokonanych i zapłaconych w danym okresie rozliczeniowym zakupów. Premie nie miały być przy tym powiązane z żadną konkretną dostawą, zaś ich wypłata miała mieć postać procentowej kwoty liczonej od wartości dokonanych zakupów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tle tak ukształtowanego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy świadczenie polegające na wypłacie premii tego rodzaju, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?

Jeśli zaś świadczenie to nie podlega opodatkowaniu, czy prawidłowym postępowaniem jest dokumentowanie go za pomocą noty księgowej wystawionej przez kupującego dla dostawcy?

Kalkulator odsetek podatkowych

Premie jako rabat, usługa, czy świadczenie poza VAT?

REKLAMA

Spółka przedstawiła własne stanowisko w sprawie, podnosząc, że premie pieniężne, w zależności od ustalonego stanu faktycznego, mogą być traktowane jako rabat, jako usługa podlegająca opodatkowaniu, bądź też jako premie nie podlegające opodatkowaniu VAT.

Zdaniem spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym świadczenie, jakie zamierza wypłacać nabywcom hurtowym towarów nie jest powiązane z żadną konkretną dostawą, a więc nie może stanowić rabatu. W związku z wypłatą nabywcy premii spółka nie uzyskuje żadnego świadczenia wzajemnego będącego usługą, a więc taka nie podlega opodatkowaniu VAT.

Tym samym, dokumentem właściwym dla formalnego udokumentowania czynności będzie nota księgowa, wystawiana dostawcy przez kupującego (otrzymującego premię).

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W interpretacji zawarł pogląd, iż słuszne jest stanowisko spółki, zgodnie z którym w przedstawionym stanie faktycznym wypłacone przez nią premie pieniężne nie będą stanowiły wynagrodzenia za usługę podlegającego opodatkowaniu VAT.

Jednakże, premie te stanowią w istocie rabat obniżający wartość konkretnych dostaw udokumentowanych poszczególnymi fakturami, zmniejszający podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT”).

Zatem wypłata przedmiotowych „premii pieniężnych” podlegać będzie regulacjom ustawy o VAT, a rabat udzielony po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu nie może być dokumentowany jedynie przy pomocy noty księgowej, lecz wymaga wystawienia przez spółkę faktury korygującej.

Nowe przepisy będą ułatwieniem

W zaprezentowanej powyżej interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów zgodził się ze stanowiskiem spółki, iż premie pieniężne wypłacone jedynie z tytułu osiągnięcia przez kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym określonego poziomu zakupów oraz dokonania zapłaty za nie, nie stanowią wynagrodzenia za usługi świadczone przez tego kontrahenta.

Stanowisko to jest zgodne z aktualną linią orzecznictwa, zgodnie z którą czynności stanowiące opodatkowaną dostawę towaru nie mogą jednocześnie stanowić podlegającej opodatkowaniu VAT usługi polegającej na osiągnięciu określonego poziomu zakupów oraz dokonaniu zapłaty za nie. Nie można bowiem zaakceptować tezy, że w ramach transakcji już opodatkowanych mieszczą się czynności, które winny podlegać odrębnemu opodatkowaniu.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

W przedmiotowej sprawie kwestią sporną był również sposób dokumentowania udzielonych premii pieniężnych. Zdaniem spółki, w sytuacji, gdy wypłata premii uzależniona jest od osiągnięcia przez kontrahenta określonego poziomu zakupów w danym okresie rozliczeniowym, nie będzie możliwe jej powiązanie z żadną konkretną dostawą.

Tym samym taka premia nie podlega opodatkowaniu VAT i powinna ona być dokumentowana jedynie notą księgową wystawioną przez kontrahenta.

Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się z powyższym stanowiskiem, uznając, iż wypłacone premie można powiązać z dostawami dokonanymi w przyjętym okresie rozliczeniowym i tym samym powinny być one traktowane jako rabat potransakcyjny podlegający regulacjom ustawy o VAT, dokumentowany za pomocą faktur korygujących.

Analogiczne stanowisko było wcześniej prezentowane przez organy skarbowe. W sytuacji, gdy wysokość wypłaconej premii pieniężnej uzależniona jest od wszystkich dostaw dokonanych w danym okresie rozliczeniowym, należy uznać, iż przyznana i wypłacona premia odnosi się proporcjonalnie do każdej z nich.

Sam sposób naliczania premii, jako procent lub kwota od wartości zakupionych towarów, powoduje, iż jest ona związana z każdą dokonaną w danym okresie dostawą i stanowi obniżenie jej wartości.

Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. zapis Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur dopuszczający możliwość wystawiania jednej, zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabat udzielony w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie.

Stanowi on istotne uproszczenie w zakresie dokumentowania wypłacanych premii pieniężnych. Warto jednak zaznaczyć, iż dotyczy on wyłącznie zmniejszeń obrotu związanych z udzieleniem rabatu.

Źródło: taxonline.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

Dochody ze sprzedaży ŚT i WNiP nie będą podstawą do obliczenia składki zdrowotnej. To wszystkie zmiany w tej składce od 2025 roku?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie zmiany przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

REKLAMA

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA

Hołownia: Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną

Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną, tej sprawy nie odpuścimy - deklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Mówił też o kredycie zero procent, rozliczeniach i zatrudnianiu w państwowych spółkach.

Nakaz ujawniania informacji o uzgodnieniach podatkowych narusza prawo do prywatności klienta. Wyrok TSUE

Przepis nakazujący pośrednikom ujawnianie organom informacji o transgranicznych uzgodnieniach podatkowych narusza szeroko rozumiane prawo do poszanowania prywatności klienta. W celu ochrony tajemnicy zawodowej z tego obowiązku zwolnić się może prawnik, jednak warunkiem jest poinformowanie o tym innego pośrednika. Wyrokiem z 29 lipca 2024 r. TSUE potwierdził, że obowiązek nie dotyczy sytuacji gdy inny pośrednik nie jest klientem prawnika. W Polsce nakaz nie może obejmować adwokatów i radców prawnych (sprawa C 623/22, Belgian Association of Tax Lawyers i in., przeciwko Premier minister).

REKLAMA