REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystać z KSeF? Poradnik w pigułce

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Jak korzystać z KSeF?
Jak korzystać z KSeF?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Z Krajowego Systemu e-Faktur korzystać mogą przede wszystkim podatnicy oraz podmioty upoważnione przez podatników, np. zewnętrzne biura rachunkowe. System przeznaczony jest także dla organów egzekucyjnych czy komorników sądowych

Korzystanie z KSeF – uprawnienia

Dostęp do systemu otrzymają także osoby fizyczne wskazane przez organy egzekucyjne lub wskazane w zawiadomieniu ZAW-FA przez podatnika. Jeżeli podmioty fizyczne otrzymają prawo do wskazania innego podmiotu fizycznego, również będą miały możliwość skorzystania z tego prawa.

Autopromocja

Osoby należące do podmiotów podrzędnych jednostek samorządu terytorialnego oraz członkowie grup VAT mają możliwość samodzielnego korzystania z KSeF w odniesieniu do swoich nadrzędnych jednostek samorządu terytorialnego lub Grupy VAT, o ile posiadają dodatkowe uprawnienia.

Krajowy System e-Faktur funkcjonuje na zasadzie modelu poświadczeń. Oznacza to, że użytkownik musi przejść proces uwierzytelnienia i autoryzacji, aby uzyskać dostęp do systemu. Po zalogowaniu podatnik ma możliwość korzystania z różnych funkcjonalności KSeF, takich jak przeglądanie, wystawianie oraz otrzymywanie faktur

Istnieje również możliwość nadania uprawnień do korzystania z KSeF podmiotowi uprawnionemu przez podatnika np. dla biura rachunkowego lub dla konkretnej osoby fizycznej.

Uwierzytelnianie w KSeF

Istnieje kilka możliwości uwierzytelniania użytkownika systemu. Podmioty uprawnione będą mogły wykorzystywać Profil Zaufany, Podpis Kwalifikowany, w tym również jego wersje bez atrybutu NIP czy PESEL, pieczęć kwalifikowaną oraz unikalny token przypisany do podmiotu uprawnionego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Użytkownicy systemu będą mieli możliwość nadawania określonych uprawnień innym użytkownikom za pomocą odpowiednio dostosowanego oprogramowania księgowego. Istnieją również inne narzędzia udostępnione przez organy państwowe, takie jak aplikacja Ministerstwa Finansów czy też możliwość złożenia zawiadomienia ZAW-FA do Urzędu Skarbowego.

Krajowy System e-Faktur przewiduje kilka rodzajów uprawnień. Najistotniejszymi dla podatnika są:

- właścicielskie,

- do nadawania dalszych uprawnień,

- do wystawiania faktur,

- do dostępu do faktur,

- do samofakturowania.

Podatnik posiada w Systemie pełen zakres uprawnień pierwotnych oraz właścicielskich. Posiada możliwość nadawania uprawnień innym podmiotom, wystawiania faktur oraz dostępu do faktur.

Narzędzia do korzystania z KSeF

Faktury, które są wystawiane w KSeF i określane jako "faktury ustrukturyzowane", mogą zostać wystawione za pomocą bezpłatnych narzędzi udostępnionych przez Ministerstwo Finansów (przeznaczonych głównie dla małych podmiotów) lub za pomocą komercyjnych programów księgowych. W obu przypadkach faktury muszą mieć tę samą strukturę logiczną, co pozwala na ujednolicenie systemu fakturowania.

KSeF – doręczenie faktury

Aby faktura została uznana za doręczoną kupującemu, musi zostać jej nadany specjalny numer identyfikacji. Numer ten nadawany jest przez KSeF w momencie przetworzenia dokumentu, co potwierdzane jest w formie dokumentu UPO, czyli urzędowego poświadczenia odbioru faktury. System będzie przechowywał te dokumenty przez okres 10 lat i w międzyczasie będzie kontrolował ich poprawność. 

Autor: Sławomir Buszko – Partner ID Advisory

Źródło: Raport KSeF – Praktyczne aspekty – Jak wdrożyć i nie zwariować?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Myślący Patriota
    2023-06-23 08:00:08
    MF pomyliły się epoki w Polsce są jeszcze firmy wystawiające faktury ręcznie, więc one się zlikwidują niż wejdą w świat wirtualny. Ale młode wilczki z ministerstwa wezmą duże nagrody jak za "Polski Wał " a ludzie g..no ich obchodzą
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

"DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

REKLAMA