REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystawienie faktury przed datą sprzedaży – skutki w VAT

Wystawienie faktury przed datą sprzedaży – skutki w VAT
Wystawienie faktury przed datą sprzedaży – skutki w VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy mają prawo wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy, ale nie wcześniej niż na 30 dni przed planowaną sprzedażą. Takie prawo wynika wprost z przepisów ustawy o VAT. Przepisy nie stanowią jednak, jak należy wystawić fakturę przed dokonaniem sprzedaży, jaką datę sprzedaży wpisać i jaki przedmiot sprzedaży. Z przepisów nie wynika również, jak powinien postąpić podatnik, który co prawda planował sprzedaż w ciągu najbliższych 30 dni, ale termin ten przekroczył.

Artykuł pochodzi z

Autopromocja

Podatnicy mogą wystawić faktury, ale nie wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy, wykonaniem usługi lub otrzymaniem zaliczki (art. 106i ust. 7 ustawy o VAT). Oznacza to zatem, że podatnik nie ma prawa wystawienia faktury, jeśli sprzedaż planuje w dłuższym terminie niż 30 dni od dnia jej sporządzenia. Jeżeli jednak planowana sprzedaż (otrzymanie zaliczki) ma nastąpić w ciągu najbliższych 30 dni, licząc od dnia wystawienia faktury, podatnik ma pełne prawo do wystawienia faktury. Nie powinno to wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Wystawiając taką fakturę, podatnik może mieć jednak wątpliwości, w jaki sposób poprawnie ją wystawić.

Jakie dane powinna zawierać faktura wystawiona przed dokonaniem sprzedaży lub otrzymaniem zaliczki

Z przepisów nie wynika, aby faktura wystawiana przed dostawą towarów miała zawierać inne dane niż faktura wystawiana w dniu dostawy lub po jej dokonaniu. Powstaje tu problem, jakie dane wpisać na fakturze wystawianej przed sprzedażą, skoro zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT faktura powinna zawierać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi oraz miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług. Wskazując obowiązkową treść faktury, ustawodawca użył sformułowania „dostarczonych”. Oznaczałoby to, że podatnik ma obowiązek wykazać w fakturze tylko te towary, które sprzedał. Natomiast ustawodawca nie nakłada na podatnika obowiązku wykazania na fakturze towarów, które dopiero zamierza zbyć. Można więc zastanawiać się, czy podatnik może wykazać na fakturze, że sprzedał towary, które dopiero zamierza zbyć. W praktyce jednak organy podatkowe nie powinny tego kwestionować.

Trzeba też dodać, że faktura wystawiona przed dostawą towaru jest dokumentem. Te zaś służą udokumentowaniu zdarzeń bądź stanów, które miały bądź mają miejsce. Również z tego powodu status faktury wystawianej przed sprzedażą (lub otrzymaniem zaliczki) budzi wątpliwości. Faktura taka dokumentuje bowiem zdarzenia, które nie miały miejsca. Status dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży (otrzymanie zaliczki) zyskuje dopiero w chwili, w której wystąpiły zdarzenia opisane na fakturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Czy na fakturze wystawianej przed dokonaniem sprzedaży trzeba wpisać obowiązkowo „datę sprzedaży”

Faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów albo wykonania usługi, lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury (art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT). Wystawiając fakturę przed sprzedażą towarów, podatnik nie może podać daty, w której miała ona miejsce. Nie jest to możliwe z przyczyn obiektywnych. Należy więc przyjąć, że podatnik nie ma obowiązku podania na fakturze daty sprzedaży, jeżeli wystawia ją przed dokonaniem sprzedaży. Jedyne, co może uczynić, to wskazać przewidywaną, zamierzoną datę sprzedaży towarów, wykonania usługi bądź otrzymania zaliczki. Może to zrobić, gdyż przepisy ustawy o VAT dotyczące treści faktur nie zakazują umieszczania na nich dodatkowych danych, oprócz tych, które podatnicy zobowiązani są umieścić.

Jakub Rychlik

Więcej w artykule Jakie są konsekwencje wystawienia faktury przed datą sprzedaży

Artykuł omawia konsekwencje, jakie rodzi dla podatnika wystawienie faktury przed datą sprzedaży. Z tekstu dowiesz się ponadto:

● Czy za sprzedaż po upływie 30 dni od dnia wystawienia faktury grożą sankcje z k.k.s.

● Czy trzeba zapłacić VAT z faktury wystawionej „zbyt wcześnie”

● Kiedy trzeba wystawić fakturę korygującą

Czytaj także:

Jak wystawić fakturę po 1 stycznia 2014 r. >>

Faktury >>

Czy sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę korygującą, jeżeli nie wskazał na fakturze daty dokonania dostawy >>


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA