Wystawienie faktury przed datą sprzedaży – skutki w VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy mogą wystawić faktury, ale nie wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy, wykonaniem usługi lub otrzymaniem zaliczki (art. 106i ust. 7 ustawy o VAT). Oznacza to zatem, że podatnik nie ma prawa wystawienia faktury, jeśli sprzedaż planuje w dłuższym terminie niż 30 dni od dnia jej sporządzenia. Jeżeli jednak planowana sprzedaż (otrzymanie zaliczki) ma nastąpić w ciągu najbliższych 30 dni, licząc od dnia wystawienia faktury, podatnik ma pełne prawo do wystawienia faktury. Nie powinno to wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Wystawiając taką fakturę, podatnik może mieć jednak wątpliwości, w jaki sposób poprawnie ją wystawić.
Jakie dane powinna zawierać faktura wystawiona przed dokonaniem sprzedaży lub otrzymaniem zaliczki
Z przepisów nie wynika, aby faktura wystawiana przed dostawą towarów miała zawierać inne dane niż faktura wystawiana w dniu dostawy lub po jej dokonaniu. Powstaje tu problem, jakie dane wpisać na fakturze wystawianej przed sprzedażą, skoro zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT faktura powinna zawierać nazwę (rodzaj) towaru lub usługi oraz miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług. Wskazując obowiązkową treść faktury, ustawodawca użył sformułowania „dostarczonych”. Oznaczałoby to, że podatnik ma obowiązek wykazać w fakturze tylko te towary, które sprzedał. Natomiast ustawodawca nie nakłada na podatnika obowiązku wykazania na fakturze towarów, które dopiero zamierza zbyć. Można więc zastanawiać się, czy podatnik może wykazać na fakturze, że sprzedał towary, które dopiero zamierza zbyć. W praktyce jednak organy podatkowe nie powinny tego kwestionować.
Trzeba też dodać, że faktura wystawiona przed dostawą towaru jest dokumentem. Te zaś służą udokumentowaniu zdarzeń bądź stanów, które miały bądź mają miejsce. Również z tego powodu status faktury wystawianej przed sprzedażą (lub otrzymaniem zaliczki) budzi wątpliwości. Faktura taka dokumentuje bowiem zdarzenia, które nie miały miejsca. Status dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży (otrzymanie zaliczki) zyskuje dopiero w chwili, w której wystąpiły zdarzenia opisane na fakturze.
Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet
Czy na fakturze wystawianej przed dokonaniem sprzedaży trzeba wpisać obowiązkowo „datę sprzedaży”
Faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów albo wykonania usługi, lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury (art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT). Wystawiając fakturę przed sprzedażą towarów, podatnik nie może podać daty, w której miała ona miejsce. Nie jest to możliwe z przyczyn obiektywnych. Należy więc przyjąć, że podatnik nie ma obowiązku podania na fakturze daty sprzedaży, jeżeli wystawia ją przed dokonaniem sprzedaży. Jedyne, co może uczynić, to wskazać przewidywaną, zamierzoną datę sprzedaży towarów, wykonania usługi bądź otrzymania zaliczki. Może to zrobić, gdyż przepisy ustawy o VAT dotyczące treści faktur nie zakazują umieszczania na nich dodatkowych danych, oprócz tych, które podatnicy zobowiązani są umieścić.
Jakub Rychlik
Więcej w artykule Jakie są konsekwencje wystawienia faktury przed datą sprzedaży
Artykuł omawia konsekwencje, jakie rodzi dla podatnika wystawienie faktury przed datą sprzedaży. Z tekstu dowiesz się ponadto:
● Czy za sprzedaż po upływie 30 dni od dnia wystawienia faktury grożą sankcje z k.k.s.
● Czy trzeba zapłacić VAT z faktury wystawionej „zbyt wcześnie”
● Kiedy trzeba wystawić fakturę korygującą
Czytaj także:
Jak wystawić fakturę po 1 stycznia 2014 r. >>
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat