Jak poprawić brak danych jednego z nabywców na fakturze

REKLAMA
Jeśli po stronie nabywcy (ta sama zasada obowiązuje też po stronie sprzedawców) występuje więcej niż jeden podmiot (bo, np. tak jak w Pana przypadku, towar został kupiony na współwłasność) na fakturze obowiązkowo powinny znaleźć się dane każdego z tych podmiotów (w Pana przypadku osób fizycznych). Mimo braku tych informacji taka faktura jest uznawana za prawidłową, o ile tylko rzeczywiście doszło do transakcji, którą ma potwierdzać. Aby poprawić ten błąd powinien Pan wystawić fakturę korygującą.
Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 października 2013 r. (sygn. ILPP5/443-165/13-4/KG), w którym czytamy:
Z uregulowań tych wynika, że faktura powinna m.in. jednoznacznie określać imię i nazwisko lub MF nazwy podatnika/sprzedawcy i nabywcy, ich adresy. Z przywołanych przepisów wynika, że faktura winna zawierać dane nabywcy towaru lub usługi i tym samym dokumentować rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, a jako wystawca i nabywca powinni widnieć faktyczni uczestnicy transakcji. Każdorazowo należy ustalić więc nabywcę towaru lub usługi, który winien wynikać z zawartej umowy.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: