reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak poprawić brak danych jednego z nabywców na fakturze

Jak poprawić brak danych jednego z nabywców na fakturze

Chłopak i dziewczyna kupili w moim sklepie na spółkę laptopa. Zażądali ode mnie faktury, a ja ją wystawiłem, ale tylko na nazwisko jednego z nich. Oni żądają, żeby na fakturze były dane obojga. Czy mają rację? Jak poprawić taki błąd?

Jeśli po stronie nabywcy (ta sama zasada obowiązuje też po stronie sprzedawców) występuje wię­cej niż jeden podmiot (bo, np. tak jak w Pana przypadku, towar został kupiony na współwłasność) na fakturze obowiązkowo powinny znaleźć się dane każdego z tych podmiotów (w Pana przypadku osób fizycznych). Mimo braku tych informacji taka faktura jest uznawana za prawidłową, o ile tylko rzeczywi­ście doszło do transakcji, którą ma potwierdzać. Aby poprawić ten błąd powinien Pan wystawić fakturę korygującą.

Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 paź­dziernika 2013 r. (sygn. ILPP5/443-165/13-4/KG), w którym czytamy:

Z uregulowań tych wynika, że faktura powinna m.in. jednoznacznie określać imię i nazwisko lub MF nazwy podatnika/sprzedawcy i nabywcy, ich adresy. Z przywołanych przepisów wynika, że fak­tura winna zawierać dane nabywcy towaru lub usługi i tym samym dokumentować rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, a jako wystawca i nabywca powinni widnieć faktyczni uczestnicy transakcji. Każdorazowo należy ustalić więc nabywcę towaru lub usługi, który winien wynikać z zawartej umowy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama