| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak poprawić brak danych jednego z nabywców na fakturze

Jak poprawić brak danych jednego z nabywców na fakturze

Chłopak i dziewczyna kupili w moim sklepie na spółkę laptopa. Zażądali ode mnie faktury, a ja ją wystawiłem, ale tylko na nazwisko jednego z nich. Oni żądają, żeby na fakturze były dane obojga. Czy mają rację? Jak poprawić taki błąd?

Jeśli po stronie nabywcy (ta sama zasada obowiązuje też po stronie sprzedawców) występuje wię­cej niż jeden podmiot (bo, np. tak jak w Pana przypadku, towar został kupiony na współwłasność) na fakturze obowiązkowo powinny znaleźć się dane każdego z tych podmiotów (w Pana przypadku osób fizycznych). Mimo braku tych informacji taka faktura jest uznawana za prawidłową, o ile tylko rzeczywi­ście doszło do transakcji, którą ma potwierdzać. Aby poprawić ten błąd powinien Pan wystawić fakturę korygującą.

Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 paź­dziernika 2013 r. (sygn. ILPP5/443-165/13-4/KG), w którym czytamy:

Z uregulowań tych wynika, że faktura powinna m.in. jednoznacznie określać imię i nazwisko lub MF nazwy podatnika/sprzedawcy i nabywcy, ich adresy. Z przywołanych przepisów wynika, że fak­tura winna zawierać dane nabywcy towaru lub usługi i tym samym dokumentować rzeczywiste zdarzenia gospodarcze, a jako wystawca i nabywca powinni widnieć faktyczni uczestnicy transakcji. Każdorazowo należy ustalić więc nabywcę towaru lub usługi, który winien wynikać z zawartej umowy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK