| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy wypłacający premię pieniężną wystawia fakturę korygującą

Czy wypłacający premię pieniężną wystawia fakturę korygującą

Jesteśmy firmą handlową, która współpracuje z przedstawicielami handlowymi na podstawie umów cywilnoprawnych. Przedstawiciele Ci wystawiają nam faktury za usługę za dany miesiąc. Wystawiają również faktury dodatkowe za osiągnięcie progów sprzedaży, które wyliczane są na podstawie obrotów osiągniętych za poprzedni miesiąc. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Nie, to nie jest postępowanie prawidłowe. Na otrzymane od Państwa premie przedstawiciele powinni wy­stawiać faktury korygujące, a nie normalne faktury. Przedstawiciele handlowi, jeśli otrzymują dodatkowe wy­nagrodzenie tylko z tytułu osiągnięcia odpowiedniego progu obrotów, nie świadczą na Państwa rzecz usług. Nie ma w takim przypadku podstawy do wystawienia faktury, gdyż dokumentuje ona czynność niepodlegają- cą VAT. Nie stanowi też dla Państwa firmy podstawy do odliczenia. Przedstawiciele do faktur wystawionych za okres, za który wypłacana jest im premia, powinni wystawić faktury lub zbiorczą fakturę korygującą.

W interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r. (sygn. PT3/033/10/423/AEW/12/PT- 618) czytamy:

Niewątpliwie zatem premia pieniężna za dany okres, w ujęciu ekonomicznym, sprowadza się MF w istocie do dokonania przez sprzedawcę na rzecz nabywcy zwrotu części uiszczonego wyna­grodzenia z tytułu uprzednio dokonanych w danym okresie z nabywcą transakcji - w następstwie czego zmniejszeniu ulega wcześniej określona jego łączna wartość, a tym samym proporcjonalnemu po­mniejszeniu ulega wartość wynagrodzenia z tytułu pojedynczych transakcji, zawartych w danym okresie.

Zatem, w przedstawionej wyżej sytuacji, podatnik-sprzedawca dysponuje wynagrodzeniem (z tytułu wszystkich zrealizowanych dostaw), które jest następnie pomniejszone o udzieloną premię pieniężną, wywołującą efekt ekonomiczny, analogiczny jak w sytuacji udzielenia rabatu.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 10 pkt 1, art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »