| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Refakturowanie na kontrahenta kosztów zakupu paliwa tankowanego za granicą

Refakturowanie na kontrahenta kosztów zakupu paliwa tankowanego za granicą

Jedną z kart paliwowych przekazaliśmy naszemu kontrahentowi, który nie świadczy dla nas usług transportowych. Powodem przekazania karty są korzystniejsze warunki cenowe, kontrahent nie miałby bowiem możliwości zawarcia takiej umowy z operatorem. Kontrahent tankuje za granicą. Faktury za paliwo są wystawiane zbiorczo, w okresach tygodniowych, na naszą spółkę w podziale na poszczególne państwa, na terenie których miała miejsce dostawa. Na podstawie jakiego dokumentu powinniśmy obciążać kontrahenta kosztami zakupionego paliwa?

Dostawy paliwa, w takich jak opisany przez Państwo przypadkach, nie podlegają opodatkowaniu VAT w Pol­sce, gdyż miejsce tych dostaw znajduje się poza terytorium Polski (art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). W konse­kwencji, w żadnych okolicznościach nie jesteście Państwo z tytułu takich zakupów paliwa zobowiązani do rozli­czania VAT w Polsce. Nie jest natomiast wykluczone, że obowiązek taki ciąży na was lub waszym kontrahencie w państwie zakupu paliwa. Decyduje o tym brzmienie przepisów w państwie, w którym paliwo jest kupowane. Powinniście Państwo wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie".

Organy podatkowe potwierdzają, że w takim przypadku należy wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku, tzw. fakturę uproszczoną. Aktualne również w obecnym stanie prawnym jest stanowisko wyra­żone w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 sierpnia 2009 r. (sygn. ILPP2/443-701/09-4/SJ), w którym czytamy:

Mając na uwadze przytoczone przepisy stwierdzić należy, że miejscem dostawy paliwa do samochodów wynajmowanych przez Wnioskodawcę oraz jednocześnie miejscem jego opodatkowa­nia, są terytoria państw, na terenie których następuje nabycie paliwa. W przedmiotowej sytuacji mamy bowiem do czynienia z przypadkiem, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, gdyż zakupione paliwo nie jest wysyłane ani transportowane do nabywcy.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie, dostawa paliwa odbywa się poza terytorium Rzeczypospolitej Pol­skiej, wobec powyższego podlega opodatkowaniu w miejscu (w kraju członkowskim), w którym następuje za­tankowanie paliwa do baku samochodu. Paliwo, zatankowane bezpośrednio do samochodów użytkowanych przez Wnioskodawcę, zostaje wykorzystane praktycznie już w chwili wyjazdu ze stacji benzynowej. Rozlicze­nie na terenie Polski kosztów zakupionego poza granicami paliwa, dokonywane pomiędzy Zainteresowanym a właścicielem firmy T, nie stanowi transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1 i 8, art. 9, art. 13, art. 22 ust. 1 pkt. 1 i 3, art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »