Jaki kurs waluty stosować do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabat
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
REKLAMA
Opisany przez Państwa w pytaniu uproszczony sposób przeliczenia zbiorczych faktur korygujących wystawionych w związku z udzieleniem rabatu, a polegający na zastosowaniu średniego kursu ważonego wyliczonego na podstawie kursów zastosowanych na fakturach pierwotnych, może zostać zakwestionowany przez organy podatkowe. Przepisy nie przewidują bowiem żadnych uproszczeń, które mogłyby zostać zastosowane w takim przypadku. Ponieważ udzielenie rabatu nie jest odrębną czynnością samą w sobie, oderwaną od pierwotnej transakcji, to zasadne jest - w razie dokonania korekty - zastosowanie tego samego kursu przeliczeniowego, jakim posłużono się przy przeliczaniu faktury pierwotnej. W opisanej w pytaniu sytuacji, oznacza to konieczność odrębnego przeliczenia według właściwego kursu (zastosowanego uprzednio do przeliczenia kwot na fakturze pierwotnej) każdej korygowanej pozycji z osobna.
Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 maja 2012 r. (sygn. IPPP3/443-190/12-2/LK), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy:
W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż kwota wykazana na zbiorczej fakturze korygującej w walucie obcej powinna zostać przeliczona według tego samego kursu co kwota z faktury pierwotnej (faktur pierwotnych) według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Tym samym, gdy Wnioskodawca wystawi zbiorczą fakturę korygującą do faktur z danego okresu rozliczeniowego nie może przyjąć jednego kursu walut dla wszystkich pozycji korygowanych, lecz odrębnie do każdej pozycji odnoszącej się odpowiednio do korygowanej faktury pierwotnej.
Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 31a, art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat