REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej

Marcin Uchacz
Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej
Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z powodu błędu w systemie księgowym spółka wystawiła faktury VAT z zastosowaniem błędnej stawki podatku VAT. Tym samym spółka zamierza wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do kilkuset dostaw towarów w celu skorygowania tej pomyłki. Czy w takiej sytuacji spółce przysługiwać będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej?

Faktura korygująca może zawierać nie jedną, a wiele pozycji (tzw. zbiorcza faktura korygująca), o ile tylko spełnia wymogi dotyczące polskiej faktury korygującej VAT określone w art. 106j ust 2 ustawy o VAT. W tym też przypadku przysługiwać podatnikowi będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej. Takie stanowisko zajął Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2015 r., sygn. IPPP3/4512-831/15-2/KP.

REKLAMA

Autopromocja

Sprawa rozpatrywana przez warszawki organ podatkowy dotyczyła spółki M. Sp. z o.o. (dalej: M., Wnioskodawca) z siedzibą w K., która należy do międzynarodowej grupy M. (dalej Grupa), zrzeszającej podmioty reprezentujące wiele różnych dziedzin techniki i prowadzących działalność produkcyjno-handlową w skali całego świata w pięciu sektorach produktowych, w tym biurowych i konsumenckich, bezpieczeństwie, ochronie i zabezpieczeniach, reklamie wizualnej i materiałach odblaskowych, przemyśle i transporcie, energetyce i telekomunikacji. M. działa jako dystrybutor towarów będących w ofercie M. na terytorium Polski w oparciu o umowę dystrybucyjną zobowiązującą spółkę do podejmowania działań sprzedażowo-marketingowych produktów M. w celu maksymalizacji sprzedaży.

Zasady rozliczania faktur korygujących w 2016 r.

Dostawy towarów będących w ofercie M. zapewniane są przez M. E. GmbH (dalej: M. GmbH) z siedzibą w Szwajcarii, której rola polega na centralnym zarządzaniu i koordynacji procesami zaopatrzenia, produkcji, dostawy i dystrybucji towarów wyprodukowanych przez spółki w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej.

W związku z powyższym większość dostaw towarów będących przedmiotem obrotu przez M. jest nabywana od M. GmbH, która jest zarejestrowana dla potrzeb polskiego podatku od towarów i usług i rozlicza się z tego podatku zgodnie z polskimi zasadami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

M. GmbH dysponuje również magazynami towarów z oferty M. na terytorium Polski i sprzedaż niektórych produktów odbywa się bezpośrednio z tych magazynów na rzecz M.. W takiej sytuacji M. GmbH posługuje się polskim numerem VAT i wykazuje sprzedaż opodatkowaną na terytorium Polski a M. odlicza VAT naliczony wykazany w fakturach sprzedaży otrzymanych od M. GmbH.

Czy trzeba wystawić fakturę korygującą po udzieleniu skonta

W lipcu 2015 r. na skutek błędu w systemie księgowym M. GmbH wystawiła szereg faktur dotyczących sprzedaży na terytorium Polski bez polskiego VAT posługując się swoim szwajcarskim numerem VAT. Błąd ten został zauważony i M. GmbH skorygowała swoje zeznanie VAT i uiściła należny podatek do właściwego urzędu skarbowego. W chwili obecnej M. GmbH rozważa wystawienie faktury korygującej do dostaw zrealizowanych w lipcu 2015 r. na rzecz M. w celu skorygowania poprzedniej pomyłki. Z uwagi na dużą ilość transakcji i ograniczenia systemowe (system wymaga manualnego wprowadzenia każdej pozycji korekty) M. GmbH planuje wystawić tylko 1 dokument korygujący kilkaset dostaw dokonanych w sierpniu 2015 r. na rzecz M. GmbH. Dokument ten wraz z załącznikiem będzie spełniał wymogi dot. polskiej faktury korygującej VAT określone w art. 106j ust. 2 ustawy o VAT, tzn. będzie zawierał następujące informacje:

- oznaczenie „Faktura VAT korekta”, „Faktura korekta” lub „Korekta”,

- datę i numer kolejny faktury korygującej,

- nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy (Spółki) oraz nabywcy uwzględnione w fakturach korygowanych,

- tytuł/podstawę korekty - błędna stawka VAT,

- datę wystawienia i numer faktury korygowanej,

- kwotę zwiększenia podatku należnego (z podziałem na stawki VAT, jeżeli sprzedaż dotyczyła sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami),

- łączną kwotę zwiększenia należności (brutto).

Zadano pytanie: Czy M. przysługiwać będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej wystawionej przez M. GmbH w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

M. będzie mieć prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury korygującej wystawionej przez M. GmbH.

REKLAMA

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

M. dokonuje zakupów towarów od M. GmbH w celu ich dalszej odprzedaży do klientów końcowych. W związku z tym Spółka, co do zasady ma prawo do odliczania VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakupy towarów handlowych wystawianych przez M. GmbH.


Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury - podatnik wystawia fakturę korygującą. W związku z faktem, że M. GmbH pomyłkowo zastosowała błędną stawkę podatku VAT, wystawi ona fakturę korygującą. Zgodnie z art. 106j ust. 2 faktura korygująca powinna zawierać:

1. wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;

2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a. określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

b. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą;

4. przyczynę korekty;

5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego - odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 - prawidłową treść korygowanych pozycji.

Czy dłużnik w stanie upadłości musi korygować odliczony VAT

Spółka pragnie podkreślić, że zarówno możliwość wystawiania zbiorczych faktur korygujących, jak i umieszczanie części danych wymaganych przepisami w załącznikach stanowiących integralną część faktur korygujących była wielokrotnie potwierdzana i jest w pełni akceptowana przez organy podatkowe. Na potwierdzenie powyższego, tytułem przykładu Wnioskodawca pragnie przywołać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 listopada 2012 r. (sygn. IPPP2/443-874/12-2/AK), która została co prawda wydana na gruncie nieobowiązujących już przepisów, ale która zachowuje w pełni swoją aktualność również obecnie. W interpretacji tej Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził m.in. że: „Zaznaczyć należy, iż przepisy prawa podatkowego nie stanowią wprost o zbiorczej fakturze korygującej, lecz wystawienie takiego dokumentu, o ile dokumentuje prawnie dopuszczalną zmianę obrotu i zawiera wszystkie wymagane dla faktury korygującej elementy, należy uznać za prawidłowe.

Dlatego też nie ma przeszkód, aby wystawiać zbiorcze faktury korygujące do co najmniej kilku faktur dokumentujących pierwotną sprzedaż. Na takiej fakturze powinny być podane jednak wszystkie informacje wymagane przepisami, tj. zgodne z § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r.”

W ww. interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej potwierdził również możliwość ujmowania części wymaganych przepisami o VAT elementów faktury korygującej w załącznikach, stanowiących ich integralną część.

Możliwość szczegółowego oznaczenia korygowanych faktur pierwotnych w załączniku do zbiorczej faktury korygującej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zaakceptował także w interpretacji z dnia 1 grudnia 2009 r. (sygn. IPPP1/443-920/09-4/JB, co prawda interpretacja ta została wydana na gruncie nieobowiązujących już przepisów, ale płynące z niej konkluzje zachowują w pełni swoją aktualność również obecnie). W szczególności, Dyrektor wskazał iż: „(...) zbiorcze faktury VAT korygujące, które zamierza wystawiać Wnioskodawca dla swojego kontrahenta wraz z załącznikiem do nich, zgodne będą z uregulowaniem zawartym w przepisie § 13 ust. 1, 2 i 5 ww. rozporządzenia, bowiem tak skonstruowane faktury korygujące zawierać będą wszystkie wymagane elementy wynikające z powyższych przepisów. W związku z tym, wystawianie zbiorczych faktur VAT korygujących za dany miesiąc rozliczeniowy w zaprezentowanej przez Wnioskodawcę formie nie będzie naruszać obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie i należy uznać je za dopuszczalne”.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Analogiczne stanowisko zostało również zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 25 września 2012 r. (sygn. ILPP4/443-279/12-2/EWW), w której wskazano, iż: „Powyższe przepisy umożliwiają wystawienie faktury korygującej - w zależności od przypadku - zarówno dla jednej lub więcej transakcji, bądź też do wszystkich transakcji dla jednego odbiorcy. Przepisy te określają dane, jakie powinna zawierać faktura. Należy zauważyć, iż regulacje zawarte w rozporządzeniu przewidują możliwość wystawienia faktury korygującej, wskazując jednocześnie minimalny zakres danych, jakie taka faktura powinna zawierać”.

A zatem podatnicy mogą wystawić fakturę korygującą do jednej bądź wielu faktur sprzedaży lub też do wszystkich faktur wystawionych na rzecz jednego odbiorcy (kontrahenta).

Wskazać należy, że zarówno przepisy rozporządzenia, jak i obecnie obowiązujący art. 106j ust. 2 ustawy o VAT nie określają wzorów faktur i faktur korygujących (tym samym ich objętości czy ilości stron), a jedynie stanowią o elementach, które faktura powinna obligatoryjnie zawierać. W związku z powyższym, nie ma przeciwwskazań, aby do zbiorczej faktury korygującej dołączono załącznik stanowiący integralną część tej faktury, zawierający rozliczenie poszczególnych faktur pierwotnych z danego okresu, pod warunkiem, że zawiera on wszystkie dane, zgodnie z przepisami rozporządzenia. Stanowisko potwierdzające możliwość wystawiania zbiorczych faktur korygujących zostało również potwierdzone w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 lipca 2014 (sygn. IPPP1/443-586/14-3/ISZ) oraz w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 marca 2015 (sygn. ILPP1/4512-1-5/15-2/MK).


Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że dla właściwej i poprawnej dokumentacji sprzedaży, wystarczające i poprawne jest wystawienie przez Spółkę jednej zbiorczej faktury korygującej zawierającej jako jego integralną część załącznik ze wszystkimi szczegółami z faktur pierwotnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stoi na stanowisku, że zachowa prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego w zbiorczej fakturze korygującej wystawionej przez M. GmbH dokumentującej dostawy dokonane w miesiącu lipcu 2015 na zasadach przewidzianych w art. 86 ust 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy organ podatkowy uznał za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z cytowanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Czy faktura korygująca musi nosić nazwę „faktura korygująca"

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka M. działa jako dystrybutor towarów będących w ofercie Grupy M. na terytorium Polski w oparciu o umowę dystrybucyjną zobowiązującą Spółkę do podejmowania działań sprzedażowo-marketingowych produktów M. w celu maksymalizacji sprzedaży. Dostawy towarów będących w ofercie M. zapewniane są przez M. GmbH z siedzibą w Szwajcarii, której rola polega na centralnym zarządzaniu i koordynacji procesami zaopatrzenia, produkcji, dostawy i dystrybucji towarów wyprodukowanych przez spółki w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. W związku z powyższym większość dostaw towarów będących przedmiotem obrotu przez M. jest nabywana od M. GmbH, która jest zarejestrowana dla potrzeb polskiego podatku od towarów i usług i rozlicza się z tego podatku zgodnie z polskimi zasadami. M. GmbH dysponuje również magazynami towarów z oferty M. na terytorium Polski i sprzedaż niektórych produktów odbywa się bezpośrednio z tych magazynów na rzecz M.. W takiej sytuacji M. GmbH posługuje się polskim numerem VAT i wykazuje sprzedaż opodatkowaną na terytorium Polski a M. odlicza VAT naliczony wykazany w fakturach sprzedaży otrzymanych od M. GmbH. W lipcu 2015 r. na skutek błędu w systemie księgowym M. GmbH wystawiła szereg faktur dotyczących sprzedaży na terytorium Polski bez polskiego VAT posługując się swoim szwajcarskim numerem VAT. Błąd ten został zauważony i M. GmbH skorygowała swoje zeznanie VAT i uiściła należny podatek do właściwego urzędu skarbowego. W chwili obecnej M. GmbH rozważa wystawienie faktury korygującej do dostaw zrealizowanych w lipcu 2015 na rzecz M. w celu skorygowania poprzedniej pomyłki. Z uwagi na dużą ilość transakcji i ograniczenia systemowe (system wymaga manualnego wprowadzenia każdej pozycji korekty) M. GmbH planuje wystawić tylko 1 dokument korygujący kilkaset dostaw dokonanych w sierpniu 2015 r. na rzecz M. GmbH. Dokument ten wraz z załącznikiem będzie spełniał wymogi dotyczące polskiej faktury korygującej VAT określone w art. 106j ust 2 ustawy o VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej wystawionej przez Spółkę M. GmbH.

Odnosząc się do niniejszej kwestii wskazać należy, że zgodnie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Na mocy art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy w przypadku gdy po wystawieniu faktury, podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury podatnik wystawia fakturę korygującą.

W świetle art. 106j ust. 2 ustawy - faktura korygująca powinna zawierać:

1. wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;

2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

3. dane zawarte na fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a. określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

b. nazwę (rodzaj) towaru lub i usługi objętych korektą;

4. przyczynę korekty;

5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 – prawidłową treść korygowanych pozycji.


Z brzmienia przedstawionych regulacji prawnych wynika, że fakturę korygującą wystawia się m.in. gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w stawce. Faktury korygujące są specyficznym rodzajem faktur. Celem ich wystawienia jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości. Zauważyć należy, że przywołane przepisy nie odnoszą się wprost do zagadnienia możliwości wystawiania zbiorczej faktury korygującej. Przepisy te nie wyłączają jednak możliwości jej wystawiania. Dlatego też należy przyjąć, że nie ma przeszkód, aby wystawiać zbiorczą fakturę korygującą do co najmniej kilku faktur dokumentujących pierwotną sprzedaż. Przy czym faktura zbiorcza winna spełniać wszystkie wymagania określone przepisami ustawy.

Zatem mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że wystawione przez Spółkę M. GmbH faktury z błędną stawką podatku VAT na rzecz Wnioskodawcy mogą być skorygowane jedną zbiorczą fakturą korygującą.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Jak wskazano wyżej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przy tym wskazać należy, że faktura korekta – jak wyjaśniono wyżej – jest rodzajem faktury, a zatem również tego typu dokument uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowej sprawie na skutek błędu w systemie księgowym Spółka M. GmbH wystawiła na Zainteresowanego fakturę VAT z zastosowaniem błędnej stawki podatku VAT. Tym samym Spółka M. GmbH planuje wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do kilkuset dostaw towarów realizowanych na rzecz Wnioskodawcy w celu skorygowania ww. pomyłki. Przy czym Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, a nabycie towarów ma związek z wykonywaniem przez niego czynności opodatkowanych, gdyż jak wskazał Wnioskodawca dokonał zakupu towarów od Spółki M. GmbH w celu ich dalszej odsprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług do końcowych klientów. Zatem Wnioskodawcy będzie przysługiwać zgodnie z art. 86 ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy prawo do odliczenia podatku naliczonego ze zbiorczej faktury korygującej wystawionej przez Spółkę M. GmbH dokumentującej dostawy towarów na rzecz Zainteresowanego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA