| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktura na żądanie klienta nie zawsze obowiązkowo

Faktura na żądanie klienta nie zawsze obowiązkowo

Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących. Sprzedawcy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Jednak jeżeli nabywca (osoba fizyczna nieprowadząca działalności) zgłosi takie żądanie, sprzedawca w określonych sytuacjach ma obowiązek wystawienia faktury. Co istotne, zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę, jeżeli kupujący zgłosi zapotrzebowanie na nią w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła dostawa towaru, wykonanie usługi bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Po tym terminie także można wystawić fakturę klientowi, ale już nie ma takiego obowiązku. Zależy to od dobrej woli sprzedawcy.

Zgodnie z art. 106i ust. 6 ustawy o VAT podatnik, który wystawia fakturę na żądanie klienta, ma określony termin, w którym powinien je spełnić. Gdy żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, bądź otrzymano całość lub część zapłaty, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia kolejnego miesiąca. Należy przyjąć, że termin ten jest właściwy zarówno w przypadkach, gdy podatnik obowiązkowo wystawia fakturę na żądanie klienta, jak i wówczas, gdy fakturę tę wystawia dobrowolnie.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Kiedy podatnik powinien wystawić fakturę na żądanie klienta" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »