Jak prawidłowo wystawić duplikat faktury?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Duplikat faktury może być wystawiony na podstawie faktury przekazanej do nabywcy lub za pośrednictwem programu online do wystawiania faktur, w którym mieści się baza dokumentów firmy.
Drugi egzemplarz faktury znajduje się w posiadaniu nabywcy. W związku z czym podatnik ma możliwość wystawienia zgubionej faktury ponownie - na podstawie faktury, która trafiła do nabywcy.
W przypadku rejestrowania faktur w programie online do wystawiania faktur zawsze istnieje możliwość pobrania duplikatu wystawionej faktury. Podatnik może skorzystać z opcji pobrania duplikatu faktury w każdym momencie.
Duplikat faktury może być wystawiany przez podatników lub upoważnionych przez nich do wystawiania faktur osoby trzecie; nabywców towarów lub usług (w przypadku duplikatów faktur wystawionych w ramach samofakturowania oraz duplikatów not korygujących) oraz administracyjne organy egzekucyjne oraz komorników sądowych (w przypadku duplikatów faktur wystawionych przez te podmioty).
W świetle przepisów zawartych w art. 106 ustawy o podatku towarów i usług w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie:
1) podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia, wystawia ponownie fakturę:
a) na wniosek nabywcy – zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika,
b) zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy;
2) nabywca, o którym mowa w art. 106d ust. 1 lub art. 106k ust. 1, wystawia ponownie fakturę:
a) na wniosek podatnika – zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy,
b) zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika;
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
3) podmiot, o którym mowa w art. 106c, wystawia ponownie fakturę:
a) na wniosek nabywcy lub dłużnika – zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu tego podmiotu,
b) zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy lub dłużnika.
Duplikat faktury jest odzwierciedleniem faktury pierwotnej, jednakże musi posiadać dwa odróżniające elementy danych. Mianowicie wyraz „DUPLIKAT” oraz datę wystawienia duplikatu. Mówi o tym wprost art. 106l ustawy o podatku towarów i usług, zgodnie z którym „faktura wystawiona ponownie powinna zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia”.
Autor: Żaneta Dulczykowska, Systim.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat