REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich terminach należy wystawiać faktury VAT

Justyna Skwirowska
sprawiedliwość, prawo, wyrok
sprawiedliwość, prawo, wyrok
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ogólną zasadą wystawiania faktur VAT jest ich wystawianie w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Od tej zasady istnieje jednak wiele odstępstw przewidzianych w ustawie o VAT.

VAT 2019

Autopromocja

Ogólne terminy wystawiania faktur

Jak wynika z zapisu art. 106i ustawy o VAT ogólne terminy wystawiania faktur VAT wyglądają następująco: faktury dokumentujące otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi (tzw. faktury zaliczkowe) wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Pozostałe faktury wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Należy także zaznaczyć, iż jeżeli termin wystawienia faktury wypada w sobotę lub dzień wolny od pracy wówczas obowiązek wystawienia faktury zostaje przeniesiony na dzień następujący po nich.

Kiedy terminy wystawienia faktury VAT są inne od ogólnych?

Oprócz powyższych, ogólnych wskazań dotyczących wystawiania faktur, zgodnie z art. 106i ust 2 i 3 ustawy o VAT, niektóre czynności podlegają innym terminom wystawienia faktur VAT. Są to:

1) usługi budowlane oraz budowlano-montażowe, dla których termin wystawienia faktury wynosi 30 dni od dnia wykonania usług,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) dostawy drukowanych książek, gazet, czasopism i magazynów, dla których termin wystawienia faktury wynosi 60 dni (jeżeli umowa nie przewiduje rozliczenia zwrotów wydawnictw) lub 120 dni (jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw) od dnia wydania (pierwszego wydania) towarów,

3) czynności polegające na drukowaniu książek, gazet, czasopism i magazynów, dla których termin wystawienia faktury wynosi 90 dni od dnia wykonania czynności,

A także:

a) świadczenie usług telekomunikacyjnych;

b) świadczenie usług wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (chodzi o usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, z odpadami, usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz pozostałe usługi sanitarne);

c) świadczenie usług najmu, dzierżawy, leasingu oraz usług o podobnym charakterze;

d) świadczenie usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia;

g) świadczenie usług stałej obsługi prawnej i biurowej;

Polecamy: Biuletyn VAT

e) świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

- dla wszystkich z nich termin wystawienia faktury VAT upływa z terminem płatności.

Kiedy można wystawić fakturę przed wykonaniem dostawy lub usługi?

Podatnik może wystawić fakturę również przed dokonaniem dostawy, usługi lub otrzymaniem zaliczki. Trzeba jednak pamiętać w jakich przypadkach ustawodawca określa ustalone terminy, a w jakich nie i jakie konsekwencje niesie to dla podatnika.

W świetle art. 106i ust. 7 ustawy o VAT, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, względnie przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty. W konsekwencji obecnie termin wystawiania większości faktur:

1) rozpoczyna się 30. dnia przed dokonaniem dostawy towarów, a kończy się 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów – w przypadku faktur dokumentujących dostawy towarów,

2) rozpoczyna się 30. dnia przed wykonaniem usługi, a kończy się 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu wykonania usługi – w przypadku faktur dokumentujących świadczenie usług,


3) rozpoczyna się 30. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty (otrzymywanej przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi), a kończy się 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania zapłaty – w przypadku faktur zaliczkowych.

W niektórych przypadkach ustawodawca pozwala podatnikowi samemu ustalić w jakim wcześniejszym terminie przed wykonaniem usługi, dostawy wystawi fakturę VAT. Do tych przypadków należą takie czynności jak np.:

1) świadczenie usług oraz dostawy towarów, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń,

2) dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

3) świadczenie usług telekomunikacyjnych,

4) świadczenie usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (chodzi o usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, z odpadami, usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz pozostałe usługi sanitarne),

5) świadczenie usług najmu, dzierżawy, leasingu oraz usług o podobnym charakterze,

6) świadczenie usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

7) świadczenie usług stałej obsługi prawnej i biurowej,

8) świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Ważne jest aby podatnik zdawał sobie sprawę z tego, iż wystawiając tak wczesną fakturę ponosi duże ryzyko, bowiem zgodnie art. 108 ust.1 ustawy o VAT podatnicy mają obowiązek zapłacić podatek VAT wynikający z faktur niedokumentujących rzeczywistej sprzedaży, czyli takich, których należność nie została uregulowana przez nabywcę. Co więcej często podnoszone jest, iż nie można dokonać korekty takich faktur. Takie stanowisko potwierdza np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 3 kwietnia 2014 roku sygn. akt I SA/Po 1028/12: "Ustosunkowując się do powyższego zarzutu Sąd zauważa, że celem wprowadzenia przedmiotowego przepisu było uniknięcie sytuacji, w której zmniejszenie obrotu i co za tym idzie kwoty podatku należnego u sprzedawcy, nie znajduje odzwierciedlenia w zmniejszeniu kwoty podatku naliczonego u nabywcy. Art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, jest częścią polskiej regulacji w zakresie podatku od towarów i usług. Wymóg określony w tym przepisie nie odbiera podatnikowi prawa do obniżenia obrotu, lecz jedynie nakłada na niego obowiązek spełnienia dodatkowego warunku formalnego."

W jakim terminie wystawiać faktury zbiorcze?

W odniesieniu natomiast do zagadnienia dotyczącego terminu wystawiania faktury zbiorczej, wskazać należy, że jest to faktura dokumentująca kilka odrębnych dostaw towarów lub usług. Obecnie nie ma jednak przepisu, który wprost reguluje faktury zbiorcze. Przy czym organy podatkowe potwierdzają, możliwość wystawiania takich faktur w terminie najpóźniej do 15. dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano dostaw towarów lub wykonano kilku usług na rzecz jednego kontrahenta.

Jedną z takich interpretacji, która potwierdza możliwość wystawiania faktur zbiorczych i wskazuje na termin ich wystawiania, jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 12 sierpnia 2014 r. sygn. akt IPTPP4/443-467/14-2/OS, w której czytamy, że "(...) w przypadku dostaw dokonywanych na rzecz podatników, Wnioskodawca będzie miał prawo do dokumentowania sprzedaży kilku dostaw w ramach jednego okresu rozliczeniowego, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy, poprzez wystawienie jednej faktury w ostatnim dniu tego miesiąca (dokumentującej sprzedaż z całego miesiąca) najpóźniej do 15. dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów."

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA