reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Termin wystawienia faktury VAT do paragonu

Termin wystawienia faktury VAT do paragonu

Podatnicy VAT na żądanie nabywcy towaru lub usługi mają obowiązek wystawienia faktury. Nabywca powinien jednak zgłosić taką potrzebę w terminie określonym w ustawie o podatku od towarów i usług.

Podatnikowi, który nie posiada faktury, a jedynie paragon, co do zasady nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z takiej faktury. Nie dotyczy to sytuacji określonych w tej ustawie (np. w przypadku posiadania biletów za przejazdy transportem publicznym).

Termin wystawienia faktury został uregulowany w art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Przedsiębiorca świadczący usługi lub sprzedawca towarów na żądanie nabywcy zobligowany jest do wystawienia faktury VAT sprzedaży w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Obowiązek wystawienia faktury dotyczy także sprzedaży zwolnionej z podatku VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Przykład obliczania terminu dla wystawienia faktury do paragonu

Osoba fizyczna niebędąca podatnikiem podatku VAT nabyła towar w dniu 10 czerwca 2016 roku. Sprzedaż została udokumentowana paragonem z kasy fiskalnej. W dniu 12 września 2016 roku klient zwrócił się do sprzedawcy z żądaniem wystawienie faktury do otrzymanego paragonu w dniu 10 czerwca. Czy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury VAT sprzedaży w powyższym przypadku?

Sprzedawca powinien wystawić fakturę VAT sprzedaży w podanym przykładzie. Termin wystawienia faktury rozpoczął swój bieg w dniu 30 czerwca i skończy się 30 września. Zgłoszenie w dniu 10 czerwca daje nabywcy prawo żądania wystawienia faktury.

Polecamy: Biuletyn VAT

Przy wystawieniu faktury VAT do paragonu należy dochować poniższych terminów:

  • fakturę wystawia się nie później niż do 15. dnia kolejnego miesiąca- jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;

  • fakturę wystawia się nie później niż do 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Jeżeli prośba nabywcy wpłynęła po upływie 3 miesięcy, przedsiębiorca nie musi wystawić faktury od paragonu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama