| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Termin wystawienia faktury VAT do paragonu

Termin wystawienia faktury VAT do paragonu

Podatnicy VAT na żądanie nabywcy towaru lub usługi mają obowiązek wystawienia faktury. Nabywca powinien jednak zgłosić taką potrzebę w terminie określonym w ustawie o podatku od towarów i usług.

Podatnikowi, który nie posiada faktury, a jedynie paragon, co do zasady nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z takiej faktury. Nie dotyczy to sytuacji określonych w tej ustawie (np. w przypadku posiadania biletów za przejazdy transportem publicznym).

Termin wystawienia faktury został uregulowany w art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Przedsiębiorca świadczący usługi lub sprzedawca towarów na żądanie nabywcy zobligowany jest do wystawienia faktury VAT sprzedaży w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Obowiązek wystawienia faktury dotyczy także sprzedaży zwolnionej z podatku VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Przykład obliczania terminu dla wystawienia faktury do paragonu

Osoba fizyczna niebędąca podatnikiem podatku VAT nabyła towar w dniu 10 czerwca 2016 roku. Sprzedaż została udokumentowana paragonem z kasy fiskalnej. W dniu 12 września 2016 roku klient zwrócił się do sprzedawcy z żądaniem wystawienie faktury do otrzymanego paragonu w dniu 10 czerwca. Czy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury VAT sprzedaży w powyższym przypadku?

Sprzedawca powinien wystawić fakturę VAT sprzedaży w podanym przykładzie. Termin wystawienia faktury rozpoczął swój bieg w dniu 30 czerwca i skończy się 30 września. Zgłoszenie w dniu 10 czerwca daje nabywcy prawo żądania wystawienia faktury.

Polecamy: Biuletyn VAT

Przy wystawieniu faktury VAT do paragonu należy dochować poniższych terminów:

  • fakturę wystawia się nie później niż do 15. dnia kolejnego miesiąca- jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;

  • fakturę wystawia się nie później niż do 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Jeżeli prośba nabywcy wpłynęła po upływie 3 miesięcy, przedsiębiorca nie musi wystawić faktury od paragonu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »