reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Obowiązek przechowywania faktur

Obowiązek przechowywania faktur

Wszyscy podatnicy wystawiający dokumenty sprzedażowe dla klientów oraz otrzymujący dokumenty zakupowe od innych sprzedawców, zobowiązani są do przechowywania faktur przez określony czas.

Termin przechowywania ewidencji i dokumentów

Podatnik musi przechowywać fakturę do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego, z którym jest ona związana. Mówi o tym art. 112 ustawy o podatku towarów i usług, odnoszący się do kwestii terminów przechowywania ewidencji i dokumentów, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty, w szczególności faktury, związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, z zastrzeżeniem art. 130d ust. 3 i art. 134 ust. 3 ustawy".

W związku z powyższym podatnik zobowiązany jest do przechowywania wystawionych, jak i otrzymanych faktur. Jednakże obowiązek ten dotyczy nie tylko faktur, ale również ewidencji prowadzonych dla rozliczenia podatku oraz wszystkich innych dokumentów służących rozliczaniu podatku od towarów i usług.

Zobowiązanie podatkowe ważne jest przez okres 5. lat, a więc termin przedawnienia upływa po 5 latach, licząc jego początek od dnia końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Wynika to z zapisu zawartego w art. 70 ust. 1 ustawy Ordynacja podatkowa, tj. "zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku".

Sposób przechowywania faktur

Podatnicy zobowiązani są do przechowywania faktur w podziale na okresy rozliczeniowe i w sposób zapewniający łatwe odszukanie. Dodatkowo muszą być one autentycznego pochodzenia, muszą zawierać integralną treść i muszą być czytelne. Wszystkie te czynności powinny być spełnione od momentu wystawienia faktury lub jej otrzymania aż do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Zgodnie bowiem z art. 112a ustawy o podatku towarów i usług:

"1. Podatnicy przechowują:

1) wystawione przez siebie lub w swoim imieniu faktury, w tym faktury wystawione ponownie,

2) otrzymane faktury, w tym faktury wystawione ponownie

– w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego."

Dodatkowo należy wspomnieć, iż faktury nie muszą być przechowywane w jednolity sposób, tzn. jeżeli otrzymamy fakturę od sprzedawcy, możemy ją przechowywać w innym formacie niżeli ten, jaki otrzymaliśmy. Oznacza to, że jeżeli otrzymamy papierową fakturę, to możemy ją przechowywać w formie elektronicznej - i odwrotnie.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Podatnicy, którzy posiadają siedzibę działalności na terytorium swojego kraju, zobowiązani do przechowywania faktur na terenie danego kraju. Jednakże, gdy faktury są przechowywane w formie elektronicznej poza terytorium danego kraju - nie ma już obowiązku przechowywania ich na terenie kraju, ponieważ organy podatkowe w razie kontroli mogą skontrolować dokumenty za pomocą środków elektronicznych i jest to wystarczające. Mówi o tym art. 112a ustawy o podatku towarów i usług, według którego:

"2. Podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju są obowiązani do przechowywania faktur na terytorium kraju.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli faktury są przechowywane poza terytorium kraju w formie elektronicznej w sposób umożliwiający organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej, za pomocą środków elektronicznych, dostęp on-line do tych faktur."

Należy przy tym pamiętać, iż podatnicy mają obowiązek zapewnienia organom możliwości przeprowadzenia kontroli skarbowej na żądanie. Oznacza to, iż muszą mieć oni dostęp i wgląd do dostępnych faktur danego podatnika. Na co wskazuje także art. 112a ustawy o podatku towarów i usług, według którego:

"4. Podatnicy zapewniają organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, bezzwłoczny dostęp do faktur, o których mowa w ust. 1, a w przypadku faktur przechowywanych w formie elektronicznej – również bezzwłoczny ich pobór i przetwarzanie danych w nich zawartych.”

Autor: Żaneta Dulczykowska, Systim.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama