reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Adnotacje na dokumentach sprzedażowych

Adnotacje na dokumentach sprzedażowych

Podatnicy zobowiązani są do umieszczania określonych adnotacji na niektórych dokumentach sprzedażowych, zależnych od posiadanego rodzaju statusu podatnika. Adnotacje te muszą być umieszczone na fakturze w sposób czytelny i nie przysłaniający innych ważnych elementów zawartych na dokumencie.

Obowiązkowo na dokumencie sprzedażowym umieszczane są elementy wymagane przez przepisy prawa (art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U.2017.0.1221 t.j.) oraz wymagane, dodatkowe oznaczenia - typowe dla określonego rodzaju statusu podatnika i dokonanej transakcji, np. odwrotne obciążenie”. Dzięki takim oznaczeniom dokument jest lepiej identyfikowany prawnie i informacyjnie.

Dodatkowa informacja o podstawie prawnej umieszczana jest na wystawianych dokumentach sprzedażowych tylko przez podatników zwolnionych z VAT, w określonych sytuacjach. Jednakże adnotacja ta nie musi być umieszczona przez podatników zwolnionych z VAT ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotu w wysokości 200 000 zł.

„w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 zwolnienia podatkowe ust. 1, art. 113 wartość sprzedaży a zwolnienia podatkowe ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 zwolnienia od podatku organizacji międzynarodowych ust. 3 - wskazanie:
a) przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,
b) przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub
c) innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia”

Powyższy zapis zawarty w art. 106e ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT mówi o tym, iż na dokumencie sprzedaży określeni podatnicy muszą wskazywać adnotację dotyczącą informacji o podstawie prawnej - z przepisu ustawy lub innego aktu, przepisu dyrektywy lub innej podstawy prawnej.

Oznaczenie „faktura VAT RR” – adnotacja umieszczana na dokumencie sprzedaży nabywców towarów od rolników ryczałtowych.

Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej...”

Jak wynika z art. 116 ust. 2 ustawy o VAT, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" oraz wg art. 116 ust. 3 powinna zawierać jeszcze oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu:

„Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług."

Adnotacja „odwrotne obciążenie”stosowana jest przy dostawie towarów lub usług, gdzie obowiązek rozliczenia podatku VAT leży po stronie nabywcy. Zapis stosowany jest w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku 11 do ustawy o VAT.

w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy "odwrotne obciążenie"

Z art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT wprost wynika, iż określony podatnik zmuszony jest do umieszczenia adnotacji “odwrotne obciążenie” na wystawianym dokumencie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama