Obowiązkowo na dokumencie sprzedażowym umieszczane są elementy wymagane przez przepisy prawa (art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U.2017.0.1221 t.j.) oraz wymagane, dodatkowe oznaczenia - typowe dla określonego rodzaju statusu podatnika i dokonanej transakcji, np. „odwrotne obciążenie”. Dzięki takim oznaczeniom dokument jest lepiej identyfikowany prawnie i informacyjnie.
reklama
reklama
Dodatkowa informacja o podstawie prawnej umieszczana jest na wystawianych dokumentach sprzedażowych tylko przez podatników zwolnionych z VAT, w określonych sytuacjach. Jednakże adnotacja ta nie musi być umieszczona przez podatników zwolnionych z VAT ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotu w wysokości 200 000 zł.
„w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 zwolnienia podatkowe ust. 1, art. 113 wartość sprzedaży a zwolnienia podatkowe ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 zwolnienia od podatku organizacji międzynarodowych ust. 3 - wskazanie: a) przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, b) przepisu dyrektywy 2006/112/WE, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub c) innej podstawy prawnej wskazującej na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia” |
Powyższy zapis zawarty w art. 106e ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT mówi o tym, iż na dokumencie sprzedaży określeni podatnicy muszą wskazywać adnotację dotyczącą informacji o podstawie prawnej - z przepisu ustawy lub innego aktu, przepisu dyrektywy lub innej podstawy prawnej.
Oznaczenie „faktura VAT RR” – adnotacja umieszczana na dokumencie sprzedaży nabywców towarów od rolników ryczałtowych.
„Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej...” |
Jak wynika z art. 116 ust. 2 ustawy o VAT, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" oraz wg art. 116 ust. 3 powinna zawierać jeszcze oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu:
„Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług." |
Adnotacja „odwrotne obciążenie” – stosowana jest przy dostawie towarów lub usług, gdzie obowiązek rozliczenia podatku VAT leży po stronie nabywcy. Zapis stosowany jest w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku 11 do ustawy o VAT.
„w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy "odwrotne obciążenie" |
Z art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT wprost wynika, iż określony podatnik zmuszony jest do umieszczenia adnotacji “odwrotne obciążenie” na wystawianym dokumencie.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz