REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujednolicenie wzoru faktury VAT

Michał Turski
Ujednolicenie wzoru faktury VAT
Ujednolicenie wzoru faktury VAT
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zunifikowanego wzoru faktury VAT. Ma także w planach stworzenie w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji systemu informatycznego do ewidencji faktur.

Unifikacja wzoru i cyfryzacja faktur VAT – to przedmiot interpelacji poseł Mirosławy Nykiel (interpelacja nr 13540), skierowanej do Ministerstwa Finansów. Autorka pyta resort czy w najbliższym czasie zostanie wprowadzone takie rozwiązanie oraz związany z jego realizacją system.

REKLAMA

Autopromocja

Poseł zaznacza, że odbyła rozmowy z przedsiębiorcami, podczas których wskazali oni zalety ujednolicenia, takie jak jeden spójny wzór faktury oraz tańszy, bardziej ekologiczny, bezpieczny i szybszy sposób przetwarzania dokumentów księgowych. Korzyści odniosłyby nie tylko przedsiębiorstwa, ale i urzędy skarbowe, ponieważ przeprowadzenie kontroli, a w związku z tym wykrywanie nadużyć, stałyby się łatwiejsze.

Odpowiedź ministerstwa

W odpowiedzi na pytania resort finansów podkreśla, że regulacje dotyczące fakturowania są unormowane w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2017 r. poz. 1221) oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur.

W aktualnym systemie istnieją przepisy, które zezwalają na stosowanie faktur elektronicznych i zarazem traktują je na równi z tymi w wersji papierowej. Fakturą elektroniczną jest faktura w formie elektronicznej wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym (art. 2 pkt 32 ustawy o VAT), a wyboru formatu dokonują podatnicy. Podatnik jest zobowiązany do zachowania wymogów gwarantujących autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność dokumentu od momentu jego wystawienia do końca okresu przechowywania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza wskazuje na to, że Polska jest związana przepisami implementującymi unijną dyrektywę 2006/112/WE, która nie zawiera przepisów upoważniających państwo członkowskie do opracowania aktów wykonawczych określających obligatoryjny dla wszystkich podatników tego podatku jednolity wygląd faktur. Innymi słowy, powstałaby niezgodność prawa krajowego z prawem UE. Jednakże Ministerstwo Rozwoju, w ramach prowadzonego projektu unijnego pt. „Platforma pośrednicząca elektronicznego fakturowania dla sfery finansów publicznych”, przygotowuje standard faktury elektronicznej zgodny z normą EN 16931-1:2017, która na chwilę obecną jest w trakcie zatwierdzania przez Komisję Europejską. Projekt zakłada uruchomienie platformy e-fakturowania, która umożliwi odbieranie i wysyłanie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych w relacjach pomiędzy administracją publiczną i przedsiębiorcami. Ma to umożliwić ich automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych.

System ewidencji faktur

Na pytanie dotyczące systemu informatycznego do ewidencji faktur resort finansów odpowiada twierdząco i wskazuje, że obecnie trwają prace koncepcyjne dotyczące Centralnego Rejestru Faktur. Analizowane są różne warianty wprowadzenia tego mechanizmu, uwzględniające jego optymalny efekt budżetowy, jak i potrzeby podatników.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 53 praktyczne procedury (książka)

Co z zastosowaniem nowoczesnych technologii?

W odniesieniu do pytania o zastosowania systemu Blockchain ministerstwo wyjaśnia, że „nie zostały jeszcze powzięte konkretne plany związane z zastosowaniem tej technologii w obrocie fakturami VAT. Prowadzone są natomiast analizy wykorzystania rejestrów rozproszonych w kontekście usprawnień w przepływie i notaryzacji dokumentów, w tym nie tylko fiskalnych. Wspierane są również rynkowe inicjatywy związane z Trwałym Nośnikiem w architekturze rozproszonej”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA