Unikalna numeracja faktur – kiedy warto stosować?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązujące przepisy a numeracja faktur
W zakresie numeracji dokumentów sprzedaży, firmy mają bardzo dużą swobodę. Praktycznie jedyną zasadą, której należy przestrzegać, jest zachowanie ciągłości i numerowanie poszczególnych dokumentów w kolejności rosnącej. Ma to pozwolić na szybką i nie budzącą wątpliwości, jednoznaczną identyfikację faktury.
Co w przypadku zaniedbań?
Brak zachowania należytej staranności w odniesieniu do właściwego oznaczania poszczególnych dokumentów sprzedaży, może w prostej linii prowadzić do powstania wątpliwości po stronie Urzędów Skarbowych. Mogą one zacząć zastanawiać się czy przedsiębiorca rzeczywiście zafakturował całą sprzedaż lub czy organizacja fakturowania wyklucza wielokrotne ujęcie tej samej transakcji.
Numeracja zaawansowana
W prosty sposób można jednak obronić się przed tymi zarzutami. Wystarczy rzetelnie prowadzić dokumentację księgową i stosować odpowiedni dla swojej firmy model numerowania faktur. Jedna seria jest rozsądna w przypadku niewielkiej sprzedaży. Do rozważenia pozostaje tylko czy stosować numerację miesięczną, kwartalną, czy może ciągłą, w obrębie całego roku. Dedykowane serie, najczęściej identyfikowane za pomocą symbolu literowego, mogą być stosowane np. dla poszczególnych oddziałów, różnych osób, kontrahentów czy dla rozróżnienia rodzaju sprzedaży, np. produktów z magazynu i usług serwisowych. Często też spotyka się osobne numeracje dla rodzaju faktur, np. sprzedażowych i korygujących.
Co w przypadku pomyłki?
Co do zasady, nie ma możliwości by skorygować numer faktury. W przypadku zaistnienia nieprawidłowości, np. w razie pomyłki i pominięcia kolejnego numeru, czyli powstania luki w numeracji, należy sporządzić stosowną notatkę, opisującą sytuację. W żadnym wypadku nie można wystawić faktury z numerem poprzednim. Podobna notatka, w związku z faktem, iż korekta numeru faktury nie jest możliwa, powinna być sporządzona w razie, gdy zdarzy się dwukrotne wystawienie faktury z tym samym numerem.
Polecamy: Instrukcje księgowego. 53 praktyczne procedury (książka)
Profilaktyka
Za różnego rodzaju pomyłki w numeracji dokumentów sprzedaży, odpowiada wyłącznie czynnik ludzki. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i narażenia się fiskusowi, można m.in. wdrożyć odpowiednie oprogramowanie do obsługi sprzedaży, automatyzujące pracę. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zachowamy ciągłość numeracji oraz zyskamy bezwzględną kontrolę chronologii. Nie dojdzie też do sytuacji, w której jakikolwiek numer mógłby zostać powtórzony. Z drugiej natomiast strony, dobry system da możliwość ręcznej ingerencji w oznaczenia, w tym rozpoczęcia fakturowania od określonego numeru. Wdrożenie i przesiadka nie musi być zatem podyktowana kończącym się rokiem podatkowym, a może wiązać się wyłącznie z komfortem prowadzenia dokumentacji sprzedażowej.
Autor: RESET2 Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat