Faktura VAT RR - dokumentująca nabycie produktów rolnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W świetle zapisów zawartych art. 116. ustawy o ustawy o podatku od towarów i usług: “podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy”.
Od 2014 roku podatnicy nie mają obowiązku umieszczania podpisów nabywcy i sprzedawcy oraz oznaczeń oryginał/kopia na wystawianych dokumentach, jednakże jedynym wyjątkiem od tej reguły są w tym wypadku faktury dokumentujące nabycie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, czyli faktury VAT RR.
Faktura VAT RR, która wystawiana jest przez nabywcę produktów rolnych, zgodnie z art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy o podatku od towarów i usług, musi zawierać czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.
Ustawodawca dokładanie określa jakie jakie jeszcze elementy powinna zawierać tego rodzaju faktura. A zatem, w świetle art 116 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako „Faktura VAT RR” i zawierać co najmniej:
1) imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;
2) numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;
3) numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;
4) datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
5) nazwy nabytych produktów rolnych;
6) jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;
7) cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
8) wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
9) stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;
10) kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;
11) wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;
12) kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie.
Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018
Dodatkowo faktura VAT RR powinna także zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 116 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług”. Wskazuje na to art. 116 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Należy jeszcze podkreślić, iż według art 116 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, rolnik ryczałtowy jest obowiązany przechowywać oryginały faktur VAT RR oraz kopie oświadczeń przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono fakturę.
Autor: Żaneta Dulczykowska, Systim.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat