reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Nowe stawki VAT w kasach fiskalnych od 2011 roku

Nowe stawki VAT w kasach fiskalnych od 2011 roku


Od początku 2011 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług. Najważniejsze z nich dotyczą podwyższenia stawek VAT. Zmiany stawek podatku VAT wymuszają nowelizacje przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług. Jedna z tych zmian dotyczyć ma rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (jest to reguła generalna, od której stosuje się szereg wyjątków o charakterze podmiotowym i przedmiotowym).

Podatnik w kasie rejestrującej ewidencjonuje obrót oraz podatek. Oznacza to, że zaewidencjonowaniu podlegają poszczególne transakcje, z uwzględnieniem ich wartości netto oraz kwoty podatku przypisane do poszczególnych transakcji.

Projektowane zmiany do ww. rozporządzenia wprowadzają one większą elastyczność w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach.

W szczególności projektowana jest zmiana dotychczas sztywnego przyporządkowania stawek podatkowych, poza stawką podstawową, do oznaczeń literowych A-G, którymi na paragonach i w raportach drukowanych przez kasy oznaczone są tzw. grupy podatkowe.

Dla starszych typów kas, których program działania przewiduje mniejszą niż siedem liczbę grup podatkowych oraz w okresie 5 miesięcy po zmianie stawek dla wszystkich typów kas - dopuszczono zastosowanie w zasadzie dowolnej metody przyporządkowania stawek określonym oznaczeniom literowym.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Rozwiązanie to wydaje się niezbędne w związku z przewidzianą możliwością stosowania w okresie przejściowym stawek VAT obowiązujących przed dniem zmiany stawki.

Zgodnie z omawianym projektem rozporządzenia w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338) wprowadza się następujące zmiany:

I. w § 2 w pkt 22 kropkę na końcu zastępuje się średnikiem i dodaje pkt 23 w brzmieniu:
§ 2 “Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: [...]
23) stawce podstawowej podatku rozumie się przez to stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, lub stawkę, która na okres przejściowy zastępuje tę stawkę;”

II. w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. c otrzymuje brzmienie:
§ 5 ust. 1: “Kasy, z zastrzeżeniem ust. 2-5, muszą odpowiadać następującym warunkom technicznym:
1) zapisywać w pamięci fiskalnej kasy co najmniej następujące dane: [...]
c) oznaczenia literowe od “A” do “G” służące użytkownikowi kasy do przyporządkowania stawki podatku do nazw towarów i usług, przy czym:
- literze “A” jest przyporządkowana stawka podstawowa podatku,
- literom od “B” do “G” odpowiadają pozostałe stawki podatku wprowadzone na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku”;

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama