REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sylwester 2010 z kasą fiskalną - czyli jak wejść w Nowy Rok 2011 z nowymi stawkami VAT

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od północy 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą nowe stawki w podatku VAT. Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących (tzw. kas fiskalnych) będą mogli kontynuować prowadzoną sprzedaż pod warunkiem wprowadzenia do funkcjonujących kas nowych stawek VAT. Praktyczną radą może się okazać uruchomienie po północy rezerwowych kas fiskalnych, w których już wcześniej wprowadzono stosowne zmiany, bo nie do każdej kasy zdąży tej nocy dojechać serwisant.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (art. 111), jak też rozporządzeń wykonawczych dotyczących kas rejestrujących nakładają na coraz to szersze grupy podatników obowiązek ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas.

Autopromocja

Obowiązek ten ma charakter bezwzględny, co oznacza, że gdy podatnik zacznie dokonywać sprzedaży za pośrednictwem kasy musi przy jej użyciu konsekwentnie ewidencjonować swoje obroty.

Bezwzględność oznacza również to, że w przypadku, gdy ewidencjonowanie na kasie nie jest możliwe nie powinna być prowadzona żadna sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania.

Zasadą jest posługiwanie się przez podatnika w miejscu prowadzenia działalności jedną i tą samą kasą fiskalną. Ustawodawca co prawda umożliwił podatnikowi korzystanie z kasy rezerwowej jednakże wyłącznie w sytuacji, gdy prowadzenie ewidencji w kasie podstawowej z przyczyn niezależnych od podatnika nie jest możliwe.

Powyższe regulacje są bardzo restrykcyjne i nie przewidują żadnych odstępstw od przedstawionych reguł. W praktyce zaś występuje szereg sytuacji, w których podatnicy przez tak skonstruowane przepisy mają szereg trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Zauważmy, że nie każdego podatnika stać na zakup kasy rezerwowej. W sytuacji zatem, gdy prowadzenie ewidencji w kasie podstawowej z przyczyn niezależnych od niego nie jest możliwe musi zrezygnować z prowadzenia sprzedaży do czasu naprawienia kasy.

Wiąże się to w większości przypadków ze zmniejszeniem obrotu w danym okresie rozliczeniowym. Jeżeli zaś wyobrazimy sobie, że taka sytuacja dotyczy podatnika prowadzącego jedyny sklep spożywczy w małej miejscowości - taka przerwa w prowadzeniu działalności - dotyka też bezpośrednio jego klientów.

Kasy fiskalne 2011

Dużym utrudnieniem dla podatników ewidencjonujących obroty przy zastosowaniu kas rejestrujących jest także kwestia zmian w przepisach podatkowych dotycząca stawek VAT. Bez wątpienia jest to kwestia niezależna od woli i działania podatnika.

Zauważmy, że od 1 stycznia 2011 r. obowiązywać będą nowe stawki VAT. Niektóre grupy podatników (zwłaszcza prowadzący działalność w zakresie handlu i gastronomii) zmierzą się z trudnościami już w noc sylwestrową 2010/2011. Po północy muszą bowiem ewidencjonować sprzedaż w/g nowych stawek. Ustawodawca nie ułatwił zadania tej kategorii podatnikom - przepisy przejściowe nie zawierają żadnej regulacji w tym zakresie.

Trudności zaś tacy podatnicy będą mieli wiele. Podatnicy, którzy posiadają kasy rezerwowe - mają wątpliwości, czy możliwe jest przestawienie w tej kasie stawek podatkowych wcześniej i ewidencjonowanie obrotów po północy na tej właśnie kasie wg nowych stawek VAT. Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie.

Podatnicy, którzy takich kas nie mają zastanawiają się jak ewidencjonować sprzedaż po północy, czy jest to w ogóle dopuszczalne bez wprowadzenia nowych stawek? Oczywiście nie jest dopuszczalne.

Wszyscy zaś podatnicy zastanawiają się czy wystarczy serwisantów, by dokonali przestawienia stawek VAT, a tym samym umożliwili podatnikom prowadzenie działalności w świetle nowej regulacji prawa. To pytanie jest również retoryczne, bo z pewnością nie wystarczy. Tym niemniej można samemu dokonać wprowadzenia do kas nowych stawek VAT - trzeba tylko wcześniej zapoznać się z instrukcjami i zaleceniami producentów.

Zdaniem Ministerstwa Finansów kasy fiskalne są technicznie przygotowane do takiej operacji. Rozporządzenie ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338) przewiduje, że kasy rejestrujące umożliwiają ewidencjonowanie obrotów i kwot podatku należnego nawet w warunkach wprowadzenia 7 stawek podatkowych oraz dają możliwość dokonania 30 zmian stawek.

Minister Finansów uważa, że do operacji zmiany stawek podatkowych użytkownicy kas powinni organizacyjnie przygotować się wcześniej. Zmiana stawek dla większości z nich, po zapoznaniu się z instrukcją obsługi lub odbyciu uzupełniającego umiejętności przeszkolenia, nie powinna stanowić problemu. Część podatników mająca podpisane umowy o stałej obsłudze serwisowej będzie mogła dokonać tych operacji na warunkach przewidzianych w umowie (z odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację poselską nr 17402 z 31 sierpnia 2010 r.).

Szkoda jednak, że ustawodawca wprowadzając zmiany do ustawy o podatku VAT nie rozważył potrzeb zmian regulacji dotyczących kas.

Rozwiązaniem wielu problemów podatników byłoby wprowadzenie do przepisów klauzuli, która wskazywałaby na możliwość dokonywania sprzedaży z pominięciem kasy, gdy z powodu wyjątkowych okoliczności nie jest to możliwe i pod warunkiem prowadzenia ewidencji w papierowej formie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA