Możliwość likwidacji kas rejestrujących
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z takich przypadków jest sytuacja, gdy rezygnujemy z dalszego prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych i ograniczamy naszą działalność tylko do podmiotów gospodarczych.
REKLAMA
Pojawia się wtedy pytanie – co zrobić z posiadanymi kasami fiskalnymi – trzymać je, czy się ich pozbywać ?
Jak wynika z wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IBPP4/443-1534/11/KG z dnia 19 grudnia 2011 r., to do nas należy decyzja, który z powyższych wariantów wybierzemy.
Jeżeli będziemy pewni, że nie będziemy już prowadzili sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych, to żaden przepis nie przymusza nas do dalszego utrzymywania kasy fiskalnej – możemy dokonać jej likwidacji.
Polecamy: Nie musisz mieć kasy fiskalnej, gdy wszyscy klienci płacą ci przelewem
Polecamy: Przechowywanie zużytej kasy fiskalnej
Pamiętać jednak musimy o tym, że zanim użyjemy młotka, musimy koniecznie dokonać odczytu zawartości pamięci tej kasy.
Przy odczycie tym muszą być obowiązkowo obecni: uprawniony serwisant kas rejestrujących oraz pracownik urzędu skarbowego, który wypełni specjalny protokół, na podstawie którego naczelnik urzędu skarbowego wykreśli daną kasę z odpowiedniego rejestru.
Jak jednak mamy zamiar czasami dokonywać sprzedaży na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych, to musimy jednak pozostawić sobie kasę „na pamiątkę” lub pamiętać o ponownym zakupie i uruchomieniu nowej kasy przed dokonaniem takiej sprzedaży w przyszłości.
Ewentualnie można pokusić się o taką okazjonalną sprzedaż bez kasy, ale tylko w przypadku, gdy kupujący zapłaci nam przelewem i to też nie zawsze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat