reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Możliwość likwidacji kas rejestrujących

Możliwość likwidacji kas rejestrujących

Prowadzenie działalności gospodarczej przebiega czasami inaczej, niż początkowo sobie założyliśmy. Czasami dokonujemy zmiany profilu tej działalności, co wynika albo z naszej woli, jak i niekiedy z przymusu. Zmiana profilu często wiąże się ze zmianą docelowej grupy naszych klientów, co również może mieć przełożenie na nasze obowiązki podatkowe.

Jednym z takich przypadków jest sytuacja, gdy rezygnujemy z dalszego prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych i ograniczamy naszą działalność tylko do podmiotów gospodarczych.

Pojawia się wtedy pytanie – co zrobić z posiadanymi kasami fiskalnymi – trzymać je, czy się ich pozbywać ?

Jak wynika z wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IBPP4/443-1534/11/KG z dnia 19 grudnia 2011 r., to do nas należy decyzja, który z powyższych wariantów wybierzemy.

Jeżeli będziemy pewni, że nie będziemy już prowadzili sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz rolników ryczałtowych, to żaden przepis nie przymusza nas do dalszego utrzymywania kasy fiskalnej – możemy dokonać jej likwidacji.

Polecamy: Nie musisz mieć kasy fiskalnej, gdy wszyscy klienci płacą ci przelewem

Polecamy:  Przechowywanie zużytej kasy fiskalnej

Pamiętać jednak musimy o tym, że zanim użyjemy młotka, musimy koniecznie dokonać odczytu zawartości pamięci tej kasy.

Przy odczycie tym muszą być obowiązkowo obecni: uprawniony serwisant kas rejestrujących oraz pracownik urzędu skarbowego, który wypełni specjalny protokół, na podstawie którego naczelnik urzędu skarbowego wykreśli daną kasę z odpowiedniego rejestru.

Jak jednak mamy zamiar czasami dokonywać sprzedaży na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych, to musimy jednak pozostawić sobie kasę „na pamiątkę” lub pamiętać o ponownym zakupie i uruchomieniu nowej kasy przed dokonaniem takiej sprzedaży w przyszłości.

Ewentualnie można pokusić się o taką okazjonalną sprzedaż bez kasy, ale tylko w przypadku, gdy kupujący zapłaci nam przelewem i to też nie zawsze.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama