reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Przechowywanie zużytej kasy fiskalnej

Przechowywanie zużytej kasy fiskalnej

Kasa fiskalna, jak każde inne urządzenie, może się zepsuć, może okazać się już nieprzydatna lub też trzeba wymienić moduł jej pamięci na nowy z uwagi na przepełnienie. Co wtedy z nią zrobić – czy przechowywać, a jak tak, to gdzie i jak długo?

Przepisy w tym zakresie są bardzo lakoniczne i trochę poplątane, w związku z czym nie wszyscy podatnicy potrafią właściwie je odczytać.

Jeden z takich podatników postanowił zapytać się o szczegóły organy podatkowe, w związku z czym udzielona została mu przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie indywidualna interpretacja prawa podatkowego nr IPPP2/443-793/11-4/KOM z 1 sierpnia 2011 r.

Z treści tej interpretacji wynika, iż podstawową rzeczą, jaką musi zrobić podatnik przy wycofywaniu kasy fiskalnej z działalności, to dokonanie odczytu jej zawartości.

Odczytu jednak nie może dokonać sam lub w dowolny sposób – przy odczycie musi być obowiązkowo obecny pracownik urzędu skarbowego, który wypełni specjalny protokół, którego wzór zamieszono w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.).

Zobacz: Awaria kasy rejestrującej

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Jeżeli zostanie sporządzony powyższy protokół, obejmujący odczyt pamięci fiskalnej za cały okres pracy kasy, to nie ma już potrzeby jej dalszego przechowywania i można oddać taką kasę do utylizacji (oczywiście zgodnie z odpowiednimi procedurami dotyczącymi ochrony środowiska)

Podobnie można postąpić, jeżeli producent krajowy lub importer dokonujący wymiany pamięci fiskalnej potwierdzi w książce kasy brak możliwości odczytu pozostałej części zapisów tej pamięci, niezawartych w powyższym protokole.

Powyższą interpretację należy pochwalić i uznać na wychodzącą naprzeciw podatnikom. Bowiem wobec braku przepisów mówiących o terminach przechowywania zużytych kas i zasadach ich utylizacji, organy podatkowe mogłyby równie dobrze stanąć na nieprzyjaznym dla podatników stanowisku, że kasy fiskalne trzeba przechowywać do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama