Czy zaliczki na usługi lub towary "nabijamy" na kasy fiskalne?
REKLAMA
REKLAMA
W wydanej w dniu 30 maja 2011 r. interpretacji nr IBPP4/443-441/11/JP, Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika i wskazał, że w myśl obowiązujących przepisów o podatku VAT, w przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dowodem dokumentującym dokonanie sprzedaży jest paragon fiskalny a nie faktura (faktura zaliczkowa).
REKLAMA
Zdaniem interpretatora, wynika to z faktu, iż podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT dla osób fizycznych (a wyłącznie tylko na ich żądanie), natomiast istnieje bezwzględny obowiązek ewidencjonowania takich transakcji za pomocą kasy fiskalnej.
Przypomniano ponadto, iż obowiązek wystawienia paragonu fiskalnego czy faktury nie wynika z faktu otrzymania kwoty ale z faktu, że kwota ta dotyczy przedpłaty na poczet sprzedaży konkretnego towaru czy usługi.
Przekazane przez nabywcę towaru lub usługi zaliczki związane są ściśle z określonym towarem lub usługą, na który obowiązuje odpowiednia stawka podatkowa. Z wystawionych dokumentów, w tym paragonu fiskalnego, musi zatem wynikać z jaką czynnością są one związane.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat