reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy zaliczki na usługi lub towary "nabijamy" na kasy fiskalne?

Czy zaliczki na usługi lub towary "nabijamy" na kasy fiskalne?

Podatnik dokonujący sprzedaży stolarki okiennej i drzwiowej oraz ich montażu na rzecz osób fizycznych, zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z wnioskiem o indywidualną interpretację prawa podatkowego w zakresie tego, czy prawidłowym jest wystawianie przez niego wyłącznie faktur VAT na otrzymywane od klientów zaliczki na konkretne dostawy towarów lub usług.

W wydanej w dniu 30 maja 2011 r. interpretacji nr IBPP4/443-441/11/JP, Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika i wskazał, że w myśl obowiązujących przepisów o podatku VAT, w przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dowodem dokumentującym dokonanie sprzedaży jest paragon fiskalny a nie faktura (faktura zaliczkowa).

Zdaniem interpretatora, wynika to z faktu, iż podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT dla osób fizycznych (a wyłącznie tylko na ich żądanie), natomiast istnieje bezwzględny obowiązek ewidencjonowania takich transakcji za pomocą kasy fiskalnej.

Przypomniano ponadto, iż obowiązek wystawienia paragonu fiskalnego czy faktury nie wynika z faktu otrzymania kwoty ale z faktu, że kwota ta dotyczy przedpłaty na poczet sprzedaży konkretnego towaru czy usługi.

Przekazane przez nabywcę towaru lub usługi zaliczki związane są ściśle z określonym towarem lub usługą, na który obowiązuje odpowiednia stawka podatkowa. Z wystawionych dokumentów, w tym paragonu fiskalnego, musi zatem wynikać z jaką czynnością są one związane.

Zwolnienia przedmiotowe z VAT

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama