Czy przy dużych obrotach z działalności gospodarczej można nie stosować kasy fiskalnej?
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie to traci jednak moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotów.
REKLAMA
Podatnik, który utracił prawo do korzystania ze wskazanego zwolnienia podmiotowego, może kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej bez konieczności stosowania kasy fiskalnej.
Zauważyć bowiem należy, że do dnia 31 grudnia 2012 r., obowiązek stosowania kasy fiskalnej nie dotyczy sprzedaży w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W pozycji 34 tego załącznika wymieniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Podmioty świadczące usługi w takim zakresie nie ewidencjonują obrotów na kasie fiskalnej, o ile spełnią warunki wskazane w rozporządzeniu. Wskażmy, te warunki.
Aby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej do dnia 31 grudnia 2012 r., każde świadczenie usług dokonane przez podatnika musi być dokumentowane fakturą, w której będą zawarte w szczególności dane identyfikujące odbiorcę.
Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?
Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?
REKLAMA
Drugim warunkiem jest nieprzekroczenie limitu wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zwolnienie przysługuje w sytuacji, gdy liczba dokonanych operacji w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50. Trzecim warunkiem jest ograniczenie liczby odbiorców tych usług w poprzednim roku podatkowym do mniej niż 20.
Podatnik, który spełni wskazane wyżej warunki, jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania obrotów w formie kasy fiskalnej nawet w przypadku gdy uzyskuje wielomilionowe obroty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że powyższe zwolnienie nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed dniem 1 stycznia 2011 r.
Reasumując, podatnik, który utracił prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, ze względu na wysokość obrotów (ponad 40.000 zł), o ile wcześniej nie powstał wobec niego obowiązek ewidencjonowania, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, o ile spełni określone warunki określone w rozporządzeniu:
- każde świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych będzie dokumentował fakturą zawierającą w szczególności dane identyfikujące odbiorcę,
- liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 50, a liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20.
Źródło: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 czerwca 2011 r., nr ILPP2/443-468/11-3/MR.
Podstawa prawna:
- § 2 ust. 1 pkt 1, § 3 ust. 1 pkt 2, § 3 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat