| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Na paragonie musi być imię i nazwisko przedsiębiorcy

Na paragonie musi być imię i nazwisko przedsiębiorcy

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a więc przedsiębiorcy, posługują się w ramach prowadzonej działalności jakąś nazwą, która czasami zawiera w sobie imię i nazwisko tej osoby a czasami nie.

Powody dla których osoby te używają w nazwie (czyli w języku prawników: „w firmie”) swojego nazwiska lub też nie, są bardzo zindywidualizowane i czasami wynikają również z troski o bezpieczeństwo własne i swojej rodziny.

Przedsiębiorcy nie używający własnego nazwiska w nazwie (fimie) swojej działalności, nie chcą również zamieszczać go na wydawanych paragonach z kas fiskalnych, co również często tłumaczą względami bezpieczeństwa (co da brak nazwiska na szyldzie, jak każdy zobaczy go na paragonie).

Niestety, nie zamieszczając swojego imienia i nazwiska na paragonie, łamiemy prawo i narażamy się na konflikt z urzędem skarbowym, w którym (co oczywiste) nie mamy żadnych szans...

Jak wynika z interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443-1793/10-5/AK wydanej w dniu 8 lutego 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, obowiązek zamieszczania na paragonie imienia i nazwiska osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą wynika z prostego zestawienia rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych i Kodeksu cywilnego.

Kasy fiskalne 2011

Polecamy: Jak założyć firmę

Co prawda pozornie w myśl § 5 ust. 1 pkt 6 lit. a) tego rozporządzenia, paragon musi zawierać imię i nazwisko lub nazwę podatnika, a więc wydawałoby się, że można podawać tylko nazwę, ale w myśl Kodeksu cywilnego nazwą (firmą) takiego przedsiębiorcy jest zawsze imię i nazwisko, przy czym mogą być do niej dołączone inne elementy, mające służyć lepszej identyfikacji przedsiębiorcy posługującego się tą firmą (nazwą).

Tak więc, pomimo szczerych chęci, przepisy nie pozwalają „uwolnić” się nam od nazwiska i musimy zamieszczać je na paragonach, gdyż brak takiego zapisu oznacza złamanie ww. przepisu, co oczywiście może wywołać bardzo negatywną reakcję skarbówki...

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »