reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Jedna kasa fiskalna do kilku punktów sprzedaży

Jedna kasa fiskalna do kilku punktów sprzedaży

Objęcie lekarzy obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej wywołało „z lasu” problem, czy lekarz może mieć tylko jedną „przenośną” kasę fiskalną, jeżeli prowadzi kilka punktów sprzedaży usług jednocześnie, tj. leczy pacjentów w kilku miejscach.

Na szczęście dla podatników, organy podatkowe stoją na stanowisku, że jak ten sam lekarz będzie leczył (sprzedawał swoje usługi) w kilku różnych miejscach, to może posiadać i wozić ze sobą tylko jedną kasę fiskalną.

Logiczne jest bowiem, że nie może dojść do sytuacji, gdy ta sama osoba (lekarz) będzie w tym samym czasie w dwóch lub więcej miejscach.

Przedstawiając takie stanowisko Ministra Finansów w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IBPP4/443-1619/11/MN z 18 stycznia 2012 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zaznaczył jednocześnie, iż w celu zapewnienia zgodności z prawem powyższego rozwiązania, należy wybrać jeden z dwóch sposobów oznaczania sprzedawcy (tutaj: lekarza) na paragonach.

Zgodnie bowiem z § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338), w takim przypadku podatnik musi zamieścić na paragonie albo:

1)      adresy wszystkich punktów, w których świadczy usługę, lub

2)      jeden adres, tj. adres swojej siedziby lub miejsca zamieszkania.

Wybór tego, czy na paragonie będzie jeden, czy kilka adresów, należy oczywiście do podatnika.

Nie musisz mieć kasy fiskalnej, gdy wszyscy klienci płacą ci przelewem

Interpretacja ta ma zastosowanie nie tylko do lekarzy, ale także do wszystkich innych przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż ewidencjonowaną kasą fiskalną w wielu różnych miejscach, ale nigdy jednocześnie nie prowadzą tej sprzedaży w więcej niż w jednym z tych miejsc.

Przedsiębiorcy tacy nie muszą zatem mieć więcej niż jednej „przenośnej” kasy fiskalnej.

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama