REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne online i wirtualne kasy fiskalne - co warto wiedzieć?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kasy fiskalne online i kasy programowe - co warto wiedzieć?
Kasy fiskalne online i kasy programowe - co warto wiedzieć?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wirtualne kasy fiskalne i kasy fiskalne online. Którzy podatnicy muszą stosować kasy fiskalne online od 1 stycznia 2021 r.? Kto może korzystać z wirtualnej kasy fiskalnej (kasy programowej)?

Wirtualne kasy fiskalne (kasy fiskalne programowe)

Na razie z kasy programowej mogą korzystać przewoźnicy, ale lada moment takie urządzenia mają się pojawić również dla innych podatników wskazanych w przepisach.

Autopromocja

Potwierdzili to przedstawiciele Ministerstwa Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Przypomnijmy, że przepisy dotyczące kas programowych, czyli na tablet lub telefon, obowiązują już prawie od pół roku. Weszły w życie 1 czerwca br. i są to:

- rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz.U. z 2020 r. poz. 957), które określa wymogi techniczne dla producentów (ponieważ każde takie urządzenie musi uzyskać homologację Głównego Urzędu Miar),

- rozporządzenie określające grupy podatników, którzy będą mogli używać takich kas (Dz.U. z 2020 r. poz. 965).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasy programowe - na razie tylko niektórzy

Obecnie ten typ urządzeń mogą stosować tylko branże:

- transportowa (np. przewozów taksówką, autobusem, pociągiem, promem, statkiem),

- hotelarska,

- turystyczna (pola kempingowe i pola namiotowe), i

- restauracyjna.

Kasy programowe mogą mieć także sprzedawcy: węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Proces homologacji przeszła już kasa dla firm transportowych, lada moment ma się pojawić kolejna – potwierdził resort finansów. Z informacji MF wynika, że na proces certyfikacji czekają też dwie kasy programowe do ogólnego użytku, a nie tylko dla przedsiębiorców z branży transportowej.

Kasy fiskalne online - restauratorzy i hotelarze

Z tego rozwiązania nie zdążą już skorzystać przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2021 r. muszą zastosować u siebie kasy online. Chodzi o: restauratorów, hotelarzy, a także sprzedawców węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, koksu i półkoksu, a przeznaczonych do celów opałowych.

Minister finansów nie zdecydował się na kolejne przesunięcie terminu wdrożenia kas online w tych branżach. Wcześniej podjął taką decyzję w związku z pierwszą falą pandemii, odraczając termin o pół roku (rozporządzenie z 10 czerwca 2020 r., Dz.U. poz. 1059). Mimo drugiego lockdownu, minister nie zdecydował się na kolejne przesunięcie.

MF jest zdania, że branża gastronomiczna jest już przygotowana do wdrożenia kas online i że ponad 85 proc. punktów jest już w nie zaopatrzone.

Autopromocja

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy, których sytuacja jest szczególnie trudna, mogą poprosić urząd skarbowy o odroczenie terminu instalacji kasy online. Pisaliśmy o tym w artykule „Kasy online. O odroczeniu zdecyduje urząd, nie minister” (DGP nr 248/2020), a Ministerstwo Finansów potwierdziło to w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Resort podkreślił, że o przedłużenie terminu na zakup kasy online trzeba wystąpić z wnioskiem do końca 2020 r. Zostały więc zaledwie trzy dni.

We wniosku należy wskazać termin, kiedy kasa zostanie kupiona.

MF przypomina, że organ podatkowy może, na wniosek podatnika, odraczać terminy przewidziane w przepisach podatkowych, jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Pozwala na to art. 48 par. 1 ordynacji podatkowej

Decyzja naczelnika urzędu skarbowego w tym zakresie ma jednak charakter uznaniowy i opiera się na analizie indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Natomiast urzędnicy na załatwienie takiej sprawy mają miesiąc od dnia rozpoczęcia postępowania (art. 139 par. 1 i 2 ordynacji).

Kasa fiskalna online a zawieszenie działalności

Przypomnijmy też, że o kasę fiskalną online nie muszą martwić się przedsiębiorcy, którzy formalnie zawiesili swoją działalność gospodarczą. Muszą zafiskalizować urządzenie nie później niż pierwszego dnia odwieszenia działalności. W takim przypadku nie stracą ulgi na zakup kasy (90 proc. ceny zakupu netto urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł).

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Pisaliśmy o tym w artykule „Kasa online dopiero po odwieszeniu działalności” (DGP nr 238/2020).

Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Czytelnik
    2021-07-30 11:47:32
    Niestety "Wirtualne kasy fiskalne" są naprawdę bardzo wirtualne. Czyli są a jednak ich nie ma. Są mocne ograniczenia w ich stosowaniu jak i wyłączenia uprawnionych w ich stosowaniu. A najgorsze, że ogranicza się czasowo do ich stosowania - w każdej chwili można uprawnionym uprawnienia cofnąć. Widać więc, że lobby producentów sprzętowych kas jest mocne w gremiach MF. Powszechne stosowanie kas tzw "Wirtualnych" to jeszcze muzyka przyszłości. A szkoda? Po co produkować urządzenia, które już wkrótce zasilą złomowiska. Ograniczenie liczby raportów dobowych do magicznej liczby 1830 to naprawdę kompletna bzdura (homologacyjna). Po co wymuszane Ustawą płatne przeglądy kas? Skoro i tak dość szybko kasy są wyrzucane. A niektórzy tzw "serwisanci" umieją tylko plombę wstawić. Serwis producenta to fikcja. Nie dobiera się serwisantów wg ich merytorycznej wiedzy tylko wg ilości sprzedanych urządzeń. Ostatnio jedna z firm pozbyła się z tego powodu paru tysięcy rzetelnych serwisantów aby oddać serwis w ręce tych "swoich".
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

REKLAMA